Smutní padesátníci berou úřady práce útokem
ILUSTRAČNÍ FOTO: pixabay.com

Smutní padesátníci berou úřady práce útokem

11. 12. 2015

Situace padesátníků na pracovním trhu je čím dál svízelnější. Každoročně zavítají na úřady práce desítky tisíc zkušených lidí, kteří chtějí pracovat, ale nemohou. Zaměstnavatelé totiž často upřednostňují mladší pracovníky. Podle Jozefa Pappa ze společnosti Stanton Chase, která se věnuje vyhledávání manažerů, si lidé nad 50 let zaslouží víc respektu. Jejich nadhled získaný dlouholetou praxí totiž nelze ničím nahradit.

Ta čísla jsou alarmující. Počet nezaměstnaných lidí, kterým je nad 50 let, v Česku neustále stoupá. V roce 2000 jich bylo 15 procent, teď už tvoří téměř třetinu nezaměstnaných. Zaměstnavatelé stále víc sází na mladší ročníky.

Těm zkušenějším pak už zbývá riskantní volba podnikání, předčasný odchod do penze, nebo registrace na úřadech práce. „Je stále více nezaměstnaných mezi lidmi nad 50 let, bohužel se často nedostanou ani do těch oficiálních statistik. Řada lidí nad padesát let svoji situaci právě neřeší ani úřadem práce, jsou prostě doma,“ říká Papp s tím, že to je typické zejména pro ženy.

Zapojení starších lidí do práce podporuje i socioložka Jiřina Šiklová. „Uspokojení z práce se přenáší i do volného času, jsme pak milejší i k sobě i k našim blízkým. Také fyzické obtíže stáří se lépe snášejí, když má den a týden pracovní rytmus. Nepodceňujme, co děláme po padesátce, a jaký to má smysl,“ tvrdí Šiklová a dodává, že po práci si aktivní starší lidé většinou najdou čas na péči o vnoučata.

Česko je ke starším macešské

Česko se tak ocitá kvůli postoji ke starším lidem černou ovcí Evropské unie. Pomoci by měl i státní příspěvek za zaměstnance starší 55 let. Ten ocení zejména drobní zaměstnavatelé.

Kombinaci dravého mládí a dlouholetých zkušeností přitom podporuje řada firem. „Je dobré kombinovat odhodlanost a dravost mládí s vyrovnaností a pokorou starších zaměstnanců. Taková spolupráce je nejen vzájemně obohacující, ale její výsledky mají často i mnohem trvalejší hodnotu,“ řekla generální ředitelka ING Pojišťovny ČR/SR Renata Mrázová.

„Diskriminace této generace mi přijde jednoduše nesmyslná,“ dodává Jozef Papp s tím, že to byli v roce 1989 také zaměstnanci, jimž je teď přes 50 let, kteří stáli jako demonstranti v ulicích u zrodu naší polistopadové demokracie.

Autor: Redakce
Hodnocení:
(5 b. / 3 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit


Zpět na homepage
PRODUKT TÝDNE

Pořiďte svému mazlíkovi kvalitní krmivo. Konzervy Brit Mono Protein jsou vhodné pro psy s citlivým zažíváním, alergiemi a potravinovou intolerancí. Více zde.

produkt týdne.jpg

 

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.