Superpotraviny. Zázrak nebo nesmysl?
Ilustrační foto: ingimage.com

Superpotraviny. Zázrak nebo nesmysl?

27. 12. 2015

Je to jedno z módních slov. Výraz superpotraviny na nás v poslední době útočí ze všech stran. Takže je čas udělat si jasno v tom, nakolik se jedná o výmysl reklamních géniů snažících se nacpat nám do hlav pocit, že něco nutně musíme jíst, tedy koupit. Nebo opravdu vědci přišli na to, že nám některé potraviny zajistí věčné mládí, zdraví a krásu?

Superpotraviny se nyní říká jídlu, které je extrémně zdraví prospěšné. Po trendu, kdy vše mělo nálepku bio a pak nálepku domácí, nyní přišla předpona super. Superpotravin stačí sníst málo, ale tělu dodají vše, co potřebuje, říká se. Za superpotraviny jsou označovány kupříkladu semínka chia, kustovnice, datle, dýňová semínka, kokosová šťáva. Nejčastěji se však jedná o různé směsi a tekutiny vyrobené z vícero druhů ovoce, zeleniny či semen s cenou odpovídající slovu super.

Superpotravinám se říká potraviny budoucnosti.

„Většinou jde skutečně o zdraví prospěšné potraviny, ovšem nezapomínejme, že vždy je nejdůležitější mít jídelníček vyvážený a hýbat se, jinak nás žádná potravina s názvem super nezachrání,“ připomíná lékařka a odbornice na zdravou výživu Kateřina Cajthamlová.

Samozřejmě, to, čemu se nyní říká superpotraviny,jsou prostě normální potraviny, o nichž se ví, že obsahují vitamíny, minerály, vlákniny, zkrátka složky, které zdraví prospívají. Takže zatímco dříve babičky při nachlazení řekly, dej si cibuli a med, my si jdeme do specializované prodejny koupit lahvičku se superpotravinovým roztokem složeným z cibule a medu. Babičky to měly zadarmo a říkaly tomu cibule a med, my to máme za dvě stovky a říkáme tomu superpotravina. V tom je celé kouzlo.

„Nezapomínejme však, že s tím, jak jsou nyní informace dostupné, jsou dostupné i vědomosti o potravinách, které se užívají v jiných částech světa, takže například o účincích kustovnice naši předci vědět nemohli,“ připomíná Ivana Novotná, která prodává produkty zdravé výživy.

„Samozřejmě se dnes v každém oboru prodejci snaží zákazníky ohromit lákavými názvy a slogany, nicméně v této oblasti se skutečně až v posledních letech přišlo na některé potraviny, které mají na zdraví mimořádně dobrý vliv,“ tvrdí.

Za superpotraviny je tedy považována tato exotika: řasa chlorella, acai bobule, chia semínka, vodní tráva kelp, ovoce lukuma. Zíráme, nevíme, co vlastně tyto názvy znamenají, ale v prodejnách se zdravou výživou nám samozřejmě vše vysvětlí.

Nicméně je dobré nezapomínat, že se vědci shodují, že stejně zdraví prospěšné jsou naše obyčejné borůvky, ostružiny, včelí produkty, konopná semínka.

Výraz superpotravina totiž zdaleka nepatří jen k cizokrajně znějícím názvům, od nichž čekáme zázraky. Takže: Ano, je dobré vědět, které potraviny obsahují hodně zdraví prospěšných látek a jakých. Ale myslet si, že když si v prodejnách a internetových obchodech, kde má vše nálepku super, nakoupíme zásoby a utratíme tisíce, budeme zdraví, je samozřejmě nesmysl. Stejně dobře, ne-li lépe nám udělá, když se vydáme do hor a nasbíráme si tam borůvky. Budeme mít superpotravinu, superpohyb a ještě k tomu supervýlet.

 

Hodnocení:
(4 b. / 3 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Květoslava HOUDKOVÁ
Myslím, že "vzorová biokuřata" běhala na dvoře mé babičky = poctivě krmená, přísun zeleného, žádná chemie atd. A když kuře pekla, vonělo až ven.
Alena Várošová
Ráda jsem si článek přečetla a jsem toho názoru jako všichni to napsali v příspěvcích.Žádné bio,žádné super.Akorát je to za nehorentní sumy a výsledk nulový .Na nic takového nevěřím,
Květoslava HOUDKOVÁ
Biopotraviny, superpotraviny - a co bude další? = čím se zase budou tahat z lidí peníze. Nejlepší je strava pestrá - chutná - zdravá i nezdravá - nic nepřehánět = jíst a žít - v klidu!! Ostatní "kecy" jsou zbytečné.
Libor Farský
Jen čekám, kdy se u nás začne prodávat sušený nebo mražený hmyz. Údajně superpotravina budoucnosti...
Hana Rypáčková
Všechno je super a stojí to za ......Tak se už nedivím ničemu.
Jana Šenbergerová
Protože se už léta zajímám o zdravou výživu, není mi pojem superpotravina cizí. A protože si většinou sama na sobě ověřuji, co funguje , a co ne, mohu zodpovědně prohlásit, že každému může prospívat něco jiného. Nejlepší je opravdu to, co roste v místě, kde žijeme. To ovšem neznamená, že bychom nemohli občas obohatit svůj jídelníček o nějakou exotiku. Vždycky se najde něco, co nám odborníci budou chválit a a jiní totéž zatracovat. Stačilo mi vidět paní doktorku Cajthamlovou. Jiným do výživy mluví, ale sama by potřebovala změnit jídelníček. Když nám něco nesedí, neměli bychom na to brát žádné "obranné prostředky", ale měli bychom takovou potravinu ze svého jídelníčku vyřadit. Vyhánět čerta ďáblem nebývá účinné. Tak ať vám nejen chutná, ale také prospívá, čím se živíte. (Živit se = udržovat se životaschopnými.)
ivana kosťunová
Něco jsem o tom zaslechla, dokonce i k nám na venkov dorazil Fresch bar, kde podávají Smútí( psáno foneticky) Vypadá to ale, že zkrachují.
Jiří Libánský
O superpotravinách jsem dosud neslyšel. Ale podle článku mi asi neuniklo nic důležitého.