Poselství zvonů. Aneb když zvony promlouvají
FOTO: Vanda Blaškovič - Chrám svatého Víta

Poselství zvonů. Aneb když zvony promlouvají

29. 12. 2015

Vážení přátelé, dovolte, abych se s vámi podělila o můj nejsilnější zážitek letošních Vánoc. Zažila jsem poselství zvonů. Na to se nedá zapomenout. Představte si, že jsem se na chvíli stala zvoníkem v Katderále sv. Víta na Hradčanech v Praze! Povím vám, jak k tomu došlo a co jsem při tom prožívala.

O sv. Štěpánovi jsme se s mužem chystali na sváteční vycházku na Hradčany. Již ráno, hned po probuzení, jsem tušila, že se stane něco neobvyklého. Zdálo se mi totiž o zvonech. A proto jsem si jeden malinký zvonek, který visel kdysi u dědy v pekárně nade dveřmi, dala do kapsy kabátu. Zacinkám na něj na Hradčanech a budu si něco přát. Taková byla moje představa.

Z okna vidím, že svítí slunce jako na jaře. Máme namířeno se podívat z ptačí perspektivy na naši stověžatou Prahu, z jižní věže chrámu sv.Víta. Věděli jsme, že půjde i o docela náročný sportovní výkon. To mám ráda. Spojit kulturu se sportem a pak to ještě trochu zajíst a zapít. Celkem 294 schodů vede na ochoz věže.

Hned u vstupu do věže jsme byli upozorněni, že za tři minuty začíná mimořádné, patnáctiminutové vánoční zvonění. Vyběhla jsem 197 schodů nahoru ke zvonici a lapala po dechu. Koho tam však za mřížemi zvonice nevidím! Jedním ze zvoníků je náš kamarád. Nevěřím svým očím. Nebyli jsme nikterak domluvení, byla to čistě náhoda, že jsme se setkali v tento čas, na tomto místě.

A věřte, nevěřte, za chvilku jsme již ohromeni stáli pod historickými zvony ve zvonici. Jaké štěstí! Úchvatný zážitek! Zvoní se ručně. Opravdu jsem nevěděla, zdali sním či bdím. Nad námi se majestátně houpalo šest zvonů. Ohlušující DING! DONG! Jak by se nám hodily špuntíky do uší! Ohlušující BIM – BAM, BIM - BAM se vylévalo mřížovím ze zvonice a zvěstovalo Pražanům pravé sváteční poledne. Srdce mi bušilo snad více, nežli ty zvony. 

Zvony ulité kolem roku 1540! Kolik historických událostí ty zvony zvěstovaly! Kolik slávy a neštěstí ohlašovaly v dějinách lidstva! A my tu nyní pod nimi stojíme v němém úžasu a zvony k nám promlouvají.

Srdce zvonu každým úderem zasazuje rány zvonu. Monumentální zvuk.

DING!

BIM-BAM.

Ohlušující síla zvuku zvonů mne uzemňuje. Doslova. Klesám na moment na kolena. A v této poloze se mi jaksi samovolně na rty derou slova díků.

Děkuji. Děkuji jen tak... za nic a za všechno... za život, za lidi.

Cítím pokoru a úžas současně.

Srdce zvonů každým úderem znovu a znovu zasazují rány zvonům.

A ty duní, bouří, zpívají.

Zpívají ohlušujícně a přesto harmonicky. Zvony jsou naladěny. Při každém zátahu lana se zvoníci klaní až k zemi.

Po počátečním chvilkovém omráčení se zvedám a začínám se pomalu orientovat.

Ale co to?

Začínám se vznášet. Vznáším se. Vznáším se k obloze vysoko nad Vltavu, nad Prahu, vznáším se nad celým světem a setkávám se v oblacích s mámou, tátou, babičkou, dědou a všemi nejdražšími. Vlastně se setkávám se všemi lidmi, kterým posílám lásku zvonů prostřednictvím tohoto božského zvonění.

Lásku člověčí.

Mám pocit, že všichni lidé dobré vůle tu musí být s námi, zažít tento nevšední okamžik.    

A potom mistr zvoník chytil nemilosrdně za srdce zvonu a pomalu ho zklidňoval.

Až ho zklidnil docela.

Na čas se ze zvonu stává doslova němý svědek historie.

Zvony ztichly. Oněměly.

Poslechly lidskou ruku, lidskou vůli.  Ale jejich život je zvonit! Vyzvánět! Žít! Zvony oněměly jen na chvíli a my s nimi. Při zvonění nebylo slyšet jediné slovo, domlouvali jsme se gesty.

Měla jsem tu čest si zazvonit na zvon Václav, váha 4480kg, ulit v roce 1542. Byla to pro mne, jako Václavu a dceru Václava veliká pocta. Pro časovou představu uvádím: například Michelangelovi bylo v té době 67 let a císař Rudolf II. byl ještě deset let na houbách....

Přátelé, nechť nám zvony zvěstují jen šťastné zprávy.

Nechť zvony zvěstují jen mír a nikdy nekrvácí.

Nechť z nás lidí nikdy nevymizí tato rezonance lásky ke všemu živému i neživému, jež vyvěrá ze zvonů.

Mohutné srdce zvonu Zikmund. puklo v roce 2002. Dva měsíce nato zasáhla Prahu a Česko tisíciletá povodeň.

Vážení přátelé, moji milí. Dejme si ruku na srdce a pojďme vstříci s láskou novému roku 2016. Nechť již žádné srdce nikdy nikomu nepukne.

Nechť žije rok 2016.

 

 

Zvony katedrály jsou ve dvou patrech jižní věže nad Hazemburskou kaplí. Zvonů je sedm. V této sestavě jsou ale pouze tři roky.  Tři zvony Dominik, Maria a Ježíš byly zabaveny během první světové války v roce 1916. Nahrazeny byly až v roce 2012.  Zvon, který  válku přestál,  je  největší zvon Zikmund ulitý v roce 1549 a je laděný v G. O patro výše je nejmenší zvon, původně umíráček  Josef z roku 1602, laděn v C2. Zvon Jan Křtitel z roku 1546 je laděn v dis1 a  Václav ulitý 1542, je laděn v C1. Všech sedm zvonů na svatovítské katedrále zvoní harmonicky. Zvon Zikmund se používá jen ve  vyjímečných příležitostech. Zvonil například při návštěvách dvou papežů nebo při pohřbu prezidenta Václava Havla. Hlasitost zvonu je při plném úderu 120 decibelů. Jde o hluk srovnatelný se startem stíhačky nebo cvrlikání cikád u nás na ostrově Hvar.  Při zvonění není nejdůležitější síla. Člověk se musí se zvonem sžít. Mnohá subtilní žena dokáže zvonit lépe nežli netalentovaný silný chlap. Tak to v životě bývá.  Nebo by mělo být. Síla by neměla vítězit nad mírností, slušností a tolerantností.

www.katedralasvatehovita.cz

 

 

Hodnocení:
(3.9 b. / 13 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Vanda Blaškovič
Svátek Tří králů , středa 6.1.2016 Mimořádné zvonění v katedrále sv. Víta. Svátečním zvoněním, však bez zvonu Zikmund, svatovítští zvoníci a zvonířky budou zvát .účastníky na bohoslužbu začínající dnes v 18. hodin. 17:45 přesně – ZAČÁTEK ZVONĚNÍ – začíná zvonit zvon Josef a Dominik, končí společně se všemi zvony 17:47 – zvon Jan Křtitel – začíná zvonit, končí společně se všemi zvony 17:50 – zvon Václav – začíná zvonit, končí společně se všemi zvony 18:00 přesně – KONEC ZVONĚNÍ – končí všechny zvony najednou
Vanda Blaškovič
Tuto zprávu si dovoluji vložit do komentářů a moc děkuji!!! Dobrý den, Vando, občas nakouknu na i 60, přečtu si článeček, nerada ale píšu komentáře, i když vím, že bych měla, když mne článek nějak "zasáhne". Budu muset svůj přístup změnit, protože některý příspěvek, jako ten Váš, co jsem četla včera, mi doslova vyrazil dech. Byl o poselství zvonů. Krásně napsaný , až mi vběhly slzy do očí, jak emocionální a přitom prosté! Musel to být nádherný zážitek, se kterým jste se podělila s lidmi, kteří tam zrovna být nemohli, nebo ani nevěděli, jako třeba i my, že je možné se až na ochoz katedrály podívat a být přítomni zvonění...Těším se, že až pojedeme do Prahy a už po tolikáté se podíváme na Hrad, že tentokrát to bude i Praha z ptačí perspektivy ozvučená vyzváněním zvonů. Díky za tip i za uvědomění si skutečnosti, kolik dobra i zla už tyto zvony po staletí zvěstovaly....Díky a přeji hodně nevšedních zážitků, které pak "ztvárníte" na papír a nabídnete nám k přečtení, díky i za krásná fota k dokreslení prožitku. Krásný rok 2016! :-)
Vanda Blaškovič
Milý Lubomíre, čtu Tvoje Štěstenky a věř, že při nich mám stejné pocity jako pod zvony. Je to úchvatný zážitek. Jen mne trochu vadí, že se nevyspím...Děkuji, děkuji ,děkuji za vše....Vanda.
Lubomír Müller
Děkuji, Václavo Vando za lásku zvonů Tebou k nám zaslanou nejen ze zvonice sv. Víta, ale též ze zvonice Tvého srdce. Děkuji za poeticko zvonivý fejeton s foto průvodcem. Článek je perfektní a nebude asi nikdo z čtenářů, kdo by nezatoužil být tam také v ten moment, kdy zvony zněly až za obzor dálek a lásky přítomné. Nádherné. Díky. ♥
Vanda Blaškovič
Moc děkuji děvčata za milé komentáře. Ano, zvony jsou zvony a mají své kouzlo. Pokud to půjde, určitě se Michaelo včas ozvu. Jak jsem napsala, měla jsem pocit, že všichni lidé dobré vůle by tu měli být pod zvony s námi.
Jitka Chodorová
Ano Vando, nádherný zážitek a velmi dobře napsaný, díky.
Vladka Steinová
Nádherný zážitek a krásně popsaný.
Michaela Přibová
Vando, ještě ti chci říct až zase půjdeš ke zvonům, vem mě prosím sebou :-)
Dana Kolářová
Zajímavý zážitek.
ivana kosťunová
Rozhoupej zvony nad námi...
Ingrid Hřebíčková
Připomnělo mi to píseň Marthy a Teny : Pravdou všech zvonů je znít a taky Marty Kubišové: A já prosím nechte zvony znít. Překrásné písně přesně jako ty zvony. A taky tvůj článek.
Michaela Přibová
Vando, děkuji za nádherný článek. Slova jsou zbytečná.
Zdenka Jírová
Nádhrrně popsaný nepřenosný pocit při poslechu zvonů tak zblízka. Já jednou zažila také takový zvláštní pocit, když jem se ocitla při výstupu na věž kostela v Plzni a těsně vedle mne začal zvonit obrovský zvon. Ta bezprostřední blízkost vzbuzuje v člověku nebývalé pocity. Ty Tvoje byly o to větší, že to bylo právě o Vánocích a v nejslavnější naší katedrále. Věřím, že to bylo úchvatné.
Zuzana Pivcová
Myslím, že to, na co jsi byla intuitivně připravena, jsi prožila a pochopila se vší mocnou silou. Přeji Ti, abys ty zvony v sobě a jejich poselství nepřestala vnímat už nikdy.
Vanda Blaškovič
Je podvečer 1.1.2016. Děvčata a Libore, i já jsem dojatá a šťastná. Vím, že jste kamarádky. Moc, moc si toho vážím a děkuji vám. Tuším, že na Svatovítské katedrále se těm zvonům pokloníme jednou, snad v brzku, společně. Budete mít výhodu, neb již budete vědět, co vás čeká a vezmete si špuntíky do uší....:))..ale bude vás čekat nádhera nebeská, však vy víte o čem mluvím ....děkuji!
Eva Mužíková
Vand, už jsi mne několikrát přesvědčila, že prostě UMÍŠ !!! Tento Tvůj zážitek, tak citlivě podaný mne velmi dojal, ale to jsem ještě neušila, že po otevření videa budu mít v očích slzy štěstí. Děkuji z celého srdce.
Libor Farský
Nádherné ... Nemám slov, jenom pět hvězdiček.
Hana Rypáčková
Pěkné počteníčko Vando.A zážitek...
Alena Várošová
Vando, zajímavý článek a nevšední zážitek se zvony.Dokážeš to tak napsat,jako kdyby to každý z nás prožíval.Musela to být pěkná podívaná na Hradčany a že jsi v dobré kondici,to je i přání pro každého z nás,kdo Tvůj článek čte.
Alena Vávrová
Vando, tak to byl opravdu ohromující zážitek a prožitek a líčíš to tak krásně, až mi to vehnalo slzy do očí! Díky.
Jarmila Komberec Jakubcová
Milá Vando dík za úžasný článek
Květoslava HOUDKOVÁ
Zvon Zikmund má opět problémy se srdcem - dle informace na internetu i v tisku se delší dobu odmlčí.
Alena Tollarová
Já vím, že závist není pěkná vlastnost. Ale v tuto chvíli, Vando, musím pokorně a skoro na kolenou přiznat, že tenhle zážitek Ti opravdu závidím. A také přeju, samozřejmě.