Kráska bez průkazu původu
FOTO: archiv autorky

Kráska bez průkazu původu

11. 1. 2016

Být bez průkazu původu znamená u domácích mazlíčků nemít řádný rodokmen, tedy žádné oficiální informace o narození, věku, rodičích.

Příběh krásky bez průkazu původu, jak jsem ji nazvala, pro mě začal vlastně až tím okamžikem, kdy pro ni měl končit.

Objevila se jednoho dne v kontejneru nejmenované bohnické sídlištní ulice. Osud s ní ale měl zřejmě jiné plány, než aby skončila sešrotovaná na skládce. Přispělo k tomu nedělní odpoledne, kdy se kontejnery nevyprazdňují, vhodná poloha nahoře na hromadě odpadků, a k tomu ta "náhoda", že mě sestra, která tam bydlí, šla vyprovodit ven před dům a při té cestě s sebou vzala kuchyňský odpad.

"Jé, podívej, tady je vyhozená panenka," pravila. Když jsme ji prohlédly, zjistily jsme, že není poškozená. Byla jen neoblečená a podle vzhledu, který nám připomínal dobu, kdy jsme si samy hrály, jsme usoudily na 50. léta. Byl to docela velký plavák s poněkud baculatějším dětským tělem, avšak s hlavou slečny.

Panenku jsme tam nenechaly. V tu chvíli se mi totiž vybavila Růženka. Růženka z i60, která jednou na portálu předvedla svou sbírku panenek, o které léta pečuje, zhotovuje jim šaty a na léto je dává do zahrady. Panenku jsem tedy odvezla v igelitce k sobě domů s tím, že napřed vypátrám na Růženku spojení a pak jí panenku pošlu.

Zvažovala jsem dokonce, že bych ji poslala po někom ze srazu i60, ale nikdo mě nenapadl. Starost o ni mi pozvolna překryly jiné aktivity i povinnosti, a tak u mě strávila nejméně půl roku. Probudila mě až informace, kterou bych raději nečetla, a to, že Růženka ovdověla. To mi napsala jiná známá z i60.

Pak už to šlo rychle. Získala jsem adresu a s pomocí šikovné kolegyně z práce panenku zabalila a odeslala. Stala se vánočním dárkem, který Růženku potěšil, takže málem začala věřit znovu na Ježíška.

Musím však říct, že největší dárek jsem dala sama sobě. Moje radost, že se to povedlo, byla převeliká. A tak zde děkuji neznámému člověku, který z jakéhokoliv důvodu panenku vyhodil, své sestře, jež ji našla a vzala, Ale V., která mi zprostředkovala kontakt s Růženkou, kolegyni Zdence, jež se mnou panenku vypravila na cestu, a samozřejmě Růžence, která ji přijala do svého domova a vdechla jí nový život.

Přeji vám hodně radosti z hledání a nacházení, z dárků i z obdarovávání. A to se samozřejmě netýká jen hmotných věcí.

A teď už opravdu může zazvonit zvoneček, protože má panenkovská pohádka končí.

Hodnocení:
(4.9 b. / 23 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Dagmar Měchová
Krásná panenka,taky mám doma takovou.Moje sestra sbírá panenky bez rozdílu stáří a značek;když je na jaře rozloží po zahradě,tak se na ně chodí dívat děti ze školky,když ksou na procházce......
Marie Bartošová
Chtěla jsem ohodnotit ★★★★★, ale nějaký šotek mi píše, že jsem tento článek již hodnotila (což není pravda, čtu ho teď poprvé). Tak aspoň takto, paní Zuzano.
Alena Vávrová
Pro ty, kdo Růženčinu sbírku panenek ještě neviděl: http://www.i60.cz/clanek/detail/7166/moje-sbirka-panenek
Marcela Pivcová
Když jsem se toho dne /datum už si nepamatuji/ - podívala do kontejneru, ležela panenka na hromadě lepenkových krabic, jako jeden z odložených předmětů z něčího bytu. Připomněla mi malého človíčka. Tady přece člověk nemůže skončit! Bylo mi jasné, že ještě někomu může udělat radost, a že ji Zuzka předá do nejlepších rukou - k paní Rúžence.
Marie Seitlová
Zuzko jsi jednička, potěšila jsi Růženku a to je velký dar a vyšlo to zrovna na Vánoce. Krásný a dojemný článek. Kdybych mohla dám 100*
Jarmila Komberec Jakubcová
Příběh jsem četla jedním dechem a několikrát pak po sobě. Opravdu krásný a s dobrým koncem. I moje kamarádky článek hodnotily jako jeden z nejlepších .Děkuji
Alena Tollarová
Zuzko, Růženko i panenko. Toto je jeden z nejkrásnějších příběhů, jaké jsem tu četla.
Lubomír Müller
Je to stokrát - a nyní i sto a jedenkrát - prověřená pravda, že ten, kdo obdaruje, je nejvíc obdarován. Dávejte, obdarovávejte (a existuje něco, co nemusíte ani nalézt, protože to máte na rtech - úsměv) a Ty, Zuzano, dál piš tak krásná poselství.
Zdenka Jírová
Moc hezký příběh se šťastným koncem. Moje dcery si schovávají své nejhezčí panenky od dětství.
Marie Magdalena Klosová
Zuzko,nádhera po všech stránkách!mm
Alena Vávrová
Helenko, nejsi sama, teď tu bulím bez skrupulí i já. Jsem ráda za sebe i za všecky, že jsme se tak krásně našly. Věděla jsem, že Zuzka něco napíše a jen tušila, že to bude krásné. A jak dokazují komentáře, včetně toho Růženčina, je to tak!
Helenka Červenka
A já se nestydím za to, že tu normálka slzím, krásná pohádka s ještě krásnějším koncem, přeji dárkyni i obdarované ještě hodně takových pěkných zážitků
Marie Novotná
A já musím poděkovat Tobě-za to že jsi a jaká jsi. *****
Libor Farský
Ano a určitě nás Zuzka ještě lecčíms překvapí...
Jiří Libánský
Do Zuzaniny všeobjímající lásky se vejdou nejen lidé, zvířátka, ale snad celý svět. Jak vidno, ani panenky nejsou žádnou vyjímkou. Dávám plný počet hvězdiček. A není to jen za článek. :-*
Růžena Antlová
Libore virtuální prohlídka panenek nádhera dík za odkaz !
Růžena Antlová
Musela jsem to vydýchat abych vůbec byla schopná reagovat. Opravdu mě ten předvánoční balíček nejen potěšil . ale i dojal. V balíčku byl přiložen lístek ..Po mnohém trápení ti přeji alespoň lidsky krásné svátky . Těch pár slov vypovídá mnohé o tvé lidsky krásné povaze a já jsem moc ráda že mě tyto webové stránky dovedly nejen k tobě Zuzko ,ale i k dalším bezva lidičkám které mě na dálku od začátku kdy na stránkách jsem mockrát slovně pomohly . Krásná panenka sedí mezi dalšími panenkami a má průkaz původu i jméno Jmenuje se Zuzanka a já každému kdo přijde a obdivuje ji vyprávím příběh o jejím rodokmenu a o jedné hodné paní po které panenka nese jméno. Díky Zuzko !!!!
Alena Várošová
Jé, Zuzanko a já čekala zase nějakou krásnou báseń.Nic méně,tenhle skutek se Vám povedl. Je vidět ,že máte srdíčko na pravém místě.Dobré skutky bývají odměněny.Věřím,že Vás ještě potká štěstí v jiné podobě a moc bych Vám to přála.I když to není poezie na kterou jsem čekala,o to více jsem překvapena Vaším skutkem.To by každý neudělal.5*
Hana Šimková
Zuzko, ty jsi moc hodný člověk, ale já to vím už dávno.
Elena Valeriánová
Krásný lidský příběh, cítím z vyprávění takové hřejivé teplo.
Libor Farský
To je miloučké. Mé celé souhvězdí patří všem děvčatům, která se na trošce radosti pro Růženku podílela. A uznejte - tato panenka není nějaká tuctová Barbie. Pro zajímavost odkaz na muzeum panenek: http://www.muzeumpanenek.cz/O-muzeu
Jana Šenbergerová
Jak píše Hanka, žádná náhoda. Ty opravdu neexistují. Ono totiž ve vesmíru platí nejen to, že protivy se přitahují, ale také stejné přitahuje stejné. To přece dobře známe z přísloví "Vrána k vráně sedá". A když je to v pozitivním smyslu, můžeme se z toho radovat všichni. Dobré duše se vždycky najdou.
Hana Rypáčková
Určitě to bylo poslání z nebes. Správný člověk ve správnou chvíli na správném místě...Panenku Alenku měla moje sestra /1942/, já byla medvědí máma, ale pošilhávala jsem po ní. Někdy mi jí půjčila do kočárku, ve kterém jsem vozila míšu Ríšu. Pak jsem dostala svou panenku od babičky, ale Alena byla ta první dáma.Tak jsem při otevření článku jen vydechla "Alena". takové krásné doplňky ale nemívala...Takže ji uvidíme na paloučku, Růženko?
Soňa Prachfeldová
Krásná pohádka ze života, Zuzka Růžence, Růženka si takové dárky tolik tolik zaslouží , Zazvonil zvonec a další krásné lidštiny nechť pokračují !
Olga Štolbová
Tedy Zuzko, jsi úžasná. *****
Dagmar Bartušková
No vida, jak se z kačátka vyloupla malá aristokratka.
Eva Mužíková
Zuzko, já Ti tak rozumím..... také jsem viděla nádhernou sbírku Růženčiných panenek na 60k... To mne inspirovalo, podobně jako Tebe a poslala jsem jí tuším dvě, nebo tři staré panenky - naháčky. Měla také velkou radost a já, když jsem je po krátké době viděla nádherně oblečené, byla jsem také až dojatá. Tak to má být - dělat radost maličkostmi ostatním i sobě. Děkuji Ti moc za tento :" Příběh jedné panenky z kontejneru"...Sbírka Růženčiných panenek je opravdový zážitek i pro nás již odrostlé:)))))
Dana Kolářová
Zuzko, děkuji Tobě i všem zúčastněným za radost pro Růženku. Vzájemné obdarovávání je nejkrásnějším dárkem. Pohádka se šťastným koncem.
Květoslava HOUDKOVÁ
Zuzko - znám v Praze některé členky Klubu sběratelů panenek a v pátek 15. ledna se jedu za nimi podívat (a "pokecat si") na výstavu, která už probíhá v sídle Úřadu MČ Praha 8-Libeň. (A vůbec mi nevadí, že vnučka (21 r.) neměla o panenky zájem. Ale pro event.svatební auto je ve skříni připravena krásná, jemná panenka-nevěsta - z Německa - na svatebním autě ji měla dcera).
ivana kosťunová
Zázraky se dějí. Myslíte, že to byla náhoda, že se panenka objevila zrovna na tom místě a zrovna když jste se sestrou byly u toho ? Já to nevím, ale chce se mi věřit, že náhoda to nebyla.