Kanárské ostrovy - Lanzarote: pěstování vinné révy
FOTO: autorka

Kanárské ostrovy - Lanzarote: pěstování vinné révy

14. 1. 2016

Vážení přátelé, dovolte, abych vás tentokrát na ostrově Lanzarote  provedla hlavní vinařskou oblastí v údolí La Gería. Ostrov je součástí Kanárských ostrovů. Na přibližně padesáti kilometrech čtverečních se zde rozprostírají vinice. Vypadají velice zajímavě, malebně. Pokud nevíte, jak se zde vinná réva pěstuje, nepoznáte, že se jedná o vinice. Z dálky totiž vidíme jakoby nekonečné řady podkovovitých zídek. Ano, jsou to vinice, které byly vyhlášené za chráněnou krajinnou oblast. 

V prosinci již bylo po vinobraní a na zemi polehávaly jen unavené a celkem slaboučké šlahouny vinné révy. Mne, jako malého, ale nadšeného pěstovatele vinné révy a konzumenta vlastního domácího vína na ostrově Hvar (psala jsem o tom zde) velice zajímalo, jak se pěstuje víno zde, na ostrově Lanzarote.

Na první pohled se mi zdálo, že tady nemůže nic pořádně růst. Je zde černá, sopečná půda, slunce svítí stále k radosti rekreantů, leč vysušuje půdu. Skoro zde neprší, opět k radosti rektreantů, ale půdě chybí vláha. Stále zde fouká vítr, to pro změnu k radosti zdatných serfařů.

Víme, že Kanárské ostrovy jsou sopečného původu. V roce 1730 až 1736 probíhaly na ostrově Lanzarote tragické sopečné erupce. Představte si, že se z vnitřku země zvedla vysoká hora a všude šlehaly plameny. Pak se otevřel široký jícen, jako tlama draka a začaly vytékat proudy žhavé lávy do širokého okolí.

U vesničky Mancha Blanca se jako zázrakem láva zastavila. Obyvatelé věří, že to byla Černá Madona, soška v místním kostelíku, která je uchránila před zkázou. Podobná je i vinařská obec Mozaga. Nyní je zde velká prodejna vína s ochutnávkou. Mně nejvíce chutnalo známé aromatické víno Malvasía. Popíjí se pomalu po douškách a vychutnává se.

Po této sopečné apokalypse byla dříve úrodná půda zničena lávou a prachem. Na lávových polích se lidé  pokoušeli obnovit zemědělství. Využili skutečnosti, že lávová hmota váže v noci vlhkost z ovzduší. Rostliny proto sázejí do prohlubní. Půdu pak zasypají černým nebo červeným drobným drceným lávovým kamením.

Vinná réva se zde nepěstuje u podpěr, jako u nás v Čechách, na Moravě nebo v Chorvatsku. Kdepak! To by vítr vinnou révu okamžitě zlomil. Tady se vinná rána plazí po zemi a hrozny vína leží přímo na zemi. Pro nás docela nepředstavitelné!

Vzhledem k tomu, že je země pokrytá suchým lávovým štěrkem, hrozny ležící na zemi nehnijí. Vedle vína se zde na skromých polích pěstuje cibule, dýně, čočka, brambory, kukuřice, opuncie. Na opunciích se pěstují broučci, červci nopáloví, z jejichž drcených larev se vyrábí přírodní barvivo karmín, používané například do Campari, jak jsem již psala v předchozím článku o Lanzarote.

Takže, přátelé, až budete případně popíjet španělské víno, mrkněte se na etiketu, zdali není z ostrova Lanzarote. To si již budete umět představit jeho zrození. Nebylo jednoduché. Zažilo něco mezi peklem a nebem. A to se na chuti vína projeví. Je prostě ďábelsky dobré.


P.S. Pro porovnání pěstování vína na ostrově Lanzarote v Atlantském oceánu a na ostrově Hvar ve Středozemním moři přikládám odkaz na článek Výroba červeného vína po domácku. Asi jste již poznali, že všechny články píši na základě vlastních zkušeností. Tento článek je z pobytu na Lanzarote v prosinci 2015. Píši o tom, co jsem zažila. Jistě, že některé doplňující odboré informace a datumy  si vyhledám pro sebe i pro čtenáře na internetu. K tomu internet, kromě jiného, určitě slouží. Uvádím vždy zdroj doplňujících informací. Mnozí čtenáři si informace z článků ještě rádi doplňují a prohlubují.

Nepatřím určitě mezi chodící encyklopedie, jak by se mohlo někomu zdát. Jsem jen tak trochu nadšená cestovatelka a fotografka amatérka, která se ráda o své zážitky podělí s těmi čtenáři, kteří mají zájem. A za ten zájem i komentáře vám, milí přátelé, děkuji.

Jen tak pro zajímavost jsem si sedla a napsala, v kolika zemích jsem byla. To víte, ta moje statistika! ...:) Vyšlo mi číslo o něco vyšší nežli jsou Kristova léta. Takový věk bych brala, i když bych asi nevěděla, kam dříve skočit. Takto jsem v klidu a mám čas jak na svoji rodinu, tak na  koníčky, mezi které počítám již i psaní a fotografování. Jak jste na tom vy, přátelé? Máte čas na svoje koníčky? Přeji vám příjemný den či večer!

Více informací zde: http://kanarske-ostrovy.vdetailech.cz/

 

 

Hodnocení:
(4 b. / 13 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Jaroslava Handlová
Myslím, že tebe můžeme považovat za odbornici, která umí víno nejen vychutnávat, ale i sama pěstovat. To je pro srovnávání obrovská přednost. Vando, moc se mi líbí mimořádně vypovídající spojení, že to lanzarotské víno zažilo něco mezi peklem a nebem - musí být ďábelsky dobré! Svítí v něm víc než jen 5*, které ti dávám.
Libor Farský
Vando, já ty Tvé cestopisy prostě baštím. Teď jsem si vyhledal i další informace o Kanárech, zajímavé je třeba to, proč je tak nazýváme, když s tím kanárci nemají nic společného. Další hvězdičky už nemám...
Vanda Blaškovič
Jiřino, to bude zajímavé, když sestavíš fotopříběh, již se těším...Soňo, Hanko, děkuji! Lidmilo, na zdraví!...:))
Hana Lancová
No vida, pro mě zcela nové informace. Krásně napsané. :-)))
Jiřina Votavová
Vando, psaní není zrovna má silná stránka, raději fotím. Mohu ale vybrat nějaké naše foto a sestavím z Lanzarote fotopříběh, i když to je už z roku 2010.
Soňa Prachfeldová
To jsou věci, zase jsem se dozvěděla něco nového. Bezva článek a doplňující fotky - díky Vando .
Lidmila Nejedlá
Tak na zdraví!
Vanda Blaškovič
Děvčata a hoši, dobrý večer, jsem ráda, že jsme společně ochutnali to ďábelské víno...a že vám chutnalo. Děkuji! Jiřino, my jsme se na La Gomeru jen dívali z vyhlídky. O NP Timanfaya ještě napíši, Ohňové hory se opravdu nedají na Lanzarote vynechat...:)) a nebo že byste o tom napsaly vy dvě s Hankou R.?
Alena Tollarová
Je to zajímavé. Vím, že už jsem nějakém televizním dokumentu tyto ohrádky kolem vinné révy viděla a divila jsem se tomu.
Libor Farský
Velmi zajímavé, honem, hvězdičky moje !
Jitka Chodorová
Vando děkuji za článek,ale i za fota, víš, že víno miluji, a dozvědět se o něm něco nového, to je pro mě zážitek, a nejen asi pro mě.
Tomáš Horáček
Víno z Lanzarote jsem měl shodou okolností na Vánoce od potomků. Bylo vynikající!
Jiřina Votavová
Až teď jsem si přečetla i předchozí články o Lanzarote a zavzpomínala na naši první cestu na Kanárské ostrovy, na Lanzarote. Letěli jsme tehdy v květnu, počasí nám přálo a sluníčko krásně svítilo. Také se mi líbily zvláštní vinice, velká kaktusová zahrada, měsíční krajina NP Timanfaya, i když se hodně podobá krajině s našimi uhelnými doly :-) , kráter s olivíny i smaragdové jezero El Golfo. Vando, ještě jsme byli na ostrově La Gomera. Chybí nám tedy El Hierro a La Palma, ale nevím. Tyto tři hodně hornaté a lesnaté ostrovy jsou málo navštěvované, ale pro naši turistiku jak dělané a mají i pár pláží. Myslím, že zájem o Kanáry se zvýší a ceny půjdou nahoru. Situace v Evropě a na východě tomu napomáhá. Vzpomněla jsem si také ještě na Hanku R., že někde o La Gomeře a synovi psala. Není to se mnou ještě tak špatné. :-)
Alena Várošová
Milá Vando, ráda jsem si Tvůj poučný článek přečetla.Jsi skvělá cestovatelka a spisovatelka.Krásně jsi popsala Kanárské ostrovy,které já nemusím kvůli sopečnému prachu,písku,šedi a silnému proudění větru,to víš.Už jsem to někde u Tvého článku psala.Zdá se mi tam být vše ponuré,ale s dobře naladěnými lidmi tento ostrov vykvete do krásy..Ale v Tvém článku,jako by vše se rozzářilo.V moři se zjevila Černá Madona,přivolala slunce a všechny lidičky tam slunečními paprsky oblažila po celém těle.Vinná réva začala odměňovat své pěstitele na průzračný bílý i červený mok a tím celé Lanzarote ožilo. Dokážeš svým vyprávěním dát ten správný šmak.A že se tam pěstuje vínná réva,to bych vůbec nevěřila .Ale krásnými fotografiemi jsi vše zdokumentovala a přiblížila krásy Lanzarote i když já byla jen v Tenerife.5*
Eva Mužíková
Zase další informace. Vando, to by mne opravdu nenapadlo -víno na zemi. Umíš opravdu zaujmout.
Hana Rypáčková
Milá Vando. Právě před chvílí jsem se vrátila z milé zábavy, otevřeli jsme si sice francouzské víno Cabernet Sauvignon Merlot a tvůj článek k tomu....Syn žil na Gomeře a tak jsme si zavzpomínali..Ty ohrádky z kamení, kterého je všude dost jsou na fotce roztomilé...Ano, také umím jenom víno pít...*****
Jarmila Komberec Jakubcová
Milá Vando, opět ji nezklamala svým článkem i nádhernými fotkami. Udělala jsi mi velkou radost.Já Kanárské ostrovy miluji a od r.1992 je navštěvuji pravidelně každý rok.I když já létám nyní pravidelně na ostrov Gran Canarie, znám i ostatní.Letos v červnu opět po dvacáté letím do hotelu Beverly park. Obě rády cestujeme a mám rády slunce a moře.Ty navíc ještě umíš pěstovat víno, já jen pít.
Vladka Steinová
Milá Vando, opět jsi nám předložila skvělý a poučný článek o pěstování vína na ostrově Lanzarote. Jsi opravdu skvělá cestovatelka a fotografie? Ty jsou krásné a stále dokonalejší.Já osobně Ti moc děkuji.Byla jsem před 20 léty na ostrově Tenerife, ale tolik poznatků jsem si tehdy nepřivezla.Ahoj Vladka