Móda roku 2016: Pofrčí modrá a růžová
Ilustrační foto: pinterest.com

Móda roku 2016: Pofrčí modrá a růžová

24. 1. 2016

A je to tady zase. Obchody a časopisy zaplavuje móda na příští rok a ženy si kladou otázku: Jak z toho nezešílet, zbytečně neutrácet, zůstat svá a přesto chodit moderně oblečená. A čím více let jim je, tím těžší je na tyto otázky odpovědět. Tak si udělejme malou rekapitulaci toho, z čeho si letos můžeme vybrat.

Protože to je to podstatné: Umět si vybrat. Na tom při oblékání záleží mnohem více než na stavu bankovního účtu, na věku, na kráse, na postavě. Výhodou vyššího věku je, že si většina žen už vybrat umí. Nebo by to tedy umět měla. Mnohé ale už mají zkušenosti s tím, co jim sluší, co je pro styl jejich života vhodné. Ale hlavně, trendy se vracejí stále dokola a starší ženy už mnoho z nich zažily. Takže nemusí šílet, když se v nějakém časopise objeví široké zvonové kalhoty. Ty moudré dámy si klidně řeknou: Jé, zvony, těch jsem si užila, ty byly fajn. Zatímco dvacetiletá dívka musí rychle vypumpovat poslední zbytky na kreditce, protože podlehne pocitu, že když zítra do školy nepřijde v takových zvonových kalhotách, bude absolutně nemožná.

Také letos se objevuje v módních kolekcích vpodstatě vše, co už známe a co jsme někdy nosily. A na nás je, k čemu z toho se vrátíme a nad čím se jen pousmějeme.

Návrat pastelek

Je řeč o jemných pastelových barvách. Objevují se v kolekcích všech návrhářů a dá se tedy čekat, že brzy obchody zaplaví oblečení v bleděmodrých, růžových, světle žlutých a jemně oranžových barvách. Ne každá žena jim fandí. Mnohé říkají, že jsou to přeslazené kousky pro barbíny, které zralým dámám nesluší. Další skupina žen na ně nedá dopustit a tvrdí, že právě ony starší pleti velmi lichotí a nositelky takzvaně omlazují. Nepředstavujme si však pod letošní pastelovou módou usedlé růžové kostýmky a v nich dámy s trvalou a šňůrkou perel kolem krku. Pastelové jsou boty, tašky, kalhoty, svetry. A to už je jiný příběh. Černé sako a světle růžové kalhoty jsou kombinace, která udělají mladou šik krásku i z šedesátileté dámy, samozřejmě za předpokladu, že její zadek nemá poněkud větší rozměry. V takovém případě je ovšem řešení snadné: Velký růžový svetr, úzké černé kalhoty a třeba bleděmodré balerínky na nohou. Jen se nebát, nikdo přece netvrdí, že když se nosí růžová, máme ze sebeu všechny udělat cukrové vaty. Nicméně, skutečnost je taková, že bleděmodrá a světle růžová barva jsou vyhlášeny jako barvy roku 2016.

Jako muži

Dál přetrvává trend mužského stylu. Tedy polobotky se šnůrkami, které vypadají jako půjčené od partnera, černá saka, bílé košile, kravaty. Kdo má tento styl rád, může jej směle nosit i v tomto roce bez obav, že jde o něco, co bylo in loni. Mimochodem, pánsky se tvářící polobotky jsou velmi dobrým řešením pro ženy, které už pobolívají nohy a netroufají si na podpatky. Jde jen o to vybrat si kvalitní, z poddajné kůže a dá se s nimi prožít řada příjemných let. 

Sedmdesátá léta nekončí

Trend návratu stylu sedmdesátých let byl hodně znát v kolekcích už loni, letos přetrvává. Znamená to, že se dál bude nosit tak trochu hippie móda neboli bohémský styl. V našich podmínkách si pod ním můžeme klidně představit klasické džíny, rozevláté barevné haleny, tašky na delším uchu, sem tam nějaké ty třásně, třeba právě na tašce. Že to není nic pro dříve narozené? Ale právě naopak.

Starší dáma v džínách, zlatých sandálech a volné vyšívané haleně v etno stylu je vždy zajímavé zjevení. Pro sedmdesátá léta byly typické i svetry s roláky a ty se drží i tuto sezónu. Klasický volnější svetr s velkým rolákem je zkrátka věc, se kterou neuděláme chybu ani v zimě, ani na jaře ani při chladných letních dnech.

Ležérnost

Přetrvává trend, kdy od oblečení očekáváme především pohodlí. To, že tenisky jsou věčné, platí i tuto sezónu.

Minimalismus

I to je styl, se kterým neuděláme chybu. Ženy, které nechtějí nakoupit růžová trička jen proto, že se někdo někde rozhodl, že se letos bude nosit růžová, mohou dál klidně nosit celý rok svou oblíbenou béžovou, šedou, černou či bílou a kašlat na etno vzory a bohémský styl. Plátěné jednoduché bílé šaty na léto a černé volné sako s béžovými kalhotami na chladnější dny s minimem ozdob a bílými plátěnými teniskami, jsou tou nejlepší oslavou minimalistického stylu a vítězství nad každým věkem.

 

Hodnocení:
(4.1 b. / 7 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie
TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Ilona Kolářová
Modrá, růžová, proč ne?
Dagmar Bartušková
Modrou mám ráda, nevyhýbám se ani růžové. A Helen Miren to sekne!
Jiřina Votavová
Mám ráda barevné oblečení, zásadně nenosím černou, ale klidně bílou. Nedávno jsem si koupila svetr s růžovou kombinací.
Jarmila Komberec Jakubcová
Krásná manekýnka a také oblečení perfektní.
Květoslava HOUDKOVÁ
Nastalo tání snad už posledních pozůstatků zimy. Začne se probouzet jaro a s ním i naše redakce a manekýnky. Článek jsme pročetly - budeme se tedy brzy těšit na "módu naživo"??
Zdenka Jírová
Je to příznivá móda, i my si můžeme vybrat. Dámě na obrázku to opravdu sluší.
ivana kosťunová
Pastely mám v šatníku, budu in, aniž bych se o to snažial
Zuzana Pivcová
Už jsem zaznamenala návrat indiánských kabel s třásněmi nebo takové ty buřtíky jako jezevčík, zvony, hippie módu. Inu, návraty, návraty, jenže k tomu, co jsem tehdy nosila, se rozhodně nevrátím, a to nejen proto, že už nemám dlouhé vlasy na Kleopatru. :-)))) A tak si dál pošlapu po svém.
Hana Rypáčková
Já ovšem doufám,že vnučky podlehnou pocitu, že když zítra do školy přijdou duté, budou absolutně nemožné, až je kantor vytasí... My ovšem už máme v šatníku všechny prošlé módní trendy , máme kam sáhnout...
Alena Várošová
Ráda jsem si tento článek přečetla,hlavně protože je o módě.Kvůli tomu, jaké barvy na letošní rok chystají módní návrháři mne zanechává chladnou.Zvolím si to,co se mi líbí.Styl pánského obleční mi nesluší,protože vypadám žensky.To sluší mladým,štíhlým až hubeným ženám a to já nejsem.Budu si nosit co já chci,jsem svá.I když kombinace tmavě modré s růžovou je pěkná.
Alena Tollarová
Všimla jsem si v obuvi, že jsou tam polobotky se šňůrkami, a tak jsem si říkala sakra, že by to bylo moderní? Teda ne že bych si je koupila. A takhle nějak to mám se vším. Módu fakt nějak neřeším.
Naděžda Špásová
Chtěla bych vypadat tak dobře, jako Helen Miren. Modrou nemusím, ale růžovou mám ráda. Pastelkám se také nevyhýbám.Nic nového pod sluncem.
Jana Šenbergerová
Zase půjdu proti proudu. Růžovou nemusím a modrá mi moc nesluší. Ležérnost a pohodlí mi ale vyhovují, takže není co řešit. Svět je plný i jiných barev.