Jak u mne recidivoval syndrom bílého pláště
FOTO: archiv autora

Jak u mne recidivoval syndrom bílého pláště

23. 1. 2016

Jako mnohonásobný dárce krve jsem se již víc než před dvaceti lety podroboval příslušným lékařským prohlídkám včetně měření krevního tlaku. Za těchto podmínek mne prostředí lékařských ordinací nijak nerozrušovalo a já jsem zaregistroval zajímavý úkaz, totiž, že můj naměřený krevní tlak s přibývajícím věkem klesá, až se ustálil na hodnotách kolem 120 na 75  mm rtuťového sloupce.

Tehdy jsem vyslovil přesvědčení, že lékaři neměří skutečný krevní tlak pacientů, nýbrž stupeň jeho rozrušení z nezvyklého prostředí. Tímto jsem také škádlil známé lékaře a podotýkal, že mnohdy odsoudí i zdravého člověka  z venkova nezvyklého na prostředí lékařských ordinací, doživotně zbytečně užívat „patáčky“ na snížení tlaku. Mou mladičkou snachou, rovněž lékařkou, jsem byl totiž poučen, že člověk, který začne užívat léky na snížení krevního tlaku, v tom již musí pokračovat po celý zbytek života.

Že naměřený krevní tlak skutečně odráží stupeň rozrušení pacienta jsem se na vlastí kůži přesvědčil při jednom vyšetření před odběrem krve v závodní organizaci. V tu dobu si již dárci krve zajišťovali předběžné vyšetření den dva předem u závodního lékaře sami. Za jednoho nevlídného listopadového dne jsem pobíhal jako projektant po fabrice s nějakým měření a jelikož jsem měl přes košili pouze lehký pracovní plášť, byl jsem dosti prokřehlý. Na okraji fabriky u budova závodní ordinace mne napadlo, že si odskočím pro zdravotní kartu dárce krve, nechám se pro plánovaný odběr vyšetřit a při té příležitosti se tam i zahřeji.

Když jsem usedl na židli ve vytopené ordinaci, začal jsem klimbat a to i ve chvíli, kdy mi sestra omotala bandáž kolem paže a začala balónkem pumpovat vzduch. Tu jsem pocítil, že se mé ztuhlé prsty u ruky začínají nějakým způsobem rozehřívat. Zvednul jsem oči a uviděl, jak předkloněné sestře vklouzla špička ňadra mezi můj prostředník a prsteníček. Přenesl jsem pohled z ňadra na sloupec rtuti v manometru a zpět a – tlak se ustálil na hodnotě 130 mm.

Abych situaci nějak zamluvil, začal jsem předstírat zájem o optimální hodnoty krevního tlaku a otázal jsem se, nemám-li ten tlak nějak vysoký. Sestra mi odpověděla: „Kdepak pane inženýre, ve Vašem věku je to krásná hodnota.“ Od té doby, když usednu k měření tlaku a pohlédnu na sloupec rtuti, mi tlak automaticky naskočí na hodnoty 130 na 80 obdobně jako u historických pokusných psů I. P. Pavlova, kteří začínali slintat po rozsvícení kontrolní žárovky.

Teprve více než po dvou desítiletích jsem se v čekárně jedné ordinace v jakémsi lékařském časopise dočetl, že můj dávný postřeh již byl lékařskou obcí akceptován a uvedenému úkazu byl přidělen odborný název „Syndrom bílého pláště“. Mohl bych si tudíž dnes po způsobu některých plačtivých vyčítavých staříků mého věku stěžovat, že uznání za můj veledůležitý objev v dějinách lékařské vědy získali jíní (zřejmě jako obvykle, skvělí mladí američtí vědci).

Anebo s vynaložením stejné námahy s uspokojením konstatovat, že při povinných lékařských kontrolách pro posouzení stařecké způsobilosti řídit motorová vozidla se můj naměřený krevní tlak i ve věku 76 let drží stabilně na hodnotách 130 na 80 – i bez dotyku dívčího ňadra.

Hodnocení:
(4.1 b. / 7 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Soňa Prachfeldová
prima článek, jsem také hrdinka a tlak se mi citelně zvedne u lékaře, měli by vymyslet, jak nenápadně bez dotyku změřit při milé konverzaci,
ivana kosťunová
Já mám opravdu v lékařské zprávě uvedeno"syndrom bílého pláště" tlak mám pravidelně v ordinaci vyšší bez ohledu na dotek jakékoliv části těla dámské nebo pánské. Chci jen říci, že to je oficiální termín a opravdu to existuje.
Zuzana Pivcová
Je pravda, že když čekám na pravidelnou kontrolu na kardiologii a dlouho to trvá, stoupne mi citelně tlak z rozčilení. Alespoň donedávna to tak bylo. Nyní, po snížení váhy, mi tlak klesl tak, že i při tom rozčilení je normální. :-)
Jarmila Komberec Jakubcová
Je pravda, že výše tlaku je závislá od nálady či emocí. Říká se "ten člověk mi al nadzvedl tlak". Já celý život trpím píše tlakem nízkým - potřebuji ho občas "nazvednout".
Jana Šenbergerová
Dobře jste to před lety vypozoroval. To byl důvod, proč jsem odmítla lékařem doporučené léky na vysoký krevní tlak. Měla jsem ho jenom v ordinaci, jinak jsem léta trpěla příliš nízkým tlakem. Časem se to změnilo a já teď zřejmě trpím syndromem tlakoměru, když si občas měřím tlak sama. :-)
Marie Magdalena Klosová
Pobavil jste mě a rozveselil.Ať Vám nadále drží Váš optimální krevní tlak a smysl pro jemný humor.mm P.S. Nerozumím komentáři Květoslavy,ale to je můj problém.:)
Květoslava HOUDKOVÁ
Zbytečné kecy.
Helenka Červenka
Ňadro u mne tlak určitě nezvedá :-), bílý plášť ano!!!