Moje první orchidej
FOTO: archiv autorky

Moje první orchidej

17. 1. 2016

Nechtěla jsem pěstovat orchideje. Bála jsem se, že jim nemohu dát v paneláku skvělé podmínky. Okna na jih a na západ jsou v létě opravdu hodně rozpálená. Už se mi stalo s darovanými rostlinami, že jsem je neudržela při životě. Žily rok a pak přes snahu, churavěly a uhynuly. Dipladénie a Gardénie mají nádherné květy, ale bez zimování v chladnu hynou, když se jich neujme nějaká dobrá duše.

V předloňském květnu jsem dostala bílou orchidej, krasavici se spoustou květů. Měla jsem obavy, že o ni dobře nepostarám. Umístila jsem ji na okno v ložnici, kde netopíme. Když začala vedra, přemístila jsem ji před dveře lodže. Seděla v průhledném květináči na řeckých kamínkách. Ty byly stále vlhké, rosila jsem je několikrát denně, aby se orchihej cítila jako ve své vlasti.

Kvetla celé léto. Po odkvětu dožívala na svém místě bez změny péče. Nevozila jsem ji s sebou na dovolenou jako Gardénii. Vydržela mou týdenní nepřítomnost. Na konci léta ožila, začal jí vyrůstat nový list, vzápětí i stvol s bambulkami poupat. Už rozkvétá prvním květem. Je menší než loňské květy, ale jsem tak šťastná, že si přivykla na nový příbytek a žije.

Hodnocení:
(5 b. / 11 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Květoslava HOUDKOVÁ
Proti mšicím: V Drogeriích nekoupíte, ale na akcích "Bydlení" apod. se objevuje nabídka Lanolínu = ekologického pracího prostředku (vlna, ovčí deky, záclony ... a další využití. Např. zahrádka dcery: Do konve vody přidat Lanolín (uzávěr láhve) a tím polít mšice = ekologicky zahynou. Já jsem Lanol. koupala svou dlouhosrstou fenku (15 r.!) Pozor: Český výrobce-hustota mírně gelová-přírodní (bez barviv) - cena 100 - 140,./lt = nekupujte předražené!
Hana Němečková
Mám také několik orchidejí. Před lety mě ani náhodou nenapadlo, že by se jim mohlo u mě dařit. Prý, že okna na jih pro ně nejsou dobrá. Já to vidím ale jinak. Pravidelně kvetou i při standartní péči. Dokonce mám jednu, které na místě po odkvetlém květu vyroste nová rostlinka. Už jsem je i rozdávala. Teď mám na konci stvolu zase jednoho mrňouska :-). Až bude větší, najde místo ve svém květináči.
Hana Rypáčková
Už má rozkvetlý další květ. Mám radost, že je tu tolik přátel květin. Jasně , že jsem už okukovala orchideje v květinářstvích.Tak barevné .Já bojuji s mšicemi na ibišku od doby , kdy jsem je z balkonu dala do bytu. Stříkám vodou s mýdlem. Vrhly se darovanou čemeřici. Chtěla jsem ji vsadit na zahradu a musela jsem ji vyhodit.Ale ulevilo se ibišku, na nic jiného nejdou.
Naděžda Špásová
Hanko, máš krásné orchideje. Také jsem jich pár let měla několik. Postupně odcházela jedna za druhou, až mi zbylo jen dendrobium, které zrovna teď kvete. Fotku jsem dávala na foto dne, nebo bude na Profilu. Moc je asi taky neumím pěstovat, ale líbí se mi.
Květoslava HOUDKOVÁ
Také jsem měla orchideje, ale jejich listy zabíraly místo, tak už "bydlí" jinde a já mám kde pěstovat Honzíky. Dejte si do vyhledavače Pěstitelé orchidejí - jsou kluby, kde poradí. Do zálivky bílé orchideje lze přidat modrou skalici, nebo modrý/červený inkoust a květ si "přibarvit" (i to poradili - ředění už si nepamatuji). Ať se daří !!
Jiřina Votavová
Krása, která potěší. První orchideje jsme vídali již při našich cyklo vyjížďkách někdy po roce 2000 za hranicemi Krušných hor v Německu. Mám je i vyfocené. Pak jsem jednu dostala k Vánocům a momentálně mi kvete bílá a fialová.
Dana Kolářová
Hezké, ať vám děla radost hodně dlouho.
Lenka Hudečková
Hanko, je krásná a gardénie je úžasná, obě tyto kytičky mám ráda. Já sama jsem se taky bála orchideí, pak jsem jednu dostala k 50.tinám, přivezla jsem si ji z Liberce sem k nám a vydržela mi tři roky, než mi ji napadly nějaké svilušky (sviňušky, jak říkám já). Teď mám od loňska novou, kvetla mi 4 měsíce a čekám, co udělá letos. :-)
Libor Farský
Hani, ta orchidej je krásná a moc Ti přeji, že jste se skamarádily. Ale voní trošku? Já to fakt nevím,
Zdenka Jírová
Také mám s pěstováním orchidejí potíže, bydlím rovněž v paneláku a byt není dost světlý. Vždy mi dvakrát rozkvatou, ale to je konec. Před nedávnem jsem dostala krásnou orchidej k narozeninám, rosím ji, je na okně na východ, tak uvidím, zda se zadaří. Mám podobnou té Vaší.
Alena Tollarová
Hanko, že není Tvoje poslední? O co?
Dagmar Bartušková
Hano, Tvá orchidej se má jako v peřince. Já jí také mám, červeno-fialovou, zálivka tak nanejvýš jednou týdně a každý rok kvete. Po odkvětu suchý stvol odstřihnu a toť vše. Pár tyčinek jako hnojivo.
Eva Mužíková
Hani, jakmile si orchideje oblíbíš, začneš si pořizovat další a další. Jsou nenáročné, vděčné a fascinující. Tak ať se daří.
Alena Vávrová
Hanči, odkvetlý stvol odstřihni až po delší době, když už je jasné, že žádný spící květní pupen nevyraší. Jak píšeš, až když seschne, zežloutne. Také si můžeš koupit výživu na listy ve spreji (se smáčedlem), nebo hnojivé tyčinky. Mně když zrovna nějaká rostlina odkvete a má již hodně vzduš. kořenů, tak si rozprostřu noviny, vše z květníku vyklepu, odstraním vše odumřelé a znovu zasadím i s částí vzduš. kořenů . Občas vyměním částečně, nebo i zcela substrát.
Soňa Prachfeldová
Krásná je, Hanko ony orchideje nejsou vůbec náročné, spíš vydrží sucho, než přelití a zrovna jsem dopsala článek také i o orchidejích. Ať Ti nádherně kvete !
Lidmila Nejedlá
Krásné orchideje, ale já je nepěstuji. Nikdy mne nikdo orchidejí neobdaroval. Tak ať Ti, Hano, dobře rostou.
Jitka Chodorová
Prima Hanko,ať se ti s kytičkami daří.
Zuzana Pivcová
Jak už jsem tu psala, s květinami to vůbec neumím, ale o to víc je obdivuji. A články a fotky o nich taky.
Hana Rypáčková
Kdo má zkušenosti, může mi poradit? Pokvete znovu stvol?Jeden zežloutl a odstřihla jsem ho a zelený nechala.Když přežije do jara, dám se na orchideje. Vím, že bílý je nejméně choulostivý, proto s ním začínám.Ale pošilhávám po barevném. Vůbec jsem si ani nekoupila hnojivo.
Jana Šenbergerová
Ať se jí u vás daří a často vám tak krásně kvete. V naší domácnosti se orchidejím nelíbí, ať se snažím sebevíc. :-( Asi je to jako s lidmi. Ne všichni se k sobě hodí. :-)
Vanda Blaškovič
Hanko, jsi šikula!
Alena Vávrová
Hanči - trpělivost přináší nejen růže, ale zdá se, že i orchideje. Já je s úspěchem pěstuji již roky. Teď zrovna odpočívají. U poslední, co kvetla, mi bylo divné, jak dlouho se drží na konci stvolu poslední květ. A už jsem na to přišla - hned za ním se probudil nový květní pupen, tak ten květ má "výživu". Pravda, občas nějaká odejde, ale tak mi dcera sežene náhradu.
Alena Várošová
Hanko,starala jsi se o orchidej,jak o miminko a ona ti Tvou lásku oplatila nádhernými květy.Bílé orchideje nejsou tak háklivé,jak barevné. 5*
Marie Novotná
*****
Helenka Červenka
Přeji hodně radosti z dalších květů, u mne kvetou vždy 2x ročně
ivana kosťunová
Jako pěstovatel květin totálně selhávám.Proto si vážím každého, kdo tu trpělivost má a vypěstuje třeba takhle krásné orchidejky.
Jarmila Komberec Jakubcová
Mám orchideje ráda ale nikdy mi znovu nevykvetly. Moje snacha chudinky odnesla do koupelny kde na okenním parepetu ožily a kvetou jako o život.Mají podmínky pralesa - vlhko a teplo.