Můj seniorský život: Dá se někde sehnat motorové koště?
ILUSTRAČNÍ FOTO: pixabay.com

Můj seniorský život: Dá se někde sehnat motorové koště?

24. 1. 2016

K zaslouženému odpočinku, čili k důchodu, jsem se dopracovala ve věku kolem šedesátky. Bylo těžké představit si, že nadobro opustím práci, která mne bavila, a které jsem se věnovala bezmála čtyřicet let. Ovšem to pomyšlení, že budu mít nepřetržité prázdniny a spoustu času na své zájmy, mne nakonec přesvědčilo. Dokonce jsem se začala těšit.

Nutno přiznat, že i únava se začínala hlásit. Málo platné, pracovat takovou dobu s dětmi je sice činnost zábavná, mnohdy veselá a určitě pestrá, leč i poněkud vyčerpávající. A tak se ze mne stala důchodkyně. Trvalé bydliště jsem měla na Moravě, třiaosmdesátiletou maminku s prastarou chalupou v podhůří Orlických hor. Maminka již nemohla být delší dobu sama, a protože v chalupě trvale a skálopevně zakořenila, nezbývalo mi, než se tam částečně přestěhovat.

Profesi kantorky jsem den ze dne vyměnila za práci pečovatelky, hospodyně, zahradnice, drvoštěpky, natěračky, opravářky, ono takové historické stavení často vyžaduje víc pozornosti a péče, než manekýna před módní přehlídkou. Ve volných chvilkách, pokud se ještě nějaké naskytly, jsem kreslila, kutila, paličkovala, trápila tělo cykloturistikou, fotila, připravovala studentíky k maturitě, vymýšlela pohádky pro sousedovic dvojčata, hrála na kytaru, (toto vřele doporučuji jako prevenci artrózy rukou), po nocích jsem četla a čas od času jezdila za rodinou na Moravu.

Tak tohle že je ten zasloužený odpočinek? Takový frmol jsem nezažila ani v produktivním věku. Občas jsem si vyslechla i štiplavé poznámky od  výdělečně činného okolí: „Nojo, důchodci, nemají nic na práci, pořád se jen povalují.“ Zprvu mne to i zamrzelo, ale pak jsem nad tím mávla rukou a  vtipálka odbyla poznámkou: „Jen nezoufej, jakmile si odpracuješ, taky se pak budeš už jen povalovat.“

Každý můj den je jiný, ani jeden není všední. Každý něco nového přinese, často dokáže i překvapit. Stále se na něco těším. Na jaro, na chození po horách, toulky v lesích, výlety a smích s vnučkami, plavání v moři, vždyť se toho dá tolik vidět a prožít. Sem tam samozřejmě něco v těle zabolí, v kostech loupne či zachrastí, mysl však žádnou újmou zatím netrpí.

Učím se nové věci, vyvádím lumpárny s pubertálními vnučkami, pořád plánuji, i když vím, že stejně bude všechno jinak. Neutápím se ve vzpomínkách na minulost, raději koukám dopředu. Starosti, problémy, těžkosti se vždycky nějaké najdou. Kdyby ale žádné nebyly, vždyť bychom pak nedokázali prožít a docenit ta klidná, spokojená a šťastná období!

Život je krásné dobrodružství. Dostáváme jen jedinou šanci a jednosměrnou jízdenku, tak ji zbytečně nezahazujme. Další už nebude. Buďme sebevědomí, přece jsme pro tuto společnost udělali dost. Buďme aktivní, usměvaví, spokojení s tím, co máme, a hlavně si nestěžujme, nenadávejme, nebrblejme, stejně to ničemu nevede.

Věk je pouhé číslo. Člověk začíná být starý teprve tehdy, jakmile jej život přestane těšit.

 

P. S. Toto povídání jsem začala sepisovat v autobusu cestou z Moravy. Autobus dostal na úzké neudržované cestě smyk a převrátil se do příkopu.  Všichni jsme vylezli živí a relativně zdraví, bohatší pouze o pár modřin, boulí a škrábanců. No řekněte, není snad tohle pořádná dávka štěstí a další důvod mít radost ze života?

 

Můj seniorský život - nová soutěž magazínu i60 o zajímavé ceny. Jaké je to být seniorem? Jak prožíváte toto období života? Co vám seniorský věk vzal a dal? Jak se změnil váš život po odchodu do důchodu? Jak se bavíte v seniorském věku, co nejčastěji děláte? Jste aktivním seniorem, anebo většinu času trávíte sami? Napište nám do nové čtenářské soutěže magazínu i60 své příběhy a postřehy, povídky, glosy. Více o soutěži se dozvíte zde.

 

 

Hodnocení:
(4.9 b. / 11 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Elena Valeriánová
Jste podle mě člověk optimistický s životním elánem na rozdávání. A takové lidičky tady potřebujeme, ne škarohlídy. Takže vítejte, už se těším na Váš další článek.
Helenka Červenka
Paráda, já četla až dnes - předtím běžel dole v nabídkách, ale stále 404-zatím neodstupný, tak jsem se dočkala a jedno košŤátko bych taky vítala :-)
Jaroslava Ševčíková
Děkuji všem za milá slova...
Eva Mužíková
*****
Lenka Hudečková
Já bych motorové koště potřebovala někdy už i teď :-). Hezky jste to napsala a vidím, že žijete plný život. A tak je to správné, tak to má být. Na jednosměrnou jízdenku je třeba jet naplno!!!
Zdenka Jírová
Já už jsem v důchodu 14 let, ale ještě jsem se nenudila, leda když jsem musela ležet po operaci kolena. Bydlím sice v paneláku, kde nemusím nic opravovat, ale mám plno jiných činností.
Zuzana Pivcová
Moc hezké a moudré. Hodně se mi líbí ten obrat o jednosměrné jízdence. Zpět neplatí, tak jí využijme naplno.
Marie Magdalena Klosová
Bezva život.Držím palce.Jsem na podobné lodi.mm
ivana kosťunová
Takhle nějak si to představuji já, až mě moje práce přestane bavit. Moc mě těší, že je nás tu více takhle smýšlejících. Všimla jsem si, že učitelé mají povětšinou mladé myšlení, asi je to tím, že se pohybují převážně mezi mladými lidmi. A kolik profesí musí zvládnout ten, kdo se stará o staré stavení, o tom docela hodně vím. Vítejte mezi námi.
Alena Várošová
Pěkně prožitý seniorský život a ještě s takovámi aktivitami.Přeji Vám ve zdraví paní Jaroslavo jetě mnoho tak záslužných let v kruhu své rodiny a svých blízkých. Vítáme Vás na íčku.
Jiřina Votavová
Pěkný příspěvek plný životního optimismu. Budu si ho pamatovat. -)
Růžena Antlová
oprava NÁDÁLE
Růžena Antlová
Moc pěkný seniorský život a taky máte svého anděla strážného ! Tak přeji aby se vám i na dále dařilo
Dagmar Bartušková
Souhlas.
Jana Šenbergerová
Oč by bylo mnohým líp, kdyby se dovedli dívat na život vašima očima. Já si teď dopřávám období relativního klidu, na rozdíl od vás totiž vím, že moje jízdenka je dvousměrná. Radost ze života je jeho nejlepším kořením - dlouho si ho užívejte ve zdraví, pohodě a činnosti, která vám to koření dodává. :-)
Tomáš Horáček
Úplný souhlas, v podobném duchu se nesl i můj příspěvek Nebejt zapšklej a nenadávat na všechno. Díky za mladou mysl.
Lidmila Nejedlá
Krásná rekapitulace seniorského života. Hodně zdraví přeji!
Jarmila Jakubcová
Pozitivní myšlení a chuť neustále něco dělat, učit se nové věci a čelit výzvám života je motorem, který nás neustále žene dopředu a my jsme stále "mladé".
Naděžda Špásová
Hezké povídání. Závěr dobrodružný se šťastným koncem. Taky bych nikdy neřekla, že budu ráda v důchodu. Minulý týden jsem si byla posedět s bývalými kolegyněmi. Všechny jsou o hezkých pár let mladší a všechny mají dospívající děti. Když tak vyprávěly své problémy, bylo mi jich docela líto a mě bylo fajn. Paní Jarko, přeji vám ještě hodně krásných zážitků a prožitků.
Květoslava HOUDKOVÁ
Milá p. Jaroslavo - kdybych si sama nedala dárek k 70. naroz. = jízdní kolo/trojkolku, taky bych sháněla aspoň "motorové koště". Teď - díky kolu - už docela stíhám. (Ale "poptám se" - možná, že někdo má a aspoň na "Čarodějnice" by se uplatnilo! ??) Kdysi jsem si koupila koště v lednu - z obchodu domů přes celé město - no, měla jste slyšet ty poznámky!
Hana Rypáčková
Ano , je to přesně tak. času se v důchodu nedostává. A závěr povídání je velmi poučný. Je třeba ho mít stále na paměti. Štěstí, že nikomu nic nestalo....
Blanka Hlobilová
Mě důchod teprve čeká. Váš příspěvek jako bych psala sama. Takto si představuji, že budu akční v důchodu. Chválím a vítám na i60.