Rozumíme si? OO, či WC?
FOTO: archiv autorky

Rozumíme si? OO, či WC?

8. 2. 2016

Maminka slavila 91 let jen dortem a kafíčkem, takové malé rodinné posezení a vzpomněla na úsměvnou příhodu obyčejného člověka, kterou vám tady chci popsat.

Můj otec dostal poprve lázně na Slovensko do Sklenných Teplic. Ty se nacházají v překrásném údolí na úpatí Štiavnických vrchů.

Jsou jedny z nejstarších lázní na Slovensku. Využívají léčivou termální vodu, která blahodárně působí zejména na onemocnění pohybového systému a nervového ústrojí. Koupel v termální vodě s vysokým obsahem hořčíku a vápníku je základním principem léčby, na které navazují další procedury.

Ojedinělá je jeskynní termální koupel „Parenica“, která se řadí mezi evropské unikáty. Každé ráno je naplněna jeskynní parní lázní čistou, absolutně přírodní vodou přímo z horkého pramene. Parenica je místní specialita, kde pacienti sedí místo v běžném bazénu v jeskyni, kde pramen s teplotou 52,3 stupňů Celsia ústí přímo do bazénu.

Jednou po procedůrách se otec vyšňořil a šel na vycházku, a protože s jeho zažíváním to nebylo až tak růžové, tak se nerad vzdalovat od oblíbených kadibudek s nápisem OO, dnes WC. Jenže co čert nechtěl dostal se až do dědinky, kde viděl nápis Kadernictvo. Vešel tam pěkně pozdravil, babky s kolíčky na hlavě na něj zíraly. Smradu z čpavku, jak v cařihradě. Tenkrát, jestli si ještě vzpomínáte, letěla trvalá. On se ptal té kadeřnice, zda by nemohl jít u nich na záchod.

A protože mu asi nerozumněla, tak odvětila:

"Nie, to je len iba pro presonál". Otec se odporoučel a samozřejmě, že to nemohlo dopadnout jinak, než jak si myslíte. Jednak, to bylo dost daleko na to, aby doběhl na WC, tak už měl nejen studený pot na čele, ale hlavně teplo v kalhotách.

Snad za deset let poté jednoho odpoledne, otec byl doma v kuchyni a mamka okopávala v zahrádce před domkem květiny. Okolo šly dvě ženy, Slovenky, a ta jedna poprosila mamku, zda by mohla jít k nim na toaletu...

Protože od nás je to ještě asi 500 metrů do Campu, kde obě bydlely, asi by to nestiha. Mamka beze všeho jí šla druhou stranou bytu z venku ukázat kde mají toaletu. Když už ženy odcházely, otec vyšel ven a ptal se: "Co chtěly tady ty ženské?"

Mamka mu vysvětlila, o co šlo. Otec nahvěvaným hlasem řekl: "Mělas je nechat posrat, jak oni mě tenkrát na Slovensku."

Tak nevím, zda si Slováci a Češi nerozumnějí, nebo Češi a Slováci rozumnějí.

Hodnocení:
(4.9 b. / 10 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Pavel Mužík
V USA jsem potřeboval v jedné galerii na toaletu, a tak se v šatně ptám na "dabljůsí", lavatoty, toilet, water closet, ouou, nic. Už mi perlil pot na čele a křížily se mi nohy, až paní chápavě vyhrkla "Ou, restroom? Ovethere." Přitom v letadle Delta Airlines byly záchody popsané jako lavatory. Před lety zřídily v hotelu Pupp v K.V. thajské masáže. A oddechová zóna tam měla cedulku "restroom". Když jsem recepční řekl, aby si dali pozor, aby jim to tam nějaký amík neznečistil, tak koukala nechápavě. Asi v Puppu nejsou na cizince moc zavedení....
Katarina Schultzova
Článok ma pobavil a verím, že váš otecko nemal pekné spomienky na Slovensko. Ešte, že tá kaderníčka od prekvapenia vládala poveda vtú vetu. To keby sa tam objavil arab alebo černoch tak asi zrovna zinfarktuje. Aj z tohoto vidieť akí sme boli uzatvorený národ a od nás chce EÚ aby sme prijali utečencov, keď sa bojíme i svojich. A náš predseda vlády k tomu ešte aj vyzýva.
Marie Seitlová
Alenko pěkný a úsměvný článek. Ale ne pro tatínka.
Alena Várošová
Děkuji všichni za milé přispěvky a za obyčejný článek o mém obyčejném legračním otci.
Libor Farský
Chtělo by to Zvonokosy.
Ladislav Vesecký
Pravdivé a výstižné
Hana Rypáčková
Já nemám záporné zkušenosti se Slováky. Ale se záchodem ano.Milan se nestydí vlézt někomu na záchod a "začmoudit" ho. Vlítne do chalupy kdekoliv a ptá se za záchod. Lidé jen zírají a on pak po akci děkuje, vyměňuje si adresy a trvá to věčnost, když na něj za rohem čekám. Pak ještě musím i já dovnitř a dát si kafe, či co... Takže jsi mě Alenko pobavila.
Zuzana Pivcová
Alenko, Váš veselý článek mi připomněl zážitek před lety v archivu, když tam přišli do studovny kolegové historici z Bratislavy, jednu chvíli jsem donesla nějaké uchystané dokumenty a ptám se jednoho, kde je ten druhý, on řekl, že "na vecku" a já jsem mu tehdy ještě vůbec nerozuměla, co říká.
ivana kosťunová
Napsala jste to hezky, obě slovenky určitě s vděčností vzpomínaly na vaši laskavou maminku. Všude jsou lidé různí, to neovlivníme.
Květoslava HOUDKOVÁ
Poslední školní výlet v 8.tř. jsme byli ve Vysokých Tatrách. Při túře na Těriho chatu se prudce změnilo počasí a my všichni promoklí a vysílení jsme sotva došli do chaty. A "laskavý" pan boudař však prohlásil, že pro české děti čaj nemá !! To ve mně vzbudilo takový odpor, že po celý život jsem na Slovensko nejela. Až ve svých 68 letech = na báječnou retro rekreaci - která neměla chybu. A místní lidé - asi proto, že Češi už jsou "také" cizinci - byli k nám velmi přátelští.
Soňa Prachfeldová
Nedivím se , že to v tatínkovi nechalo křivdu, ale maminka byla soucitná :-)
petr stejskal
úsměvné
Jana Drobňáková
Určite nepríjemná situácia pre Vášho otca, ale na základe jednej kaderníčky by som neposudzovala celý národ.
Jarmila Komberec Jakubcová
Díky za milý článek - s odstupem času je úsměvný ale tatínkovi asi v té době do smíchu nebylo.
Lenka Hudečková
Alenko, OO, WC, záchod, toaleta - těch výrazů je více a každý by měl porozumět. Ale je to o lidech a v lidech. Hezky jsi to napsala.
Jitka Chodorová
Tak jsi mě Alenko pobavila, i když tatínkovi tenkrát asi do smíchu nebylo. Díky za příspěvek.