Můj seniorský život - carpe diem
FOTO: archiv autorky

Můj seniorský život - carpe diem

13. 2. 2016

Narodila jsme se v době, kdy slečny neměly obočí jako Brežněv, tetování bylo znakem pobytu v nápravném zařízení a domácí vaření nebylo módní záležitostí, ale samozřejmostí. Z toho je patrno, že můj záruční list už je trochu zažloutlý. Leč nezoufám, střevíce na podpatku nazouvám a jdu hledat živou vodu.

Rána mám ještě poznamenána vstáváním na povel. Budík řinčí jako o závod. Zacvičím si Tibeťany, na lačno vypiju citrónovou šťávu, zakousnu kousek suchého rohlíku, kávu bez cukru a navleču si svršky. Ale protože jsme marnivá a stále sleduji trendy, oblékám rifle (libuju si, jak se mi povedlo sehnat ty s vyšším sedem, zdobené kolem kapes perličkami ), bílou košili, černé sako, boty na podpatku. Než si namáznu pusu rudou rtěnkou, jdu políbit spícího manžela - důchodce.

"Ty se tak máš, že můžeš ještě ležet."

"Taky budeš stará," zabručí a přetáhne si peřinu přes hlavu.

V tramvaji vytahuji z kabelky sudoku. Zaujme mne slečna s umělými nehty a umělými řasami. Říká další spolucestující.

"Mám nový smartphone."

Zvedám zrak, abych se poučila. Dosud jsme si myslila, že jsem neviděla pouze ufouna a ono ne. Rovněž jsme neviděla "smartfouna." No mezi námi, nic moc.

V práci jsme mezi mladými lidmi a tak se snažím neztrácet dech a pracuji s plným nasazením. Ale i tak, už se těším na oběd, když do kanceláře vkráčí jedna z mých kolegyň a dožaduje se podpisu. Vyřídíme nezbytné a já jásám:

"Evo, vy máte stejné jeansy jako já."

"Jo, jsou strašně pohodlné. Ten snížený sed je super."

Já si ji pořádně prohlédnu a zjistím, že moje kalhoty nejsou se zvýšeným pasem, jak jsem si při koupi myslila a dnes ráno libovala, ale naopak kalhoty, jejichž sed je mezi koleny. Zůstávám sedět, aby Eva neviděla, že já mám onen módní výstřelek vytažen až pod bradu a v duchu se směju sama sobě.

A tak jde den za dnem a mně do důchodu zbývá ještě pár měsíců.

Večer co večer znavena ulehám a spřádám smělé plány, jaké to bude, až čas bude jenom můj. Ranní kávě budu věnovat čas, budu zkoumat její chuť, vůni, dám si ji do krásného hrnečku. Její popíjení nebude poznamenáno myšlenkami na rozpočtové určení daní, vyúčtování dotací, či zoufání si, jestli mě zase na poradě nenaštve šéf. A když si budu chtít vyfotit třeba krásný strom, nebude mi vadit, že dnes nemá to správné světlo. Bude ho mít třeba zítra nebo pozítří…

S manželem budeme cestovat. Po vlastech českých i cizích krajích. A taky chalupařit, zahradničit, grilovat a občas jen tak oddychovat pod pergolou.

Budu mít více času číst, malovat a vyrábět šperky. Občas udělám na chalupě vernisáž, upeču bábovku a pozvu všechny přátele a kamarádky.

Vnučku naučím plést a háčkovat a šít. Na panenky. A na vyrobené oblečky jí pro nejoblíbenější panenku koupím kufřík, jako to udělala maminka mně. Já jsme ten kufřík milovala a pořád jsme do něj vyráběla nové modely.

Občas pozvu kamarádky na kávičku a budu jim číst svoje nové povídky.

Občas je vyzvu k návštěvě kina, divadla, výstavy.

A taky budu více psát na i60. Mám v plánu každý týden vyvěsit doporučení na knihu, která stojí za přečtení, bych zúročila své literární znalosti.

A když už jsem si našla čas, abych to všechno tak hezky sepsala, ještě zasílám jednu pokornou supliku "Vejš." Pane Náš, dej, ať se toho všichni se zdravým tělem a fungujícím mozkem dožijeme. Děkuji.

 

 

Hodnocení:
(4.1 b. / 29 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Marie Doušová
Hezky napsané a čtivé.
Janina Jeřábková
Paní Helenko, krásný příspěvek, krásné sny, optimismus, humor, to mám ráda :-) Ať se Vám daří.
Jaroslava Cabalová
Milá Helenko, moc pěkné čtení a těším se na ta doporučení na knihu. Ať se Vám stále daří.
Jitka Valachovičová
Paní Helenko, moc pěkně napsané - nasmála jsem se u toho. Vydržte ještě chvíli, ale ze své zkušenosti mohu říci = napsat, že realita je pak trochu jinde...Zdaleka nemám tolik volného času pro sebe a své koníčky a záliby, snažím se pomáhat i s dědou mladé rodince svého syna. Máme školačku v první třídě a čtyřletou školkačku. Ale dělám to ráda, protože ty berušky jsou mým hnacím motorem a dodávají mi energii, jsou to naše sluníčka. Přeji Vám, ať neztratíte smysl pro humor a vše nechť plyne k Vaší spokojenosti!***
Marie Jančeková
Super článek . Vyloudil mi na rtech úsměv:-) Už se na ten důchod těším.
Soňa Prachfeldová
Milé, úsměvné, je moc hezké se těšit na hodně relaxu, i v tom důchodu je dost práce, ale ta nás přece šlechtí a protáčí nám závity :-)
Eva Balúchová
Paní Heleno,byl by pro vás problém občas dát tip na čtivou knihu třeba na chat?
Helena Fruhbauerová
Milé kolegyně, moc děkuji za slova vlídná a laskavá na adresu mého psaní.Hezké a naplněné dny. A jaro, jaro už se blíží...
Milena Mejsnarová
Paní Heleno, opravdu milé čtení. Úsměvné! A optimismus je úžasný! MM
Marie Magdalena Klosová
No jasně,už jsem si Vás našla.Zase Vám to sluší!mm
Marie Magdalena Klosová
Oceňuji styl šarm,obsah,pointu.Prostě,ať se to podaří.A propos,nemihla jste se před rokem ve Velké módní soutěži na předním místě?Vítejte.mm
Eva Balúchová
Každému kdo mě závidí důchod říkám:"Buďte rádi,že jste mladí".Ale Váš manžel to řekl taky moc hezky. :-)Dočkáte se a užijete si ho.
Růžena Antlová
Hezké plány a pěkný článek
Eva Mužíková
To nemá chybu, milé a vtipné...*****
Helenka Červenka
Čtivé, vítám dalšího slibného literáta s laťkou vysoko,, první ukázka 5* líbí se mi, že jo to napsané s lehkým humorem. Držím palce do dalších aktivit
Lenka Hradecká
Hezké plány, už se těším na knižní doporučení. To je výborný nápad.
Naděžda Špásová
Heleno, moc hezky jste si naplánovala svůj důchodový život. Přeji vám, aby se vaše předsevzetí plnila k vaší radosti a ve zdraví. *****
Alena Tollarová
Heleno, Vy se toho určitě dožijete a já doufám, že my všichni důchodem povinní tady na íčku se dožijeme dalších Vašich příspěvků. S těmi džínami mě to pobavilo, já to mám stejně - hezky do pasu. Jen Vám přeji, aby si vnučka víc než kufříček s šatičkami na panenku nepřála toho ufouna. Pardon smartfouna nebo takovou nějakou potvoru :) :) :)
ivana kosťunová
Také jsem si to tak plánovala, jenomže jsem ještě nenašla odvahu skončit s dosavadním životem, který mi hodně vyhovuje. Říkám si, na důchod ještě dost času, až to přijde, ono se to ozve samo. Ale přiznám se, že jste mě skoro přesvědčila, tak je to pěkně napsané.