Útoky žraloků na lidi byly loni rekordní
ILUSTRAČNÍ FOTO: pixabay.com

Útoky žraloků na lidi byly loni rekordní

9. 2. 2016

Žralokům s lidskými vetřelci v moři patrně došla trpělivost. V loňském roce zaútočili na lidi po celém světě celkem 98krát, což je dosud rekordní číslo, oznámili vědci ve své nové studii.

Předchozím rekordním obdobím byl rok 2000, kdy došlo k 88 napadením. Celkem šest osob loni při útoku žraloka zemřelo. Jednou z obětí byl plavec, který šnorchloval na Havaji, dva lidé zahynuli u ostrova Réunion v Indickém oceánu, další pak v Austrálii, Egyptě a Nové Kaledonii v Tichém oceánu, napsaly světové agentury.

Jak uvedl spoluautor zprávy George Burgess, žraločích útoků bude nejspíš přibývat vzhledem k tomu, že se zvyšuje počet obyvatel planety a přibývá i žraloků. Studie zahrnuje jen nevyprovokované útoky, ne incidenty při vědeckých experimentech nebo při rybolovu. Vypracovává ji pravidelně univerzita na Floridě.

K nejvíce útokům došlo ve Spojených státech, bylo jich celkem 59, z toho 30 se odehrálo na Floridě. Austrálie zaznamenala 18 napadení žralokem, Jižní Afrika osm útoků.

Podle Burgesse k útokům v USA dochází čím dál tím více na sever, díky vyšším teplotám oceánu se totiž i tam začíná tato paryba rozšiřovat. Neobvyklý incident se stal například u Long Islandu ve státě New York, kde žralok napadl surfaře. "Jestliže bude toto oteplování pokračovat, uvidíme v příštích letech mnohem více napadení severněji od Virginie na východě a Kalifornie na západě," uvedl Burgess.

Autor: Redakce Zpět na homepage
Hodnocení:
(5 b. / 2 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Jana Šenbergerová
Ani se jim nedivím. Ničíme životní prostředí nejen sobě, ale i jim.
ivana kosťunová
Už nás mají plné zuby
Jarmila Komberec Jakubcová
I přemnožili se nám žraloci - ještě, že nemáme moře. Já jsem v loni ve Španělsku u moře zažila přemnožené medúzy a taky jsou nepříjemné a ještě hnusné.
Lidmila Nejedlá
"Potvory jedny nenažraný!" Na druhou stranu...když se nám pase v zahradě na zelí zajíc, také špatně dopadne.