Masopustní vzpomínka
FOTO: archiv autorky

Masopustní vzpomínka

12. 2. 2016

Paní Elena Valeriánová popsala ve svém článku Masopust jak se patří ten jejich letošní, já bych pro vás ráda zavzpomínala na náš Radostický masopust z roku 2012.

Masopustní tradice se u nás v osadě dodržuje desítky let, chodí u nás dokonce dvě koledy - tradiční "doudlebská" růžičková - tu tvoří fešní mládenci a druhá koleda je slaměná - ryze holčičí. Kromě toho je i mnoho masek a po obchůzce vesnice, která začáná v devět hodin ráno a končí navečer, je v sále místního pohostinství večer ještě maškarní merenda s dalšími maskami.

A teď k onomu roku 2012. To si parta kamarádů vymyslela cirkus. Ve dne chodil po vsi pincipál cirkusu s dvěma klauny a zaříkávačkou hadů, aby zvali občany k návštěvě večerního představení. Měli vše vzorně připravené, rozdávali šest (!) typů malovaných kartiček CIRKUS BUDE s obrázky a tímto textem: 

Vážené dámy, pánové milí,

věnujte nám malou chvíli.

Zvěstovat dnes chceme všude,

že v Radosticích cirkus bude!

Srdečně jste všichni zváni na večerní podívání.

Sličné krásky se svým umem

zahřejí víc než čaj s rumem!

Když rozvlní svoje vnady,

pánům jistě spadnou brady.

A hned poté "kýho výra" vzrostlý silák činku vzpírá.

Dámám dech se z toho tají,

jak mu v zádech svaly hrají.

Krotitel a jeho šelmy vždy se také líbí velmi.

K tomu klauni, hadí žena

dnes vám bude představena.

Pro každého bude k mání netradiční pokoukání.

Neváhejte, přijďte směle, představení bude skvělé!

V našem slavném šapitó bývá vždycky nabito!

 

To, co principál a jeho tým ve dne slibovali, večer opravdu následovalo. Večer bylo členů cirkusu deset a představení v sále doopravdy předváděli: krasojezdkyně na koni (houpacím), dvě provazochodkyně s lanem (na podlaze), vzpěrač, krotitel se lvem, kouzelník, vyvolávačka hadů, vědma a klaun. Krasojezdkyně a provazochodkyně byli udělaní kluci s kraťoučkými sukýnkami, vzpěračem byla zase patřičně vypolstrovaná štíhlá dívka, lev měl krásně udělanou hlavu s hřívou a všichni jsme se opravdu snažili všechny na sále včetně sebe pobavit.

Bylo to pěkné. Jako bonbónek na konec uvádím, že letos byla šestičlenná parta indiánů a indiánek - opět s náročnou a promyšlenou přípravou a vzornou prezentací...

Hodnocení:
(5 b. / 3 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Hana Rypáčková
Tak jsem se teprve dnes dostala na Masopust.Nakonec se to docela k ledovým mužům hodilo. Hezká a veselá oslava..A zaujaly mne jihočeské Borovany - bydliště Jitky.
Jitka Havlová
Všem vám moc děkuji za pěkná slova. Snad se do příště naučím přidat více obrázků do galerie.
Libor Farský
Výborně, Jituško, slibný začátek za 5*. Přátelé, Jíťa je již řadu let mojí virtuální kamarádkou, ale až teď mě napadlo pozvat ji mezi nás na i60. Vítám Tě tu. Pokud chceš k článku přidat další masopustní obrázky, založ si galerii se stejným názvem a zde na to upozorni. Více o tom v mém e-mailu nebo vůbec nejlépe v návodech Radovana Cakla na jeho profilu.
ivana kosťunová
O tohle všechno ve městě přicházíme
Zdenka Jírová
Pro takovou taškařici jsme cždy. Je hezké že dodržujete zvyky. O ty jsme ve městě ochuzeni.
Alena Várošová
Pěkný čánek i cirkusová báseň.Povedla se.Cirkusy jsem měla ráda.
Elena Valeriánová
Paní Jitko, krásně jsem se u Vašeho článku pobavila. To musel být cirkus! To musela být paráda! Usmívám se, bezva vzpomínka.