Češi jsou národem mamánků
Ilustrační foto: ingimage.com

Češi jsou národem mamánků

3. 4. 2017

Nechce se jim z domova, nechávají se dlouho finančně podporovat rodiči a prarodiči, vyhovuje jim domácí servis. To je nelichotivá zpráva o životě současné generace třicátníků.

Agentura Ipsos zkoumala na objednávku společnosti Profi Credit jaké způsoby finanční výpomoci probíhají mezi různými generacemi. Výsledek? Třetina dospělých Čechů se nechává finančně podporovat svými rodiči, desetina svými prarodiči. Ovšem  Čechů, kteří přilepšují finančně svým rodičům či prarodičům je jen dvanáct procent. Poněkud nepoměr, že? Čím to je? V mnoha rodinách stále platí, že mladým je třeba pomáhat, zatímco staří už přece nic nepotřebují, tak si raději takříkajíc utrhnou od pusy.

Z průzkumu vyplynulo, že každý osmý dospělý Čech pravidelně dává peníze rodičům. Jenže ten průzkum probíhal ve čtyřech zemích a Češi z něho nevyšli dobře. Například v Bulharsku je pomoc dětí rodičům mnohem běžnější a své rodiče tam pravidelně finančně podporuje plných osmadvacet procent dospělých obyvatel. Ano, ukazuje se opět, že v jižních národech je soudržnost generací pevnější než ve střední Evropě.

"U nás více než polovina dospělých dětí žijících s rodiči už sama vydělává, přesto využívají servis takzvaných mamahotelů. Týká se to v nadpoloviční většině mužů," uvádí Dana Hakavcová ze společnosti Profi Credit.

Výraz mamahotel se rozšířil v posledních letech a popisuje právě jev, o kterém je řeč. To, že se dospělým lidem nechce osamostatňovat, ale raději stále žijí s rodiči.

"Synovi bylo pětatřicet, když se odstěhoval k přítelkyni a to se mu ještě moc nechtělo," říká pětašedesátiletá novinářka Marie. "S manželem jsme to nechápali, protože my jsme vypadli oba z domova, když nám bylo osmnáct a našim největším snem bylo osamostatnit se co nejdříve. Přitom kluk slušně vydělává. Ale je mi to jasné. Přišel domů, lednice byla vždy plná, oblečení vyprané a vyžehlené. Občas nám udělal velký nákup, ale na nájemné nepřispíval a my po něm vlastně žádné peníze nechtěli. Bylo nám to blbé, vždyť je to náš syn. Teď nevím, jestli náš přístup byl správný, protože mi kluk připadá takový nepraktický, rozmazlený, s každou přítelkyní se po půl roce rozejde. Nevím, jestli od žen nečeká, že ho budou obskakovat tak, jako jsem ho obskakovala já. Jenže dnešní holky takové nejsou," uvažuje.

Neobvyklé není ani to, že dospělí lidé klidně přijímají finančí výpomoc od babiček a dědů. "Nepřijde mi na tom nic špatného, děda žije sám, ve svém domku, má penzi dvanáct tisíc a když trvá na tom, že mi nějakou tu tisícovku dá, proč bych odmítala," říká šestadvacetiletá produkční Klára. Navíc stále žije v bytě se svou mámou. "Zbývají mi tak peníze, které vydělám, na zábavu, na cestování, na oblečení. Kdybych musela platit nájem, bylo by to pro mě těžší," říká.

Naopak, o své rodiče se finančně starají především lidé s vyššími příjmy nebo ti, kteří žijí sami. "Ale co se týká výše podpory, ta je u nás nejnižší. V průměru dělá příspěvek rodičům ze strany dospělých Čechů tisíc osm set korun měsíčně. V okolních zemích je to kolem tří tisíc," říká Dana Hakovcová.

Mezigenerační výpomoc by měla být samozřejmostí a je na každé rodině, jaká pravidla jí vyhovují. Ale nechávat bydlet doma třicetiletého muže s příjmem třicet tisíc, aniž by přispíval na domácnost, je opravdu podivné. Podivné, ale v Česku běžné.

 

 

Hodnocení:
(4.7 b. / 7 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Helenka Červenka
Asi jsem zlá macecha. Všechny děti se mi osamostatnily velice rychle a samy, poslední v mých 44 letech. Takže už 17 let se jen návštěvujeme, finančmě si nepřispíváme a máme se i s jejich protějšky a přibývajícími vnoučátky rádi (zatím)
Dagmar Pilařová
Ano, mám taky mamánka....není sice až tak "mamánkovský", neb žije sám ve svém bytě, stará se o sebe sám(pere, žehlí, vaří), neb bydlíme 80 km od sebe.....ale vím, jak na mě spoléhá. Nedávno mu bylo 33 let, je svobodný....obklopil se klukama (28-50 let), kteří jsou svobodní, rozvedení....ten vliv je hodně silný....ale druhou stranou mám doma i... "dědánka"......kávička ,papáníčko, každodenní servis....no, v prvním případě se snad stav změní....v druhém už určitě ne ! Přijala jsem tuto realitu a neřeším..někdy povzdechnu....ale nevidím ni nijak pesimisticky, máme se rádi....
Hana Rypáčková
Doufám, že nikdo neporuší tradici, že se postaráme o malé děti a staré potřebné. Děti vylítaly všechny už za studií a vnoučata v tom pokračují. Jasně, že zatím bydlí v pronajatých bytech, to je asi největší držák dětí u rodin. Drahé bydlení.
Květoslava HOUDKOVÁ
Mně možná pomohl i rozvod - zůstala jsem sama se 2ma dětmI: Já jsem se stala "pevnější" pro život a rozhodování a děti jsem připravovala na samostatnost (drobnými úkoly všeho směru, úměrně s jejich věkem). Každý jsme měli své povinnosti a "mamánkovství" u nás nemělo místo. Rodiny dětí jsou kompletní, ale i svoje děti k samostatnosti vedly. Vnoučata dospěla a snad to bude pokračovat také v jejich budoucnosti - mně stačí být spokojenou babičkou.
Zuzana Pivcová
Znám několik případů od známých. Matky si vyloženě přejí, aby synové žili s nimi doma. Jsou to věkové kategorie od cca 22 do 40 let. Z vlastní zkušenosti (bydlely jsme dlouho s maminkou, dokud nezemřela, což mi bylo téměř 28 let, já jezdila jen na víkend, ale sestra s ní byla denně) to nikomu neradím, protože nedojde k osamostatnění a proměně z věčného dítěte v dospěláka.
ivana kosťunová
Nevidím na tom nic závadného, pokud oběma takto nastavené vztahy vyhovují.
Jarmila Komberec Jakubcová
Souhlasím s tím, že my matky synů je občas rozmazlujeme. Sama jsem to také dělala ale naštěstí syn to zvládl. A tak mám skvělou snachu a báječná vnoučata.
Alena Várošová
Taky znám jeden případ chlapeček - mamánek má 43 let je stále svobodný.Maminka mu chystá snídaně,vaří ,pere,uklízí za ním v jeho pokoji,při čem chodí ještě do práce i když je už dávno v důchodu.V životě si matka nikoho nenajde a bude žít se synem.Synovi to tak vyhovuje.
Jana Šenbergerová
Myslím si, že hlavní problém není v těch mladých, ale v maminkách. Matky mužů své chlapečky opravdu rozmazlují. Pak se nemohou divit, že se chovají, jako by bylo všechno v pořádku, i když není.