Labutí příběh
FOTO: autorka

Labutí příběh

24. 2. 2016

Napíši vám příběh jednoho páru labutí v naší Zámecké zahradě. Jsou tu dva rybníky, malý s ostrůvkem a na velkém jezdí v létě i lodičky. Na obou jsou všudypřítomné divoké kachny, na jaře i s houfem malých kachňat.

Labutě ale máme již několik let jen dvě - je to "manželský" pár. Na malém rybníce na ostrůvku touto dobou paní labuť vylepšuje hnízdo, kam za několik týdnů naklade vejce. Loni jich bylo 8, jak jme zjistili, když se vylíhly mladé. Chodím s přítelkyní a jejím pejskem na procházky okolo obou rybníků a každou procházku jsme je přepočítavaly, protože předloni o všechny mladé přišli.

Rodiče je nejprve nechávají plavat jen kolem ostrůvku s hnízdem, ale postupně, jak rostli přešli i na velký rybník, který zajišťoval lepší obživu. Procházka kolem rybníků je cílem i lázeňských hostů a hlavně důchodců, všichni nosí pernaté společnosti tvrdé housky a chleba, takže hladem netrpí ani v zimě.

Celé léto i podzim jsme všichni sledovali, jak rostou do krásy, z ošklivých kačátek se staly krásné labutě. Naučily se létat a nastal čas, aby vylétly z rodného rybníka a našly si nový domov a partnera a založily kdesi na jiném rybníce rodiny. S novým jarem čekáme novou labutí omladinu a zase budeme hlídat, zda se jí bude dařit dobře.

Hodnocení:
(5 b. / 11 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie
TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Dana Kolářová
Hezký labutí příběh a pěkné doplnění paní Kollinové v komentáři.
Jaroslava Handlová
Příroda nás všechny baví, že? Hezký příběh. Já mám moc ráda tu eleganci labutí, jak vznešeně brázdí hladinu a když malá mláďátka "vozí" na perutích. Hezké fotky. Zdenko, byla bych ráda, kdyby se Ti povedlo zachytit je v letu - to se mně ještě kvalitně nepodařilo, vždy jsou rychlejší než já! Zkusíš to?
Hana Rypáčková
Pěkný příběh s dokumentací.
Libor Farský
Moc krásné, obrázky i citlivý text. 5*
Zdenka Jírová
Děkuji všem jménem " našich labutí" za pěkné hodnocení. Ivanko, opravdu je tam velký vodotrysk. V rybníce jsou též chovány ryby a bývá na podzim vyloven, ten vodotrysk mimo estetické funkce plní i to , že provzdušňuje vodu rybám.
Zuzana Pivcová
Další krásný pohled na labutě, slovem i obrazem. :-)
Drahomíra Stínilová
Moc hezké fotografie a ta věrnost labutího páru.
Helenka Červenka
5*
ivana kosťunová
Příjemné povídání s fotografiemi. To je vodotrysk za tím molem s loďkami ?
Jitka Havlová
To je moc pěkné, taky bych rodinku sledovala. A fotky máte Zdeničko taky povedené, tak nám napište nový článek, až se labutí rodina rozroste...
Alena Tollarová
Je vidět, že na rybnících vládne klid a pohoda a k procházkám jsou jako stvořené. Labutě jsou opravdové krasavice a je dobře, že je můžeme v naší přírodě pozorovat a fotit pro potěchu ostatních.
Lidmila Nejedlá
To je hezké. Také pozoruji naše labutě na Labi. Většinou vysedí jen do tří mláďat. Když měly jen jedno mládě a uhynulo, byly strašně smutné.
Jarmila Komberec Jakubcová
Velmi pěkná fotka titulní fotka a i ostatní. Ráda také čtu příběhy z přírody, článek se mi moc líbí.
Jana Šenbergerová
Také jezdíme sledovat labutě na jezero. Doufám, že nezačnou hnízdit dřív, než se udělá tepleji, a zase vyvedou krásná mláďata jako loni. Pěkné fotky jste pořídila, potěší nejen oko.
Soňa Prachfeldová
Tak ráda čtu o přírodě a jejích obyvatelích. Vím, že v zámeckém parku je rušno, jak na rybníce i mezi stromy, veverky zobají z ruky, už jsem tam párkrát byla s vnučkou. Paní Zdenko přeji krásnou dobu s pozorováním labutí rodinky. Fotky krásné.
Lenka Hudečková
To je nádhera, krásný článek a ještě hezčí fotografie. My se u nás takto těšíme na čápi....sledujeme je od příletu až do odletu...už za měsíc by tu mohli být :-)
Alena Várošová
Pěkný, krátký výstižný článek paní Zdenko o to jsou Vaše fotky krásnější.5*
Elena Valeriánová
Labutě patří mezi mé oblíbence. Ale nesouhlasím s Vámi, že malá labuťátka jsou ošklivá káčátka. I z vašich fotek je vidět pravý opak. Jsem ráda, že je lidé krmí a neubližují jim. Labutí rodiče jsou pečlivými a opatrnými rodiči. Hezky jste to napsala.
Eva Mužíková
Zdenko, takové příběhy a fotky mám moc ráda. Tam, kde jsem dříve bydlela jsme měli také stálý pár, hnízdil na ostrůvku uprostřed rybníku. Od prvního vyvedení mladých jsem k rybník chodila každodenně. Hned vedle je chatová osada, tak ani u nás labutě nestrádaly. Tvé fotky jsou opravdu moc hezké, určitě je tam krásně...
Michaela Přibová
To je krása. Děkuji za citlivý článek.