Jarní detox: nešvary podle Naturhouse
Ilustrační foto: Naturhouse

Jarní detox: nešvary podle Naturhouse

26. 2. 2016

Zimu za chvíli vystřídá jaro, a proto odborníci doporučují připravit se na něj nejen obměnou šatníku, ale i ztrátou kilogramů navíc. Ze zkušeností výživových poraden je jasné, že mnoho nových klientů čeká s hubnutím a zdravým životním stylem na příchod jara a první sluneční paprsky. Cíl zhubnout, a navíc si novou váhu dlouhodobě udržet, si splní kupříkladu s NATURHOUSE celých 90 % z nich. Populární je i jarní očista organismu. Nejčastější mýty o očistě prozradily výživové poradkyně sítě NATURHOUSE, které poukázaly na nejčastější nešvary, kterých se Češky při detoxikaci dopouštějí, ačkoli se jim dá předcházet.  

Jarní očista organismu je populární od nepaměti. Doporučují jí nejen jogíni, ale třeba i tradiční čínská medicína. Na internetu lze najít stovky těch „zaručeně správných“ receptů a drastických čistících kúr. Některé nám nejen nepomohou, ale naopak mohou zapříčinit i zdravotní komplikace. Zaručené rady z internetu je lépe zvážit zdravým selským rozumem a optimálně se ještě poradit s odborníkem.  

Nutriční poradkyně sítě výživových poraden NATURHOUSE přinášejí díky dlouholeté praxi 4 funkční tipy, na co si dát pozor při jarní detoxikaci těla, což podle odborníků často české ženy porušují.  

1. Pozor na střídmost v jídle i odvodnění

Střídmost v jídle i pití je jistě dobrou radou, ale je správné nejíst třeba tři dny vůbec nic, nebo dokonce držet půst ještě déle a pít jen vodu nebo zelený čaj? „Mnoho Čechů skáče z extrému do extrému. Když nahradí přejídání totální absencí příjmu potravin, skutečně mohou rychle zhubnout, ale v naprosté většině se jedná jen o úbytek vody. Přílišné zavodnění sice trápí řadu lidí, hlavně žen, ale i odvodnění by mělo probíhat po poradě s odborníkem, proto drastické půsty bez podpory výživového poradce nebo lékaře nemohu doporučit,“ říká Věra Burešová, hlavní výživová poradkyně NATURHOUSE. 

Jinou oblíbenou metodou je šankaprakšalána. Její podstatou je vypití 1,5 litru vody s vrchovatou lžící soli, což má ze střev posbírat všechno, co se v nich nahromadilo. Ale to je jen polovina pravdy. „Je to velice složitá metoda očisty s propracovanou technikou, na kterou je nutné se připravit předem a nekompromisně jí dodržovat. Nestačí jen pít vodu se solí, zároveň je třeba ve správných intervalech jíst správné pokrmy. Jednoznačně se do ní bez zkušeností nebo odborné pomoci nepouštějte,“ uvedla nutriční poradkyně Alena Přídová.  

2. Pozor na superpotraviny, nic se nemá přehánět

Řada lidí spoléhá na zázračné potraviny zvané superpotraviny, nebo řasy. Například zelený ječmen skvěle účinkuje proti překyselení organismu, čistí krev, játra a ledviny. Obsahuje řadu vitamínů, kyselinu listovou, biotin a vlákninu. Do stejné skupiny zelených potravin patří také řasa Chlorella, která má skvělé detoxikační účinky a pomáhá řešit například zácpy, plynatost nebo pálení žáhy. „Zelený ječmen i chlorellu můžete užívat celoročně, nemusíte čekat až na jaro, ale vždy podle doporučení uvedených na obale výrobku, protože nic se nemá přehánět, ani pokrmy, které jsou tělu prospěšné,“ popsala své zkušenosti výživová specialistka Štěpánka Štěpánová. 

3.  Pozor na kombinování bylinek Návrat k tradicím hlásá, že jedinou správnou cestou jsou bylinky. Pokud si vyberete ty správné, je to jistě pravda, ale nezapomeňte, že ne všechny bylinky můžete mezi sebou kombinovat a ne vždy se snášejí třeba s léky, které užíváte. I tady je lépe se předem poradit, než následně řešit problém.  

4.  Pozor na vyvážený jídelníček i dostatek pohybu Ve výživových poradnách NATURHOUSE získáte nejen kvalitní produkty na bázi bylin, ovoce a zeleniny, ale i správné rady, která metoda detoxikace je pro vás vhodná a na co si dát pozor. Nejen na jaře, ale po celý rok by měl být náš jídelníček vyvážený, měli bychom dostatečně pít vhodné nápoje a alespoň trochu se hýbat. A právě jaro by nás mohlo vytáhnout ven na sluníčko. „Všechno, i očista a hubnutí má základ v naší hlavě. Udělejte si chvilku sami pro sebe, jděte se projít, nebo zajděte do sauny. Uvidíte, že se budete cítit jako znovuzrození,“ dodává nutriční specialistka Marcela Dvořáková.  

Tip: Pokud si nevíte rady, navštivte některou z výživových poraden NATURHOUSE ve vašem okolí. První pomocí proti jarní únavě může být třeba třítýdenní balíček Hubnutí a detoxikace, který obsahuje výživový plán na 3 týdny, pečlivě vybrané potravinové doplňky, 10 rad pro hubnutí a detoxikaci, exkluzivní recept a ještě dárek zdarma. Nebo si po konzultaci s poradkyní nechte vypracovat dlouhodobý plán správné výživy nejen na jaro. 

 

Více informací najdete zde.

 

 

Autor: Redakce Zpět na homepage
Hodnocení:
(5 b. / 2 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Eva Balúchová
Asi Naturhouse navštívím.
Soňa Prachfeldová
Extrémy jsou opravdu záludné a kdo chce shodit, má zde dobrý návod. Dávám si kopřivový čaj - nasušeno z naší zahrádky, mám v plánu udělat česnekový nápoj, denně dvě lžíce na pročištění organismu. Přeji všem pevnou vůli a zdravý rozum k tomu !
Hana Rypáčková
Všem , kdo to potřebují bych to doporučila, alespoň mají nad dodržováním dohled.
Zuzana Pivcová
Pardon - jsem shodila
Zuzana Pivcová
Nepatřím k těm, kteří by tu dělali pro efekt reklamu různým firmám, ale v tomto případě konstatuji, že svých 15 kgjsem shodila a svůj zdravotní stav zlepšila právě se zde jmenovanou výživovou poradnou. Takže s tím, co říká hlavní poradkyně, opravdu souhlasím. Nešlo o zázračné ani drastické hubnutí, nýbrž o změnu stravy a stravovacích návyků jako takových. Žádné přehnaně drahé výrobky se tam kupovat nemusí.
ivana kosťunová
Pro mě je nejlepší detoxikační nápoj kvalitní sypaný zelený čaj a nejlepší energetický nápoj Plzeňské pivo. Zázračné účinky to nemá, ale rozhodně neškodí.