Utrácení v penzi chce pořádnou přípravu
Ilustrační foto: ingimage.com

Utrácení v penzi chce pořádnou přípravu

9. 3. 2016

Ve srovnání s obdobím před dvaceti lety si čeští senioři dopřávají mnohem více hodnotných radostí jako jsou zahraniční dovolené, počítače, různé kurzy. Jak je to možné, když důchody nejsou nic moc a možností si v penzi přivydělat je minimum?

Statistici zkoumali, jaké jsou náklady a výdaje lidí vyššího věku. Jasné je následující: Drtivá většina seniorů, kteří si v penzi mohou dovolit aktivně žít, si něco naspořila už v době, kdy pracovala. Protože výdaje, které v penzi mají na bydlení a služby s tím spojené, jsou vysoké. Podle údajů Českého statistického úřadu ve třetí čtvrtině loňského roku činily výdaje na jednu osobu přes jedenáct tisíc dvě stě korun měsíčně, tím jsou míněny výdaje vynaložené na běžný provoz domácnosti. Penzisté na tom byli stejně jako lidé, kteří pracují. Potíž je v tom, že do údajů byly zprůměrovány příjmy lidí, kteří mají mnohdy vysoké platy, běžná penze podle České správy sociálního zabezpečení v té době činila v průměru přes jedenáct tisíc tři sta korun. Propočteno, zprůměrováno a nabízí se otázka: Z čeho tedy vlastně žije člověk v penzi, který je sám, bere něco málo přes jedenáct tisíc a jeho životní náklady činí kolem jedenácti tisíc? Ano, tak to totiž podle statistických údajů vypadá.

Na toto téma se zaměřil průzkum Expobank. Jeho tvůrci zjistili, že více než čtyřicet procent lidí ve věku nad padesát pět let je schopno měsíčně odkládat dva až pět tisíc korun na to, aby si pak v penzi mohli takzvaně užívat. Hodně se v tomto směru mění, lidé už nespoléhají jen na penzi, protože vědí, že i ve vyšším věku chtějí žít aktivně.

„Zjistili jsme, že lidé k blížící se penzi přistupují stále více zodpovědně a mají jasno v tom, že čas v ní chtějí trávit plnohodnotně,“ řekl Přemysl Valouch z Expobank. Podle průzkumu až dvě třetiny Čechů uvedly, že se do důchodu těší a že plánují v penzi žít aktivně. To znamená, nadále se věnovat koníčkům, cestovat a pokud jim to zdraví dovolí, hledat i příležitosti jak si přivydělávat.

Problém nastává v momentě, kdy člověk nemá žádné finanční rezervy a přijde o partnera. Pak je obtížné vůbec utáhnout domácnost, natož si odložit na nějaké to zpříjemnění života. Tady je zkušenost šestašedesátileté Hany z Ostravska:

„První roky v penzi byly skvělé. Žili jsme s mužem na chatě, ve městě jsme si nechali malý byt v osobním vlastnictví, takže jsme vše v pohodě ze dvou penzí utáhli. Z úspor jsme brali, když se třeba zkazila pračka nebo jsme si z nich dopřáli dvakrát dovolenou v Chorvatsku. Když manžel zemřel, moje penze stačí akorát tak na poplatky spojené s bydlením, autem a chatou. Nezbývá mi už na nic víc. Omezuju se v jídle, přemýšlím nad každým výdajem, dovolená je už pro mě nedosažitelná a úspory se ztenčily na minimum. Kdybych si to dovedla představit dříve, určitě bychom odkládali na penzi více peněz. Dříve jsem si to mohla dovolit, teď už je pozdě,“ říká.

Je z generace, kdy ještě příprava na penzi nebyla tak běžná. Nyní ji však čím dál více lidí bere zodpovědně. Zlom je věk kolem padesátky. To i těm hodně rozhazovačným a bezstarostným typům začíná docházet, že by naradi měnili svůj životní styl. „Moje babička mi v šedesáti připadala jako velmi stará paní, která už nic nepotřebuje, vlastně byla pořád doma,“ vypráví čtyřicetiletá Lucie.

Jenže moje máma je ve srovnání s babičkou v šedesáti kočka, která má plno zájmů. Chodí do italštiny, cvičí jógu, s přítelkyněmi jezdí na hory. Jenže to vše něco stojí. Došlo mi, že jestliže si na stáří nevytvořím nějakou větší rezervu, nebudu si moct dopřávat to, co nyní. A já bych rozhodně chtěla žít jako máma a ne jako babička,“ vysvětluje.

Třicet dva procent dotazovaných uvedlo v průzkumu, že si měsíčně odkládají peníze proto, aby mohli i po odchodu do penze aspoň občas cestovat do zahraničí. Další nejčastěji uváděné důvody: Možnost dál se vzdělávat a dopřát si v případě potřeby lepší zdravotní péči.

Je to jasná zpráva: S tím jak lidé odcházejí do penze ve stále lepší kondici, mají i vyšší nároky na to, jak v ní chtějí trávit život.

 

 

Hodnocení:
(3.7 b. / 3 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Věra Lišková
Těžko se před důchodem šetří, když člověk živí dítě na vysoké škole. Pak byla promoce a svatba. Přes rok trvalo než jsem se z toho finančně vzpamatovala a už je tady důchod. Nechci si ztěžovat, vyjdu s tím co mám, i když můj důchod je podprůměrný.
ivana kosťunová
Paní Hofmanová, vaše příspěvky čtu velmi ráda, ale tentokrát mi smysl poněkud uniká,tedy smysl toho, proč tento příspěvek je na portálu pro seniory. Kdo se nenaučil od rodičů dobře hospodařit, teď už to nedožene, není z čeho. Ale jak správně píšete, padesátka je ten věk , kdy je nejvyšší čas s ukládáním začít, myslím, že by tyto rady ocenily spíše lidi v předdůchodovém věku. ")))
Jana Slavíková
Souhlasím, chce to přemýšlet a počítat i u maličkostí (nebudu kupovat brambory za 18,- Kč, když vím, že je jinde mají za 12,- Kč). Sleduji akce, ale kupuji jen množství, které sama spotřebuji, už z domova jsem naučená vařit i z jiného masa než jsou kotlety a svíčková, před pár dny se mi podařilo koupit kvalitní zimní boty zlevněné z původních 2600,- na 375,- (nepředpokládám, že by mi přes léto vyrostla noha a na podzim budu ráda, že je mám). Platím si další pětileté penzijní spoření se státním příspěvkem - končí příští rok. Na účtu mám pár peněz, které mi pokryjí mimořádné náklady, třeba na dovolenou a ze svého důchodu zvládnu každoměsíční náklady na život.
Alena Várošová
Kdo byl celý život šetřivý,zůstane takový i v důchodu,chce to jenom přemýšlet jak to napsala Jiřina. např.Proč platit u jedné cestovky za stejný hotel až i o 2.000,-Kč víc za stejné služby,když další cestovka samozřejně prověřená nám jej nabídne o týden později s relativně nižší cenou?Vloni jsme s s kamarádkou nemohly dohodnout ona má peníze,tak ji to bylo jedno jestli dá o 5.000,-Kč víc,na co ona bude čěkat na last,kde to opravdu klesá.A jestli máte 4*,nebo 5* na tom až tak nesejde.Je to zase o tom,že někdo celý život nemusí šetřit a ten skromný zůstává skromným celý život.
Jiřina Votavová
Chce to prostě přemýšlet, počítat a dobře hospodařit celý život. Až v penzi s důchodem se to těžko učí a dohání. :-)
Ladislav Vesecký
Je fakt,že se máme o něco lépe než naše rodiče. Mohlo by být lepší,abychom nemuseli tolik počítat. Když mohla stoupnout průměrná mzda na 27 152 Kč,tak proč by nemohl výrazně stoupnout i důchod.
Hana Rypáčková
Zrovna jsme na rodiče vzpomínali, když jsme si užívali Wellness ve Volarech.Kolem krajina lákající k procházkám v horách , masáže a bazén a večer taneček .Jak bych to byla mamince dopřála na bolavé klouby...Prostě to nějak nebylo v kurzu...Kdo nefňukal a neměl známé na správných místech, do lázní se jen tak snadno nedostal...A peněz bylo taky méně. Nynější důchodci se prostě mají lépe.V každém hotelu si návštěvníky hýčkají..
Hana Šimková
No právě!!!