Vzpomínka na Velikonoce 2013
FOTO: autorka

Vzpomínka na Velikonoce 2013

25. 3. 2016

Probírám se fotografiemi a přitom vzpomínám.

Dnes je 24.3.2016 a dcera nedostala dovolenou, aby přiletěla z Anglie se svými syny na české Velikonoce. Tolik jsme se těšily. Ale to už tak bývá. Malý Sammy má 2,5 roku a české Velikonoce nezná. Snad mu to vyjde příští rok.

Starší Alex má 6 let a Velikonoce u babičky v Ostravě si prožil před 3 lety. Tenkrát jsem je čekala na letišti v Brně. Bylo 30. března 2013. Bylo celkem pěkné počasí, sice chladno a sucho, ale občas vysvitlo i sluníčko. I přes svůj věk 3 let, byl šikovný a hodně mluvil, s dcerou anglicky, se mnou česky.

Seděli jsme ve vlaku a Alex se vyptával na vše možné. Prostě zvídavé dítě a pusu nezavřel ani na chvíli. V Anglii se čokoládová vajíčka a zajíčci schovávají venku v trávě a děti je hledají. Chlapci tam nechodí s pomlázkou, neprohánějí děvčata, aby si vyšmigrustovali vajíčka. Hledat vajíčka chodí kluci i děvčata.

Doma jsem měla pro Alexe připravenou pomlázku, obarvená vajíčka i napečeno. Vysvětlili jsme mu, že Verunku (nejstarší vnučku, tenkrát 7let) vyšlehá až v pondělí. Pořád se chodil dívat na karabáč a nemohl se dočkat. Druhý den ráno jsme vstali a Alexe čekalo velké překvapení. Přes noc napadlo tolik sněhu, kolik nebylo ani na vánoce. V Anglii už sice sníh viděl, ale takové množství sněhu, to bylo něco. Vytáhli jsme sáně a šli ven, aby si to užil. A užil si to důkladně. Po třech hodinách jsme ho dostali konečně domů. Tady nám nastal problém, se kterým nikdo nepočítal. Alex byl promočen až na kůži. Zimní bunda, oteplovačky, štramplíky (punčocháče), dokonce i boty. Vše muselo okamžitě na topení, protože nás odpoledne čekala návštěva mé maminky a bratra, kde mu bylo výjimečně dovoleno vyšlehat prababičku a tetu. Vše dopadlo dobře, stihli jsme bundu a boty usušit, ostatní dostal čisté a mohli jsme jít na návštěvu.  

V pondělí ráno se Alex konečně dočkal. Vyšlehal mne i vnučku. Byl ohleduplný a šlehal opatrně, mně stačí málo a mám hned modřiny. Ty jeho radostné oči, že může šlehat, nikdo mu nic neřekne a ještě dostane vajíčka a sladkosti, to bylo něco. Vybral si to nejkrásnější vajíčko, které malovala Verunka. Když přijel syn s dalším vnukem, všichni si to důkladně užili.

V úterý jsme zase vlakem odjeli do Brna na letiště. Ve svém kufříku si vezl plno sladkostí a v ruce musel mít karabáč, aby ho všem v Anglii mohl ukázat a vyprávět, jaké velikonoce prožil u babičky v České republice.

A na Sammyho Velikonoce u mne si musím počkat, alespoň jsem si zavzpomínala.

Hodnocení:
(5 b. / 8 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Jitka Havlová
Moc hezky napsané, přeji vám pěkné vzpomínky. Nejlepší na tom je, že si Sammy užil češtiny a snad náš krásný jazyk nikdy nezapomene.
Eva Mužíková
Danko, hezky jsi nám přiblížila atmosféru Velikonoc roku 2013 u Tebe doma. Fotky jsou důkazem, že si malý Alex užíval nejen možnosti vyšlehat Verunku i babičku, ale i radovánek na sněhu... hezké
Alena Tollarová
Neumím si nějak představit, že by se mi některé dítě usadilo daleko ve světě. Ale dneska přece jen není až zas takový problém aspoň občas se navštívit. Napsala jsi pěkně o velikonoční návštěvě. Je dobře, když se děti učí i česky.
Libor Farský
To je miloučké *****
Soňa Prachfeldová
Krásná rodinná vzpomímka na Velikonoce.
Jana Šenbergerová
Moc hezké! Tak ať to vyjde příští rok, vnouček z toho bude mít určitě stejnou radost jako jeho bratr.
Danuše Onderková
Díky za vaši podporu, líto mi to bylo, ale přišli synové s vnoučaty, takže jsem sama nebyla a s těma z Anglie jsem se aspoň viděla na skype.
Naděžda Špásová
Danuš, muselo ti to být líto, viď. Ale vzpomínky máš moc hezké a určitě není všem dnům konec. Příští rok se obou vnoučků určitě dočkáš.
Jitka Chodorová
Dano, zcela vám rozumím, taky mi nikdo nepřišel,ale z jiného důvodu, jenže mám to štěstí,že synova rodina bydlí s námi, a kluci mě nikdy nevynechají, jsou to moji kamarádi, vy máte ale hezké vzpomínky a můžete se těšit na další rok, určitě to musí vyjít.Díky.
Karel Boháček
zážitek na celý život, přeji to všem dětem...
Lenka Hudečková
Danuško, hezky napsané vzpomínky. Děkujeme za příběh :-) *****
Alena Várošová
Pěkný článek Danko,moc mě pobavil.I když máte dceru někde daleko,ale máte ji a vždy se vrátí.5*
Elena Valeriánová
Danko, krásné vzpomínání. Mě syn s vnouček vyšlehali v neděli ráno než odjeli domů. Museli chystat pro koledníky na pondělí. Vnučka si pro jistotu prý vlezla pod stůl,když přišli.
Zuzana Pivcová
Ještě, že se dnes lidé mohou se svými příbuznými ze západní ciziny vídat, ne jako za dob Železné opony, kdy třeba někdo emigroval a měl šanci sem přijet a vidět se s rodiči nejdříve za 10 let. Stesk na obou stranách.
Hana Rypáčková
Hezké vzpomínání.Náš stejně starý Honzík letos prvně chápal Velikonoce.Chodil koledou s košíčkem a říkal koledu , ale šlehat se bál.Tvářil se nevěřícně.Když pak přišli kluci vyšlehat sestry, bránil je a všechna vajíčka jim rozdal...Ale jinak se s klukama ve školce i pere. Tak nevím. Ale na zahradě taky schováváme zajíčky . Je to napínavá hra. Pomáháme :Přihořívá, přihořívá...Hoří ! A hrajeme ji všichni.
Vladka Steinová
Krásná vzpomínka a plně Vás chápu.Máme také část rodiny ve světě.