Musí být muž nutně vyšší než žena? Podle průzkumu je to přání většiny žen, mužům tolik na výšce nezáleží
FOTO: Pexels

Musí být muž nutně vyšší než žena? Podle průzkumu je to přání většiny žen, mužům tolik na výšce nezáleží

20. 4. 2021

Někdy je těžké smířit se s rozdílem ve vzrůstu mezi partnery. Když pár nezapadá do vžitých měřítek a muž je o hodně vyšší než žena, nebo dokonce naopak. Vyvolává to komplexy i rozpačitý postoj ostatních.

Jaký je společný jmenovatel mezi Nicole Kidmanovou, Carlou Bruniovou-Sarkozyovou a Mimi Mathyovou? Ano, jsou vyšší než jejich partneři. Carla Bruniová nebyla od té doby, co se provdala za Nicolase Sarkozyho, nikdy spatřena s podpatky. Všechny tři dámy se patrně s touto situací vyrovnaly. Není však snadné pominout bez povšimnutí, jestliže žena převyšuje muže o dobrých deset centimetrů, nebo naopak sahá muži sotva k hrudníku. Výrazný rozdíl ve vzrůstu mezi partnery může vyvolávat komplexy nebo posměch.

A pokud jde o lásku, má výška vůbec nějakou váhu?

"Měřím 180 centimetrů a můj muž 165 centimetrů. Po deseti letech společného života nám to už nepřijde, ale bohužel pro ostatní to je zdrojem zábavy," uvádí třiatřicetiletá Marie. "Když je žena hodně vysoká, je pravděpodobnější, že se potká s menším mužem. Já jsem se zamilovala do nejmenšího studenta z našeho ročníku. Nebylo snadné se s tím vyrovnat, ne snad proto, že by mi to vadilo, ale proto, že jsem se bála, jak na nás budou ostatní pohlížet. A měla jsem pravdu: po celou dobu studií nám říkali Laurel a Hardy," podotýká.

Mnoho přítelkyň se nad jejím vztahem podivovalo. "Nechápaly, jak se můžu cítit ochraňována mužem, který je menší než já. Oproti všeobecnému mínění se můžete vedle menšího muže cítit velmi klidná. Fyzická stránka není tak důležitá," zdůrazňuje Marie.

"Bohužel jsme stále velmi ovlivněni zažitými názory, podle nichž musí být muž vyšší než žena. Také je velmi špatně tolerováno, když muž žije se ženou, která je o mnoho let starší," říká psychoterapeutka Margellina Kerjoantová.

Výsledky studie Riceovy univerzity a Univerzity Severního Texasu ukázaly, že pro ženy je kritérium velikosti určující a že si z velké většiny přejí partnera, který je větší než ony. Zdá se však, že muži tolik na vzrůst své partnerky nedbají: jen 13,5 procenta mužů uvedlo, že by si přáli menší partnerku, zatímco ženy (48,9 procenta) preferují většího partnera.

Když je žena o mnoho menší než její partner, jsou pohledy okolí méně kritické, ale lidé mají tendenci považovat tento rozdíl za komický. Jeanne, která měří 157 centimetrů, žije 30 let ve svazku s mužem vysokým 195 centimetrů. Připouští, že jí na začátku vztahu posměšné poznámky vadily. Nadia měřící 155 centimetrů se jako studentka neodvažovala vyjít si společně s téměř dvoumetrovým chlapcem. "Když jsme šli vedle sebe, cítila jsem se směšně maličká," říká.

"Více než rozdíl ve velikosti to je nepochybně odlišnost od normy, z níž máme strach," vysvětluje klinická psycholožka Jeanine Franchonová. "Žijeme ve společnosti, kde je třeba být v normě, nevybočovat. Jestliže se pár smíří s velkým rozdílem ve vzrůstu, je to známka jeho velké zralosti. Dokazuje to, že oba mají dosti důvěry ve svou lásku, aby vzdorovali pohledu ostatních. A obecně, když akceptujeme myšlenku, že pár stojí na společných bodech, ale také na rozdílnostech, znamená to velký krok vpřed," dodává.

muži vztahy a sex ženy
Autor: Redakce
Hodnocení:
(5 b. / 9 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit


Zpět na homepage

SERIÁL: Můj chytrý mobil

Studenti učí seniory pomocí videí

Chytrý mobil

Nový díl: Jak využít QR čtečku v mobilu

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.