Thajsko: pohádková země
úsměvů, či turistická past?

Thajsko: pohádková země
úsměvů, či turistická past?

29. 7. 2012

Thajsko už není to, co bývalo. Dvě kanadské sestry zemřely záhadně v bungalovu na idylickém thajském ostrově - spekuluje se, že byly otráveny. O necelý týden později byla šedesátiletá Australanka ubodána při nepovedeném přepadení a loupeži před luxusním střediskem v Pchúketu.

Jejich smrt je poslední v sérii násilí a zmatků, které otřásají turistickým ruchem v pohlednicově dokonalém Thajsku a vyvolávají otázky, zda země ztrácí ceněné přednosti, když nedokáže návštěvníky ochránit, píše agentura Reuters. Že by konec jednoho ráje na Zemi?

Další zprávy jsou méně dramatické, ale neméně problematické: taxikářské mafie, transvestitní zloději, znečištění, turistické bitky, dopravní nehody, problémy na letištích, selhání radarů, zpožďování letů a dlouhé fronty u letištní imigrační kontroly.

"Thajský turistický úřad (TAT) si myslí, že když jdou čísla o návštěvnosti nahoru, tak se tady lidem musí líbit. Problém ale je, že klesá kvalita jejich návštěvy," říká Larry Cunningham, australský honorární konzul na ostrově Pchúket, který věhlasný turistický průvodce Lonely Planet označuje za "jednu z nejslavnějších destinací snů na světě".

Tamní vláda slíbila, že zakročí proti mafiím v turistických oblastech. Podle Cunninghama, který si v tomto ohledu oficiálně stěžoval, mezi ně patří i gauneři najímaní na Pchúketu provozovateli vodního lyžování, aby od lidí vybírali náhradu za neexistující poškození vypůjčeného zařízení.

Kromě vzrůstající kriminality jsou v Thajsku stále častěji slyšet obavy o životní prostředí. Jedna německá televizní stanice například odvysílala záběry splašků přímo vypouštěných do moře u oblíbených pláží Kata a Karon.

Nejvyšší čas na nápravu

Podobné problémy zatím nijak neutlumily thajskou exotickou přitažlivost. Palmami lemované ostrovy, zlacené chrámy, kořeněná kuchyně a pikantní noční život pomohly v roce 2011 přilákat 19 milionů návštěvníků, kteří zemi přinesli zisk 24,5 miliardy dolarů. I přesto se ale příspěvek turistického ruchu k hrubému domácímu produktu sotva zvýšil od roku 2003 a nyní se pohybuje kolem šesti procent. A vzhledem k tomu, že se v sousední Barmě otevírají nezkažené turistické destinace, dostává se Thajsko pod tlak, aby se rychle rozhodlo, jaký druh turistiky si v zemi přeje.

Pchúketu například hrozí, že ho potká stejný osud jako jinou plážovou destinaci - Pattáju. Místo ležící dvě hodiny jízdy od metropole Bangkoku se ze sebe marně snaží setřást reputaci thajského "Sin City" - města hříchu. Kromě prostituce, kriminality a ničím neomezovaného rozvoje se Pattája skloňuje také společně se špínou a zničenými plážemi.

"Pořád myslíme na turistiku příliš oportunistickým, výdělečným způsobem," připouští thajský poslanec a bývalý ministr financí Kón Čatikavanidž. "Ohrožujeme budoucnost tohoto odvětví."

Další naléhavou otázkou je bezpečnost turistů. Mezinárodní automobilová federace (FIA) uvádí, že Thajsko je po Hondurasu odpovědné za nejvyšší počet úmrtí amerických turistů při dopravních nehodách v rozvojovém světě. Britské ministerstvo zahraničí varuje před loupežemi a "divokými, nevyprovokovanými útoky gangů" na ostrově Ko Pchangan.

A někteří turisté uvádějí, že podmínky už nesplňují jejich očekávání. "Všeobecně vzato se Thajsko zdá být bezpečné, ale průvodci a řidiči jsou čím dál tím agresivnější," uvádí potvrzuje Švéd Mattias Lungqvist, který tuto zemi poprvé navštívil před deseti lety.

Autor: Redakce Zpět na homepage
Hodnocení:
(0 b. / 0 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.