Pražské židovské památky zahájily novou turistickou sezonu
FOTO: autorka

Pražské židovské památky zahájily novou turistickou sezonu

15. 4. 2016

Židovská obec Praha zahájila novou turistickou sezonu.

Po zimní přestávce se otevřela Jeruzalémská synagoga, postavená v rr. 1905-1906 jako ukázka secesní stylizace maurského slohu.

Bohatá výzdoba vždy upoutává návštěvníky.Tradiční jsou zde komentované prohlídky s ukázkou hry na varhany. Návštěvníci si mohou půjčit audioprůvodce, novinkou je možnost stáhnutí aplikace průvodce do mobilního telefonu.Výstava 110.výročí otevření této synagogy jistě přiláká mnohé zájemce.

Druhý nejstarší židovský hřbitov (Starý) na Žižkově je i letos zdarma přístupný. Byl založený v r. 1680 jako morové pohřebiště. Bylo zde pohřbeno kolem 40 000 osob, mezi nimi mnoho významných rabínů. Pohřbívalo se zde do r. 1890, kdy byl otevřen Nový židovský hřbitov na Olšanech. V r. 1960 však byla stržena obvodová zeď hřbitova, náhrobky povaleny a větší část hřbitova se přeměnila v Mahlerovy sady. Zachována zůstala jen nejstarší část hřbitova s nejcennějšími náhrobky. Na místě se od r. 1985 stavěla televizní věž a podle vzpomínek pamětníků byly náhrobky vybagrovány, drceny a odvezeny na skládku. A to i přesto, že hřbitov byl od r.1985 památkou chráněnou státem. Zbytek hřbitova prošel v r. 1999 rekonstrukcí a od r. 2001 je zpřístupněn veřejnosti. Nový židovský hřbitov je otevřen celoročně.

Po celý rok je přístupna Staronová synagoga, nejstarší památka pražského židovského města z 2. poloviny 13.století, těsně spjatá s pověstí o Golemovi. Je zapsaná na seznamu UNESCO.

Další židovské památky ukazují bohaté expozice v Maiselově synagoze, renesanční stavbě  s gotickými prvky, vybudované v rr. 1590-1592 Mordechaiem Maislem, ve Španělské synagoze z r. 1868, vystavěné v maurském slohu, či v Klausově synagoze, kde na nás dýchnou 70.léta 16.století v podobě oslnivého baroka a rokoka.

Pinkasova synagoga z r. 1535 v pozdně gotickém a renesančním stylu je památník obětí holocaustu z Čech a Moravy. Na zdech je více jak 80 000 jmen obětí šoa.

Po povodních v r. 2002 prošla tato synagoga rozsáhlými úpravami.

Za zmínku stojí veřejnosti přístupná historická mikve (očistná lázeň) v objektu vedle  Pinkasovy synagogy.

Židovské muzeum je nestátní organizace a je dlouhodobě velmi vyhledávaným muzeem v ČR.

 

 

 

Hodnocení:
(5 b. / 1 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Zdenka Jírová
Navštívila jsem jak pražskou synagogu, tak synagogu v Plzni. Bylo to velmi zajímavé.
Zdenka Jírová
Navštívila jsem jak pražskou synagogu, tak synagogu v Plzni. Bylo to velmi zajímavé.
Jaroslava Handlová
Kdykoliv jsem procházela Jeruzalémskou ulicí, chtěla jsem nahlédnout dovnitř Synagogy. Bohužel, zatím jsem ten skvost vždy obdivovala jen zvenčí, protože kdykoliv jsem chtěla vstoupit dovnitř, bylo zavřeno. Budu se těšit, že snad v létě si ji konečně prohlédnu.
ivana kosťunová
Starý židovský hřbitov na Žižkově jsem ještě nenavštívila, v létě se budu snažit to napravit
Jarmila Komberec Jakubcová
Dík Vladko za připomenutí a dobrou inspiraci při návštěvě Prahy.Já osobně se vždy moc těším na prohlídku právě těch míst o kterých píseš.Vezmu tam tak svého přítele příští týden.