Tajit plastiku nebo ne?
Ilustrační foto: ingimage.com

Tajit plastiku nebo ne?

8. 5. 2016

Odsátí tuku, operace víček nebo nová prsa se už nabízejí i na slevových portálech. Tak běžným spotřebním zbožím se tyto zákroky staly. Statistiky mluví jasně, nějakou tu úpravu podstupuje čím dál více Čechů, protože jejich ceny rok od roku klesají.

Některé zákroky jsou v reklamách a různých pořadech prezentovány jako běžná věc. Třeba jako návštěva kadeřníka nebo pedikúry. Jistě, jejich ceny, i když klesají, nejsou zanedbatelné, ale rozhodně už nejsou jen výsadou bohatých lidí či celebrit, které potřebují skvělý vzhled ke své práci. Nějakou tu úpravu si dopřávají i lidé se středními příjmy a čím dál častěji lidé vyššího věku, často i ti v penzi. Je to logické. Šedesátnici drobné zvednutí víček může opticky ubrat deset let věku, posílit sebevědomí a dát chuť do života.

Třiašedesátiletá Zora si nedávno nechala udělat operaci víček a píchnout si botox do hlubokých vrásek, které měla kolem úst. Kamarádky ihned zaregistrovaly, že vypadá nějak lépe, svěže. Nejdříve slyšela jen: Dnes ti to sluší. Za pár dnů: Co se sebou děláš, mládneš... Tak šla s pravdou ven. „Seděly jsme se sousedkama u nás na zahradě a já jim řekla, že jsem byla na těch zákrocích. Měli jste to vidět. Pohoršení, zděšení. Všechny říkali, že by nic takového neudělaly, že je to zbytečné. Po vsi se teď šíří, jaká jsem malicherná koza, že jsem utratila tři důchody za zkrášlovací zákroky. Já si na to našetřila, manžel mě podpořil. Líbí se mu to a uvažuje, že si víčka nechá zvednout taky,“ vysvětluje.

A další příběh. Osmapadesátiletá Vlasta si nechala udělat liposukci. „Měla jsem břicho, i když jsem málo jedla a cvičila. Jenže mě bolí záda, cvičit nemůžu intenzivně. To břicho mě trápilo, na plážích jsem se za něj styděla. No, tak už ho nemám. Odřekla jsem si jednu dovolenou, půl roku si nekupovala nic zbytečného a hned jsem na to měla našetřeno. Ale nikdy bych to nikomu nepřiznala. Za žádnou cenu. O plastikách se nemá mluvit. Je to intimní, tajná věc, a když kamarádky poznamenaly, že jsem zhubla, řekla jsem jim, že je to výsledek tvrdé dřiny na zahradě, diet a každodenní dávky sklapovaček,“ vypráví.

Faktem je, že podle toho, jak se klinikám plastické chirurgie daří, nějaký zákrok si zřejmě občas dopřejí i ti, kteří tvrdí, že plastická chirurgie je naprostá zbytečnost a ukázka neschopnosti vyrovnat se s přirozeným stárnutím. „Vypadá to, že počet plastických chirurgů je u nás na počet lidí ve srovnání s okolními zeměmi nejvyšší,“ říká Lubomír Svoboda, ekonomický ředitel kliniky Esthé.

Největší zájem je o operace očních víček, ty tvoří třicet procent ze všech plastických operací provedených v Česku. U žen následuje zvětšení prsou, ale to se týká především mladších ročníků. V závěsu je liposukce a tam už jde zase, stejně jako u víček, často o záležitost žen ve věku nad padesát let. Muži chodí nejčastěji na úpravu očních víček a liposukce tuku z břicha. Operace očních víček se nyní dá pořídit za cenu kolem deseti tisíc korun a to už je dostupné i pro penzisty.

„Lidé říkají, že si na operaci šetří třeba místo dovolené. Že si něco odřeknou, ale operaci si dopřejí. Čím dál více k plastice přistupují jako uživatelé spotřebního zboží,“ tvrdí Radka Červinková z Perfect Clinic. Přibývá případů, kdy si lidé dopřejí nějaký zákrok na splátky, což mnoho klinik umožňuje.

Jsou tedy zásahy do zevnějšku naprosto běžná věc, kterou není důvod tajit? Nebo jde o intimní zákrok, který ztratí kouzlo tím, že o něm každý bude vědět? Když zabrousíme mezi mladší generaci, zjistíme, že je to i pro ni velké téma. „Nedávno jsem začal chodit s jednou dívkou,“ vypráví šestadvacetiletý Michal z Prahy. „Přišla v upnutém tričku s výstřihem, já si nemohl pomoct, tak jsem jí tam nemravně koukal a poznamenal, že je krásná. Ona na to: Však jsem do toho vrazila třicet tisíc. Bylo to strašné. Kouzlo bylo pryč. Nechci holku, která na počkání každému vypráví, kolik ji stálo udělání umělých ňader.“ Ale jeho vyprávění pokračuje: „Asi za měsíc přišla moje máma s liftingem obličeje. Vypadala divně, ale byla spokojená. Je to její věc. Ale vzápětí si domů pozvala tři kamarádky a dopodrobna jim líčila, jak to probíhalo a kolik to stálo. Proboha, proč o tom ty ženské mluví, to nechápu.“

Je to asi téma, ve kterém se všichni těžko shodnou, jak k úpravám zevnějšku přistupovat. Každopádně už není tabu veřejně přiznat, že se stárnutím bojujeme i pomocí plastických chirurgů.

Někdo se tím chlubí, někdo to tají, někdo to odsuzuje. A co si o tom myslíte vy? Měly by být podobné úpravy intimní záležitostí nebo věcí veřejnou?

 

 

 

 

Hodnocení:
(3.7 b. / 3 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Kateřina Pospíšilová,Mgr.
důležité je, aby se člověk cítil spokojený - jsem rok po plastice očních víček a jsem nadšená ! Zase se mohu nalíčit ! A říct nebo neříct ? Naštěstí mám kamarádky, které mě k tomu přivedly a ostatní - vypadá to velmi přirozeně, takže dotazy nebyly. Ještě zvažuji lifting - hlavně krk mě zlobí. Jo jo , kdybych se méně opalovala ...
Jitka Prušová
jen pro pořádek dodávám, že tuhle operaci jsem podstoupila nikoliv v rámci honby za uprchlým mládím- jsem celoživotní brýlovec a potrpím se na velké brýle s tmavými skly, takže za nimi je stejně prd vidět. Jen si od toho slibuju, že svým očím ulevím od otravných převislých víček a tím pádem i unavenýho vzhledu, ale to uvidí jen ten můj a já ráno či večer před zrcadlem při čištění zubů???
Jitka Prušová
Jsem právě druhý den po plastice horních víček a vypadám jak typická oběť domácího násilí- masochisticky se denně fotím (muže mám sice hodného, ale jeden neví, kdy se takový fotky můžou hodit, že ? ) a hlavou se mi honí myšlenka, zda můj původní nápad pořídit si jednou provždy brýle přes celý ksicht ,a tím elegantně zamaskovat projevy stárnutí v obličeji , by přeci jen nebyla lepší a jistější investice???
Dagmar Bartušková
Tak "můj" sponzor zatim nikde! No, snad se ozve, tak ráda bych do toho šla! Jen nevím, s čím bych vlastně u sebe začala. Je toho tolik... :-) :-) :-)
Alena Várošová
Ještě se vracím k této rubrice.Na první pohled vidíme v zrcadle,co je na nás špatné.Tlustá kolena,malý nebo macatý zadek,svěšené břicho,kruhy pod očima,splihlé vlasy,malé rty.Stačí minuta a řekneme si, co se nám na sobě nelíbí.I další které jsme spokojené si říkají.Mohla bych podstoupit liposunkci,botox,či prodloužení řas.Nespokojenost máme všechny v genech.Honíme se za vlastní představou,dokonalostí,ale nikdy ji nedoženeme.A v našem věku už vůbec ne,to bychom si musely nechat vyměnit snad všechno na svém těle Stáří nezastavíš,ale můžeš jej někdy na chvíli oklamat.Ale jen někdy..Stárnout se dá s nóblesou vždy.
Jana Šenbergerová
Nenapadá mě nic jiného než zatloukat, zatloukat, zatloukat, ale to už vyjádřil někdo jiný a v rámci něčeho jiného. :-)
Ilona Kolářová
Podle mě je to každého věc a určitě ne věcí veřejnou. Když si chce někdo vylepšit vzhled, proč ne. Jen se to nesmí přehánět, viz některé odstrašující případy. Ale na druhou stranu: plastická chirurgie umí sice hodně, ale zázraky nedělá. Napadá mě podobnost se starým autem: udržuji ho, pečuji o něj, snažím se ho vylepšit nějakými novými náhradními součástkami, ale stejně to auto zůstává pořád staré. Na nové se nezmění.
Vladka Steinová
Dobrý večer, nemám tuto osobní zkušenost, ale i kdybych měla, nebudu se veřejně svěřovat, co jsem si kdy a jak dala na svém těle upravit. To je myslím každého intimní záležitost.Pokud zásah estetické mediciny znamená pro člověka zlepšení kvality (např.když se jedná o nějaký handicap, či zdravotní problémy), tak asi ano. Ale pokud tím chce žena řešit osobní problémy (např.zvětšení prsou a nevěrný manžel stejně odejde k milence),tak se při léčbě po estetickém zákroku dostane do psychosomatických potíží. V tomto směru obdivuji všechny ženy, které mají silnou vůli, pravidelně sportují a mají krásná štíhlá těla i ve vyšším věku.Jednu takovou znám a má můj velký respekt.
Jarmila Komberec Jakubcová
Vando lépe bych to nekomentovala. I já sportuji, jím zdravě a jsem zdravá.Tvůj názor je totožný s názory mých kamarádek a přátel.
Vanda Blaškovič
Dobrý den, jsem již doma ze sportovního zájezdu z Itálie, zdravím ! A vy tady mluvíte o plastikách? Pane Boháčku, máte pravdu, sport a „nepřežírání se“ nahrazuje plastické operace. Mrkněte prosím na mojí galerii oo1… Ne že bych byla vzorem, ale přiznávám bez mučení, až se mi zachce, určitě případně nějaký zákrok podstoupím. Proč ne? Ale určitě ne kvůli zdravotním potížím. Ty nemám. Jen tak prostě pro radost a dobrý pocit. A psát o tom na netu? Chy, chy, chi…..někdy se obávám, aby někomu neoperovali hemeroidy…) Prosím, nic ve zlém, dlouho jsem zde nic nečetla a tak bych se nerada někoho nechtěně dotkla. Prostě si myslím, že operace a zdravotní problémy jsou čistě soukromou záležitostí a zdá se mi nevkusné o nich psát. Toť můj názor, když se na to v článku ptají….:))
Dagmar Bartušková
Operace očních víček se provádí z estetických i ze zdravotních důvodů. Bývá na posouzení lékaře, zda je nezbytná. Pokud ano, zákrok by měl být zdarma. Totéž se týká i jiných partií těla. Nějaký ten zákrok bych si také dala líbit, proč ne? Čekám jen na sponzora... ☺☺☺
Soňa Prachfeldová
Je to každého soukromá věc - jeho zkrášlení a vylepšení, jsem jaká jsem a je mi dobře v mé kůži, horní víčka mi pomohla při vidění, ale na dolní bych už nešla. Uprchlé mládí nahrazuji pohodou, sportem v mých možnostech a p.
Elena Valeriánová
Jitko, operace očních víček, ta patří mezi ty, "když to jinak nejde". Vím od známé, která ji musela podstoupit ani ne v padesáti letech, jak ji víčka tlačila na oči, které tím pádem bolely a slzely. Po operaci má oči ok. A to, že jste se s námi se Soňou o tuto zkušenost podělily, jsem brala jako radu a podanou pomocnou ruku.
Karel Boháček
Nemám nic proti plastikám, které pomohou opravit to co příroda zkazila /např.nos,čelo,roštěpy.,malá či velká prsa.../,ale některé plastiky jsou zbytečné a spíše pak uškodí... Já osobně nemám rád ženy se silikony, nafouklými rty...Někdy by stačllo vést správnou životosprávu a sportovat / nekouřit, nepít alkohol, více se hýbat/.
Zdenka Jírová
Myslím, že je to každého soukromá záležitost a chlubit se tím je trochu neetické. Pokud se zákrok povede, dotyčný to pozná podle reakce okolí a slyšet " dobře vypadáš" je příjemné, ale není nutné k tomu přidávat za jakou cenu. No a nepovedeným zákrokem se asi chlubit nebudeme vůbec.
Zuzana Pivcová
To je velmi osobní otázka. Každá z nás dobře zná svůj skutečný vzhled. Pokud chce někdo tak trochu klamat, jak vypadá (na svůj věk) dobře, asi o tom nebude vyprávět. No, a pokud to chce někdo na svém příkladu doporučit jako pomoc dál, tak to naopak někde vylíčí. Mluvím teoreticky, úpravy či zákroky podobného druhu nemám a mít nebudu. Jsem na sebe zvyklá. :-)))
Elena Valeriánová
Vzhledem k operacím, které mám za sebou si nedovedu představit, že bych se nechala operovat jen pro zkrášlení. Ale někdy to jinak prostě nejde a plastická operace je nutností. Je to každého věc, ale mně se líbí když žena stárne s grácií a noblesou. A k tomu patří i ty vrásky. Mluvit a nebo nemluvit o zákrocích? To si musí každý srovnat sám v sobě.
Hana Rypáčková
Jde to mimo mne, ale nikomu se nedivím, když se vylepšuje. Raději bych skončila i se svými koleny.....
Naděžda Špásová
Myslím, že jestli tajit, nebo přiznat plastiku jakékoliv části těla je soukromá věc každého z nás. Nevidím na to také nic špatného, pokud pak ta osoba nevypadá spíš jako vosková figurina bez mimiky. Mám operaci horních víček a klidně se k tomu přiznávám.
ivana kosťunová
Pokud někdy dospěju k názoru, že bych mohla na svá 63 letá játra, ledviny, srdce, vegetativní systém nechact vystavět vnější obal a vytvořit jakousi Potěmkinovu vesnici( nevylučuji to) , začnu řešit, jestli to mám přiznat, nebo ne. Zatím mám oouplně jiné starosti a pro své finance daleko lepší využití :))
Alena Várošová
Zajímavý článek.nemám nic proti palastickým operacím.Sama nemám žádné plastické úpravy,ani tetování,bolutox,facelifting,ani nalepené nehty,pouze barvené vlasy,které si barvím sama.Jsem jak mě příroda stvořila.Co mám známé ,které něčím takovým prošly,nevidím na nich až takový rozdíl před a po.Neříkám spadlá víčka,to je důkežité ani ne kvůli kosmetickému vzhledu,ale,že jsou namáhány oči.Jedna moje známá 2x byla a pomohlo jí to a je spokojená.Byla i na bolutoxu,žádný efekt jsem nepoznala.Má hluboké vrásky,že by v těch rýhám si mohla sázet brambory.Efekt žádný.Další 2x byla na odsátí břicha,stálo to jako dvě dovolené a výsledek je zase stejný,jak byla.Další chodí do všelijakých poraden,kde ji měří tuk,cvičí podle cvičitelky drží dietuZa ty pěníze by mohla být 3x někde na dovči.Ale touha vypadat dobře oslepí každou ženu..Chvilku jí to pomůže,začne jíst a je to zpátky.Nejblišší moje kamarádka má už nejméně 12 let lifting.Pokud nemá kilo dermacolu na obličeji podobá se masce.Chodí i u moře nalíčená dermacolem. Když se jí dermacol plaváním smyje ,má to kolem úst,tak vypadá jak medvídek koala zarůžovélá,jmladší kůže kolem úst..Moje spolupracovnice chodila na nějaký kosmetický zásah 10x ,ale že by omládla jsem nepoznala. Že má skoro každá natetované obočí,oči,rty a nalepené řasy,tak ještě chybí k dokonalosti nechat si spravit prsa.Takže milé dámy nechci nikoho zrazovazat,je to pouze na vás co si kde necháte vyspravit.
Dagmar Bartušková
Mít prachy, jdu na taky. Pokud je někdo nespokojen sám se sebou, tak proč se trápit?! Jen je zapotřebí peněz a odvahy. Ostatní je na chirurgovi. Hlavně neodsuzovat, a nezávidět - pro Čechy tak typické vlastnosti. A je na každém, zda to sdělí okolí nebo ne. Žena má vonět i sama sobě, a to v každém věku. Ale pokud se chce někdo denně dívat do zrcadla na ksicht a ne na "přijatelný" obličej, jeho problém.
Jarmila Komberec Jakubcová
Plastická úprava dnes patří k běžným zákrokům a nevidím v tom důvod se ad tím pohoršovat či dokonce odsuzovat. Já sama jsem byla na operaci očních víček, nechala jsem si odsát tuk z břišních partií. Myslím, že zákroky jsou i finančně dostupné. Čas se neúprosně zapisuje do našich postav a tváří. Nezastavíme ho ale i ve stáří můžeme přeci vypadat dobře.Já chodím i na botox a zvažuji facelifting. O plastice mluvím otevřeně, nic netajím. Od 20let pečuji o svoji pleť, chodím pravidelně na kosmetiku, ke kadeřnici, mám již 10let gelové nehty a vůbec miluji vůni parfumerií. Žena má být i v pozdním věku pěstěná, má vonět a hlavně ona má mít pocit, že dobře vypadá. Mám příklad v svém mamince i tatínkovi. Oba vždy chodili jako ze žurnálu, upravení a oba používali kosmetické přípravky.. Dobrý článek.