Typický turista senior? Neexistuje!
Ilustrační foto: ingimage.com

Typický turista senior? Neexistuje!

25. 4. 2016

Český turista vyššího věku už dávno nemá nálepku šetřílka, který na dovolenou vyjíždí zásadně s řízky a konzervami. Naopak, delegáti cestovních kanceláří se shodují: Padlo klišé, že je například u moře na první pohled možné rozeznat Čecha od Němce či příslušníka jiného národa. Zejména turisté senioři jsou společenství velmi rozmanitých lidí, a tak je pro cestovní kanceláře čím dál složitější trefit se do vkusu všem.

Nedávno se tři šedesátnice rozhodly koupit si s časovým předstihem letní dovolenou v Řecku. Všechny tři jsou na tom finančně přibližně stejně. Přesněji, průměrné české penzistky, které si nemohou dovolit moc vyskakovat, ale zároveň jsou schopny si na moře našetřit. Výsledek? Hádka a rozhodnutí, že společně rozhodně nikam jet nemůžou, protože každá od dovolené u moře čeká něco jiného. Dagmar zásadně preferuje hotelový komplex se službami all inclusive. "Dovolená pro mě znamená, že se nemusím o nic starat. Ležím, plavu, jím, piju. Když mám vše v ceně, vím přesně předem, kolik za dovolenou utratím, a pak už neutrácím nic na místě. Zájezd stojí se vším všudy do dvaceti tisíc, ale nemusím už pak kupovat žádné vody, kávičky, zmrzliny. Chci hotelový komplex blízko u moře s dobrými službami," tvrdí.

Jindra přesně toto odmítá. "Přece nebudu týden zavřená v nějakém komplexu jen proto, že tam mám jídlo. Na dovolené chci co nejvíce vidět, procestovat. Potřebuji být nezávislá. Chci malý skromný apartmán. Klidně hodně levný, abych ušetřila za ubytování a pak si mohla někde na výletě dopřát kávu nebo lehkou večeři. Stačí mi si ráno nakrájet rajče a sýr, nepotřebuji švédské stoly a tlačit se u nich ve frontě se stovkami tlustých turistů."

Olga nesouhlasí ani s jednou z nich. "Nechci ani velký hotelový areál s all inclusive ani sama něco kuchtit na vařiči. Preferuji jednoduchý malý rodinný hotýlek se snídaněmi a večeřemi v pěkném rušném letovisku. Chci se večer procházet po promenádě a ne se s batohem mačkat v linkovém autobuse, abych viděla jeskyni, ve které se prý narodil nějaký řecký Bůh. Chci soukromí, pohodu, klid a zároveň večerní vycházky do rušných míst."

Zástupci cestovních kanceláří se shodují, že senioři si čím dál častěji umějí přesně říct, co od dovolené očekávají.

"Senioři si zvykli nakupovat dovolené s předstihem, rozhodují se nejčastěji už v rozmezí ledna a března," říká  Michal Tůma z cestovní agentury Invia. "Dávají přednost zájezdům před a po hlavní sezóně a zaznamenáváme, že příliš nestojí o termíny a hotely, které obsazují rodiny s dětmi. Velmi důležité pro ně je, aby v místě, kam jedou, byl delegát cestovní kanceláře, na kterého se mohou obrátit v případě potíží," dodává.
Cestovní kanceláře také zaznamenávají následující.

Čeští senioři přicházejí kupovat zájezdy značně poučenější než dříve. Ubylo těch, kteří řeknou: Poraďte mi. Přibylo těch, kteří přicházejí a mají z map na internetu přesně nastudováno, kde hotel či apartmán leží, jaká je vzdálenost od letiště, jak daleko je k moři a podobně. Jinými slovy, senioři se naučili cestovat. A jak je tato skupina lidí rozdílná, tak rozdílné jsou i jejich představy o tom, co od dovolené očekávají.

"Shodují se v tom, že velmi často žádají hotel co nejblíže moři a s výhledem na něj," upřesňuje Jan Osúch, mluvčí cestovní kanceláře Fischer. Což potvrzují i dvě třiašedesátileté přítelkyně z Ostravy, které spolu cestují k moři každé září. "Pokaždé si raději připlatíme za pokoj s výhledem na moře, protože to pro nás k dovolené patří. Nemáme na to, abychom večer utrácely v restauracích, tak si koupíme lahvinku vína, popíjíme na terase, ale nechceme se přitom dívat do zdi nebo na cestu. Koukání na moře, to je rituál, který si na dovolené nenecháme vzít," vysvětluje jedna z nich.

Stanislav Zíma z cestovní kanceláře Exim tour dodává: "Dnešní senioři už přesně vědí, co za své peníze mohou dostat. Umějí poznat poměr kvalita a cena." Ano, už dávno neplatí, že si cestovní kanceláře mohou dovolit umisťovat Čechy do horších hotelů než třeba Němce či Angličany. A teď pozor! Průměrná cena za zájezdy, které kupují senioři, je o dva tisíce korun vyšší, než je průměr. Znamená to, že senioři jsou ochotni utratit za dovolenou u moře více než rodiny s dětmi. Přitom starší turisté tvoří pětinu klientů cestovních kanceláří. Jsou pro ně cílovou skupinou, kterou si rok od roku více hýčkají. Například zahraniční poznávací zájezdy u cestovní kanceláře Firo tour kupují starší klienti v padesáti pěti procentech, to znamená častěji než mladí lidé. Petr Šatný z cestovní kanceláře Alexandria upřesňuje:

"Nepředstavujme si žádného typického českého důchodce na dovolené, taková kategorie neexistuje. Někteří preferují klidná letoviska, jiní naopak taková, kde to žije. Každopádně si nemysleme, že senior hledá takzvaný hotel s doktorem v domě. Mnozí senioři jsou na dovolených aktivnější než mladí klienti."

A tak si na závěr dejme zkušenost pětašedesátileté Evy z Opavska. "Vybrala jsem si zájezd na Mallorcu, ale váhala jsem mezi dvěma hotely. A tak mladé slečně v cestovce říkám: Je tam někde blízko nějaký noční bar, diskotéka, prostě něco, kde se tančí? A ona na mě, že ne, ať se nebojím, že je tam naprostý klid, místo vhodné pro seniory. Tak jsem se naštvala. My totiž s manželem u moře vždy chodíme tančit. Doma není kde, ale na dovolené vždy hledáme nějakou restauraci, kde hraje hudba a tančí se. Dost jsem tu slečnu šokovala, když jsem jí řekla, že to tedy nechci, že jdu vybírat jiné místo, protože jsem zvyklá chodit na diskotéky. Koukala na mě, jako by viděla ducha. Asi si myslela, že lidi v mém věku netančí. Ale já tančím."

A co vy? Když už dovolená u moře, tak jaký typ místa a ubytování preferujete? Jak by vypadala ta vaše vysněná?

 

 

 

 

 

Hodnocení:
(5 b. / 3 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Soňa Prachfeldová
Co člověk, to jiný požadavek a to je dobře. Nemám ráda nečinnost , potřebuji něco vidět, poznat, zároveň i si odpočinout a proto se těším letos do Tater, s partou čiperných seniorů a vzhůru do hor :-)
Naděžda Špásová
Když bych si mohla vybrat dovolenou u moře, tak rozhodně hotel, nebo penzion. Hlavně klid, moře, možnost výletů, pokud to jde, tak s polopenzí. Ale jinak nám stačí pronajatý domek v Blatné. Nám i pejskům se tam moc líbí.
Jana Šenbergerová
Po moři nijak netoužíme, ale jednu takovou, i když suchozemskou, už jsme absolvovali, to když dcera s rodinou jela na dovolenou a my měli k dispozici jejich domek ve východních Čechách. Snídaně a večeře jsme si dělali doma podle svých zvyklostí a denně jsme vyráželi na výlety do okolí - do různých měst nebo do lesů a skal. Obědvali jsme v různých restauracích a zřejmě měli štěstí, protože nám vždycky moc chutnalo. Večer jsme naplánovali, kam se vydáme, udělali rámcový plán s ohledem na dopravní podmínky - cestovali jsme busem nebo vlakem, a také hodně chodili pěšky. Detaily jsme řešili podle momentální situace tam, kde jsme se právě nacházeli, a moc se nám to líbilo. Já byla s ním a on se mnou, počasí nám přálo a vůbec nic nám nechybělo ke štěstí. Už dnes se těšíme na Tatry. :-)
Marie Seitlová
Každý jsme jiný a také máme rádi různé dovolené. Já jen poznávací, ležet na pláži a lenošit, to není nic pro mě.
Alena Várošová
Každý si pod pojmem dovolená představuje něco jiného.Někteří lidé jsou šťastni,že si na dovolené užijí lenošení,druzí jsou nespokojeni se vším kam přijedou.To co jiní preferují,druhý třeba odsoudí a v tom jsme si rozdílní.Určitě je lepší jen na dovolenou ve dvou,popřípadě skupina lidé co se znáte.
Ilona Kolářová
Moje vysněná dovolená je výprava na Severní pól.:) K moři nejezdím, nedokázala bych se tam jen tak rozvalovat. Dřív jsem sice jezdila na cvičící pobyty, ale na mě je tam moc velké horko. Proto hory, hory a hory.
Zuzana Pivcová
I v tomto případě je asi rozhodující, co komu vyhovuje. Pokud někdo cestuje rád sám, vybere si jen podle sebe, svého zájmu a samozřejmě i možností. Cestují-li partneři nebo třeba kamarádky, které nemusí mít stejný vkus, je na místě určitý kompromis. Minulý rok jsem byla poprvé na zájezdu pro seniory a mohu potvrdit, že tam nebyli takoví, kteří by se viditelně uskromňovali. Někteří byli naopak tak nároční, že jsem při odjezdu slyšela u jedné dámské jízdy lamentování ve stylu Už abychom byly doma, bylo to tu hrozné. Za sebe mohu říct, že, pokud už někam jedu, vyberu si destinaci, kde bych hodně viděla a na kterou po všech stránkách stačím, tedy zdravotně i finančně. Ale zatím se nehodlám označovat za turistku seniorku, ani typickou, ani netypickou.
Jarmila Komberec Jakubcová
Jezdím několikrát ročně jak na poznávačky tak i na pobytovku. U poznávacích zájezdů bývá ráno snídaně a po návratu do hotelu večeře což bohatě stačí. U pobytových vždy kupuji režim all inclusive, protože mi nebaví stále nosit peněženku či jiný doklad. Jezdím nejraději sama a je škoda, že hotely nemají jednolůžáky. Někdy je příplatek poměrně velký. Mělo by se více myslet na to, že hodně seniorů žije singl.
Helena Votíková
.. a to jsem to po sobě četla... oprava all inclusive
Libor Farský
To jsou velmi zajímavé postřehy. Ještěě bych rozlišoval jestli někdo cestuje sám či s partnerem/kou. Je to dost podstatné, včetně té lahvinky vína.
Marie Novotná
Nemám vysněnou dovolenou.Moje boty z toulavého telete mne vždycky někam donesou.Podle financí a zdravotního stavu je to pokaždé jinam.Všude je krásně.A když u toho je někdo blízký,tak to nemá chybu.
Helena Votíková
Článek zmiňuje destinace u moře, tak u moře dáváme přednost all inklusive. Ochutnat tu tam něco z místních lahůdek i tak stíháme. Patříme mezi turisty-šmejdílky a nevydržíme ležet jen u moře. Máme rádi zábavu a rádi poznáváme život místních lidí. Ale než jezdit za vzdálenějšími památkami a trávit den v autobuse, to si raději sedneme s místními do taverny, nebo posedíme na molu s rybářem. A naopak večer se třeba jen projdeme a ani nás neláká program v hotelu. Je to jak kdy.... Termín volíme mimo sezonu, kdy není velké horko.