Valdštejnská zahrada

Valdštejnská zahrada

17. 5. 2016

 

Ráda bych vám, milí íčkaři, napsala o svém dalším oblíbeném místě. A jsou jím zahrady. Tentokrát bych začala zahradou Valdštejnskou.

Valdštejnský palác je první světská stavba raného baroka. Valdštejn chtěl vybudovat sídlo, které svou velkolepostí bude konkurovat Pražskému hradu.

Valdštejnovo velikášství vyjadřuje malířská či sochařská výzdoba, ať už je to obraz nad oltářem v kapli sv. Václava, kde se sám zpodobnil jako sv. Václav, či v hlavním sále ve Valdštejnském paláci se dokonce zobrazil jako bůh války Mars.

Valdštejnská zahrada byla založena současně s palácem, s nímž je spojena Salou terrenou. Zahrada si zachovala svůj pozdně renesanční ornamentální charakter s prvky začínajícího raného baroka. Sala terrena byla prvním otevřeným zahradním sálem v Praze. Byla zřízena pro koncerty, divadelní představení a zábavy panstva. Koncerty se zde konají dodnes, někdy i módní výstavy. 

Malíř a štukatér Bacio Bianco pokryl klenbu i stěny malovanými výjevy z trojské války podle Vergiliovy Aeneidy. 

Na jižní stěně nahoře je zobrazeno antické božstvo -  Poseidon v mušli tažené mořskými koni a Nereidky.

Strop je rozdělen do tří hlavních štukou orámovaných obrazů: uprostřed Olymp s Diem, Hérou a dalšími bohy včetně Skamandra – boha největší řeky v Troádě, severně Áres s družinou, jižně Artemis s družinou.    

Před salou terrenou je příjemné posezení u bronzové fontány, znázorňující Venuši s Amorkem.

Cestička k jezírku je lemovaná sochami antických božstev od holandského sochaře Adriana de Vries, usazeným od doby Rudolfa II. na Malé Straně. Jsou zde kopie, originály odvezeny v r. 1648 jako válečná kořist.

Jezírko je plné různých ryb a rybiček, kolem se prochází bílí pávi a cestu dokreslují nádherné magnólie.

Nejvíce přitahuje pozornost krápníková stěna – uměle vytvořená iluze skalnaté stěny s krápníky a puklinami, která zdobí jižní kout zahrady. Doznívá zde Praha magická. Rudolf II. již léta odpočívá v hrobce katedrály sv. Víta, švédské vojsko vyrabovalo sochy dle soupisu, co mělo odvézt královně Kristíně. Jen krápníková stěna připomíná tajemné chodby, tajná zákoutí a kouty, ze kterých vylézají hadi a žáby. A nad nimi se všemu vysmívají a šklebí maškary. Zvláštní a podivuhodné masky, které ví své…. neboť mnoho již viděly a mohly by vyprávět. Kdyby chtěly.

 

  

 

 

                                                                                          

 

 

 

 

 

 

 

Hodnocení:
(4.8 b. / 10 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie
TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Libor Farský
Hurá, Míšo, konečně se vracíš! *****
Jan Fencak
Dobry tip na vyplnenie programu pocas vyletu do Prahy, uz som cital o tej krase...Praha je Praha
Anna Čípová
Pěkné povídání, jen fotografií mohlo být více.
Hana Čadová
Valdštejnskou zahradu mám moc ráda! Často se do této zahrady chodím.
Alena Vávrová
Valdštějnská zahrada je jediná, co dobře znám. Byla jsem i v paláci v rámci návštěvy Senátu. Tak se těším na nějakou delší a hlavně doufám, že se do nějaké další pražské zahrady co nejdříve podívám.
Alena Várošová
Michaelo,díky za procházku nádhernou Vajštejnskou zahradou,krásně napsané.5*
Ladislav Vesecký
Pěkné. Chtěl bych vidět.
Naděžda Špásová
Valdštejnská zahrada je krásná a určitě stojí za návštěvu. Už jsem si, Míšo, říkala, kde se touláte. *****
Zuzana Pivcová
Valdštejnskou zahradu mám také ráda a před nějakou dobou se mi tam podařilo vyfotit i bílého páva, který se procházel mezi lidmi. Ale nemám o ní takové vědomosti jako Ty. Díky, Míšo.
Dana Kolářová
Děkuji za hezké připomenutí krás pražských zahrad.
Lenka Hudečková
Do této zahrady jsme se chystali vloni při naší návštěvě Prahy a zrovna ten den měli z technických důvodů zavřeno. Což nás do dnes mrzí...ale ještě není všem dnům konec :-)
Eva Balúchová
Míšo,těším se,že nám mimopražským přiblížíš víc zahrad.Mám Prahu moc ráda.Plánuji při nějakém výletu projít pár zahrad.A tahle(jak píše Hanka)je při cestě.
Hana Rypáčková
Jak mám v Praze čas, sednu si s knížkou do nějaké pražské zahrady a tato je docela při cestě metrem...Moc se mi líbí. Díky Míšo.