Proč každý stárne jiným tempem?
Ilustrační foto: Jitka Mošovská

Proč každý stárne jiným tempem?

16. 5. 2016

Na sešlostech bývalých spolužáků to je vidět nejlépe: někdo stárne dobře a jiný špatně. Věk, na který člověk vypadá, nemusí být nutně totožný s tím, jaký dosvědčuje rodný list. Na vině jsou stejnou měrou životní styl i genetika. Svůj význam mají více či méně zdravé návyky, zdravotní stav, stres, ale také DNA, kterou jsme zdědili po našich rodičích.

Podle studie nedávno zveřejněné na stránkách časopisu Current Biology jde zvláště o jeden gen, který může způsobovat, že vypadáme o dva roky starší než skutečně jsme, zjistil mezinárodní tým vědců vedený Nizozemcem Manfredem Kayserem a Britem Davidem Gunnem.

Vědci analyzovali genom více než 2600 starých lidí, kteří se účastnili studie o zdravotním stavu populace v Rotterdamu. Tyto údaje srovnávali s věkem odhadovaným podle digitálních fotografií. Pak zkoumali genetické variace spojené s mladším nebo starším zjevem. Takovým způsobem identifikovali gen lokalizovaný na chromozomu 16 a známý pod označením Mc1r, poznamenává italský deník Corriere della Sera.

Tento gen kontroluje pigmentaci kůže a vlasů, ale zřejmě také hraje roli v dalších biologických procesech, jako jsou záněty a opravy škod na DNA. Jeho vliv na náš vzhled je podobný jako při kouření a projevuje se nezávisle na pohlaví a na tom, jak jsme se vystavovali slunci. Samozřejmě není jediný, který ovlivňuje náš vnější vzhled, ale byl identifikován jako první a jeho význam potvrdily další výzkumy. K objevení dalších genů bude pravděpodobně nezbytné analyzovat ještě širší databáze.

Již předešlé výzkumy ukázaly, že vnější vzhled je důležitým indikátorem zdraví, který ukazuje stupeň chátrání organismu. Studie publikovaná na stránkách časopisu Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America (PNAS) srovnává vzhled téměř tisíce osob starých osmatřicet let s ukazateli biologického stárnutí, jako je funkčnost ledvin a jater, úroveň cholesterolu v krvi, kardiovaskulární způsobilost či délka telomerů, koncových částí chromozomů, jejichž zkracování vede ke stárnutí buňky.

Skupinu dobrovolníků vědci vyzvali, aby odhadovali věk testovaných lidí podle toho, jak vypadá jejich tvář na fotografii. Jejich úsudek se ukázal shodný s výsledky laboratorních testů. Většina osob vykazovala věk blížící se tomu, jaký měli ve svých průkazech totožnosti, ale menšina vypadala buď mnohem mladší, nebo naopak mnohem starší. Největší šťastlivec mezi osmatřicátníky v této studii vypadal o deset let mladší, zatímco ten nejméně šťastný měl podle vzhledu i biologických funkcí jednašedesát let.

 

 

Hodnocení:
(4.5 b. / 4 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Hana Šimková
Nechci se trápit jestli stárnu rychle, nebo pomalu. Prostě to neřeším a to je dobře.
Anna Čípová
Dík za každé nové ráno. Když by mně nic nebolelo, asi bych už nežila. Neřešit neřešitelné a život brát s nadhledem.
Soňa Prachfeldová
Jsme jací jsme, něco ovlivníme, něco ne, prostě než nám dohoří svíčka, tak milujme život .
Alena Várošová
Pěkný článek a ještě lepší názor v komentáři Jany Š. Ano souhlasím s Naďou,je to geny, normální stravou a pohybem.Někdo může pečovat o svůj vzhled nejdrašími krémy a kosmetickými zásahy a stejně mu to je prd platné a takových případů kolem sebe znám.Ale mají třeba štěstí...každý to máme nějak nastavené a jsme rádi,že žijeme.
Jitka Mošovská
Lidmilo, Ty krásná lázeňská dáma, vždyť to byla recese.
Lidmila Nejedlá
Jitko, je lépe nad tím nepřemýšlet. Stárnutí je tak přirozené, jako potřeba dýchat. Hlavně stárnout důstojně. a proto se nedivím, že jsem se Ti jako kolozubá čarodějnice nelíbila. Měla jsi pravdu.
Věra Lišková
Výzkum lidského genomu je v lékařství krok kupředu srovnatelný s objevem antibiotik v polovině minulého století. Slibuje nové možnosti v léčení o kterých se nám dosud ani nezdá.
Zdenka Jírová
Souhlasím s paní Šenbergerovou.
Jana Slavíková
Kromě genů a zdravého životního stylu je důležitý optimismus. Kdo jde životem s úsměvem vypadá mlaději než ten, kdo všude vidí jen negativa a zbytečnosti.
Jitka Mošovská
Měla jsem prababičku, která měla 9 dětí. Všichni se dožili přes 90 let. Moje nejmilejší tetička 99 roků. Tak nevím, kdy to sekne se mnou.
Zuzana Pivcová
Například já to mám v příbuzenských genech z obou stran tak pestrobarevné, že z jedné strany se divím, že tu ještě "straším", kdeždo z druhé si klidně mohu dát ještě dvacet let "šlofíka". No, a teď mě můžou vědci zkoumat. :-))) Stojím na straně Janina názoru.
Naděžda Špásová
Všichni víme, že to, jak vypadáme ovlivňují nejen geny, ale i péče o svůj vzhled. Většina žen na to přijde i bez výzkumu.
Jana Šenbergerová
Bez ohledu na to, o čem se tu píše, jsem přesvědčena o tom, že veškerá teorie na toto téma do značné míry ztrácí smysl, když vezmeme v úvahu, že stárnutí je přirozeným vývojem všech "živých" organizmů. Navíc každý je tu jen tak dlouho, jak dlouho potřebuje, aby splnil, co si sám naplánoval. Znala jsem zdravé a pohledné jedince, kteří to tu opustili v rozkvětu sil, zatímco mnozí věkovití a neduživí snad už od dětství tu pořád ještě jsou.
Květoslava HOUDKOVÁ
Zase zbytečná vědeckost - ani to číst, natož nad tím přemýšlet nebudu - "nemám na to čas".