Nejlepší dárek: Zážitek nebo věc?
Ilustrační foto: ingimage.com

Nejlepší dárek: Zážitek nebo věc?

17. 5. 2016

Tato otázka v poslední době lidi rozděluje. Jedni tvrdí, že pořádný dárek je zásadně věc, která bude dlouho připomínat, kdo a proč nám ji dal. Druhá skupina se čím dál více přiklání k dárkům zážitkovým. Její argument: To, co prožijete, si budete pamatovat navždy. 

Firem, které se specializují na prodej zážitkových dárků, v posledních letech vzniky v České republice desítky. Darovat někomu k narozeninám či jinému výročí nebo události poukaz místo věci se stalo běžné. A mnohé firmy, které se tomuto druhu byznysu věnují, už mají v nabídce i sekci: Zážitky pro seniory. 

Josef z Ostravy nedávno dostal k sedmdesátinám od svých dvou vnuků voucher a nápisem Žranice pro skutečné chlapy. "Manželka a dcera nejdříve nechápavě koukaly. Pak se tvářily otráveně. Já jsem klukům řekl, že mi už dlouho žádný dárek neudělal takovou radost. Šlo o večer v restauraci, poukaz platil pro čtyři osoby a mohli jsme na jeho základě sníst, co jsme stačili. A k tomu vypít tolik piva, co se do nás vešlo. Vnuci dobře věděli, že mám tři kamarády, které rád vezmu sebou. Byla to náramná legrace, perfektní jídlo. Nikdy jsme nic takového nezažili. Zpočátku jsme se ostýchali, nejsme zvyklí takto hodovat, ale nakonec nás ještě sympatický vrchní v restauraci pobízel, ať si dáme ještě něco, že mladší ročníky toho prý obvykle na ty vouchery projedí mnohem více," vypráví Josef se smíchem. 

Ovšem jeho žena to komentuje poněkud jinak: "Větší pitomost jako dárek jsem nikdy neviděla. Dárek má být věc určité hodnoty, která vám bude připomínat toho, kdo vám ji dal. Ale jít se nacpat a opít? Kdo to kdy viděl?" 

Další příběh: V jedné pražské rodině se nedávno chystali na oslavu šedesátin maminky. Jedna dcera trvala na tom, že se má rodina složit na víkendový výlet pro ni i tátu, třeba do Říma nebo do Vídně. Chtěla zkrátka rodičům darovat voucher obsahující pobyt v pěkném hotelu v centru evropského města, zaplatit jim cestu a vše potřebné. Další dcera nesouhlasila. Trvala na tom, že máma mnohem více ocení, když se jí rodina složí na nový sporák. Ten její už je starý, maminka ráda vaří, takže je jasné, že takový praktický dárek jí udělá větší radost. Rodina hlasovala, zvítězil sporák. K němu kytka, bonboniéra.

"Dodnes si myslím, že sporák není dárek. Kdybychom mámu a tátu poslali třeba do Říma, byla by to pro ně nezapomenutelná věc," tvrdí jedna z dcer. 

Faktem je, že se pracovníci společností prodávajích zážitkové dárky shodují, že už dávno nejdou na odbyt výhradně ulítlé adrenalinové zážitky. Když tento trend začínal, nejčastěji se kupovaly ztřeštěnosti jako skok padákem, zorbing, bungee jumping, jízda v obrněném transportéru a podobné. Jenže teď jsou velmi žádané také zážitky poklidné: Masáže, různé koupele, wellnes pobyty, ochutnávání vína, čokolád, kvalitní večeře. Souvisí to s tím, že zážitky jako dárky čím dál častěji kupují lidé středního a vyššího věku. 

A firmy bryskně reagují. Na stránkách společnosti Allegria se například můžeme dočíst: Potěšte své dědečky a babičky a kupte jim netradiční dárky v podobě zážitků z kategorie dárky pro seniory. Pošlete je na relaxační pobyt, připravte pro ně překvapení v podobě romantické večeře nebo jim darujte krásnou projíždku Prahou. 

Trend je znát i na stránkách zážitkové agentury Essence: Když člověk přesáhne šedesátku, neznamená to, že musí nasadit papuče a trávit dny luštěním křížovek. Je tolik možností, jak si život užívat, podívejte na naše tipy na zážitky pro seniory mladé duchem. A následují nabídky na pasení ovcí v horách, jízdu ve vojenském vozidle či let akrobatickým letadlem. 

Stejně reaguje i firma Zážitky: Dali jste babičce moderního kuchyňského robota a teď se rozčilujete, že ho nepoužívá, protože je zvyklá vařit si už třicet po svém? Darujte seniorům raději zážitek. Určitě ocení třeba masáž, výlet, nebo i něco lehce adrenalinového. 

Je to jasné, i v oblasti obchodování se zážitky je znát, že senioři jsou už nyní v centru pozornosti. Když tenhle byznys začínal, rozhodně se žádná firma na dárky pro dříve narozené nezaměřovala. 

Teď je nabídka nepřeberná, v sekci pro obdarované vyššího věku najdeme například nabídku na kurzy vaření piva, chytání ryb, projížďku v kabině vlaku se strojvedoucím, jízdu v tanku nebo půl hodinku na simulátoru stíhačky po boku vojenského pilota. K tomu nejrůznější masáže, romantické výlety, degustace všeho možného. Nebo třeba focení v ateliéru s profesionálním fotografem a vizážistou, takže po takovém zážitku rozhodně zůstane památka v podobě krásnách snímků. 

Existuje vůbec něco jako ideální dárek? Jasně že ne, každý jsme přece jiný, každý toužíme po něčem jiném. Ale přesto přibývá lidí, kteří raději než předmětům dávají přednost například dárku v podobě nějakého kurzu, poznávací cesty, což jsou vlastně také zážitky. "

Vůbec bych nepodceňovala jako dárky moderní technologie, například Skype," říká Iva Holmerová, ředitelka Gerontologického centra v Praze. "Díky němu nemusí lidé utrácet za telefony a mohou spolu pohodlně komunikovat celé hodiny denně přes internet, což mnozí senioři velmi oceňují," vysvětluje. Ano, mladí lidé by se možná divili, jak vekou radost by udělali babičce či dědovi nějakou moderní technologií, namísto padesátého hrnečku nebo papučí. 

Uznávaný psycholog Zdeněk Matějček říkával: "Dárek není jen ona věc, která se dává a má hodnotu vyjádřitelnou v penězích. Dárek je především osobní poselství, kterým se říká: Mám tě rád." 

Tak na ta jeho slova mysleme a pokud to dětem a vnukům nedochází, klidně je na ně jemně upozorněme. Však oni si zážitky darují běžně, možná je jen nenapadne, že nám by jimi také udělali radost.

 

 

 

 

 

Hodnocení:
(5 b. / 2 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
jakub boháč
Docela zajímavý rozpor mezi věcnými dary a zážitky. Já jsem zatím šel spíše cestou darů, ale uvažuji, že zkusím dát nějaký zážitek. Můžete někdo doporučit firmu?
Karel Boháček
Je to pěkné dát někomu zážitek, ale fopa když ten dárek se nevyplní, protože řada agentur jsou podvodníci/osobní zkušenost/.Není nad radost takový dárek zařídit nakonec sám. Mně jízda z transportérem vyšla na dvě flašky kalvadosu a jízda kočárem s piknikem za posekanou louku....prostě člověk musí být sám akční.
Alena Tollarová
Každé má své pro i proti. Jestliže by rodiče třeba těžko šetřili na novou pračku a děti vědí, že by jim udělala radost,tak proč ji nekoupit jako dárek? Každý na zážitky není a koupě třeba seskoku padákem může být fiasko. Já jsem první zážitkový dárek dostala k padesátinám a byl to vyhlíddkový let. Užila jsem si ho. Loňské krmení žiraf v zoo jsem zpracovala jako můj zážitek roku. Ale největší pecka byl dárek - budoir focení s profi fotografkou a vizážistkou k šedesátinám. To byl neskutečný zážitek a patří k těm, na které se nezapomíná.
Hana Rypáčková
U nás se zřítilo vyhlídkové letadlo s manželi a jejich desetiletou dcerkou, ta jediná přežila. Byl to dárek k výročí svatby. Pilot byl z Písku a došlo palivo. Nedoletěl na letiště a zřítil se do Otavy vzadu na Podskalí. Zrovna jsme byli u vody a divili se , proč je na řece olej...Osmnáctiletý syn a ta holčička osiřeli. Smůla. Bylo jim to souzeno? Co se má stát- stane se? Ale vyhlídkové lety jsou zde nadále oblíbené....
Alena Vávrová
Kdysi jsem taky vyhrožovala tandemovým seskokem, ale už mne to přešlo. Ovšem naskytne-li se mi příležitost zopakovat si vyhlídkový let sport. letadlem, tak do toho ještě počtvrté půjdu.
Hana Čadová
Tandemový seskok a let balonem jsem také absolvovala. Byly to krásné zážitky. Nevím, zda bych vlezla do stihačky jak to udělal manžel. Alen ten má adrenalin rád a hlavně výšky. Je vidět, že to mají v rodině. Jeho 2 bratři jsou piloti on řídil jiné vozidlo!
Jana Boušová
Nejlepší dárek.Když děti zjišťovaly, co bych si přála k šedesátinám,hned jsem věděla: ,,SESKOK".Ano, dostala jsem jeden z nejkrásnějších dárků a absolovovala tandemový seskok ze 4000 m.Byl krásný slunný ,rozkvetlý květnový den,v té výšce zapomenete na vše,jen adrenalín rozpumpuje vaše srdce a rozechvěje se vaše tělo než se odrazíte a začnete padat volným pádem.Vnímáte jen nápor větru,šumění v uších,prožíváte nádherný pocit volnosti a citíte se jako pták. Do dnešního dne jsem na seskok nezapomněla.Pokud zdraví dovolí,tak bych ještě jednou chtěla opakovat a zažít ten adrenalín,volnost k dalším kulatým narozeninám za 5 let.Paní Slavíkové vzkazuji,nestyyďte se,ani já nejsem žádný drobeček,ale musím poděkovat za lehký úsměv při mém prozrazení váhy parašutistovi ze Staňkova,nic neříkal,byl prostě džentlmen a s úsměvem řekl jen: jdem a šli na to,Jana
Jana Slavíková
K šedesátkám jsem měla slíbený seskok padákem. Nedošlo k tomu (musela bych přiznat, kolik vážím a za to se stydím), tak jsem dostala hodinu pilotování Boeingu 737. Na simulátoru jsem "letěla" podél chorvatského pobřeží a moc jsem si to užila. Větší dárky by se neměly dávat jako překvapení, myslím, že je lepší se domluvit. Není nic horšího než nepovedené překvapení.
Anna Čípová
Co nutně potřebuji si koupím sama, jako dárek vítám květinu a rodinnou sešlost. Letos poprvé poletím balónem, což je dárek k narozeninám od dětí.
Hana Čadová
Manžel dostal ke kulatinám od syna let stihačkou! Bylo to opravdu pro manžela veliké překvapení a hlavně krásný zážitek.
Jarmila Komberec Jakubcová
K letošnímu životnímu jubileu mně rodina (syn se snachou) koupili zájez na týden na Gran Canarii do mého oblíbeného hotelu protože vím, že to tam miluji. Pojedu s přítelem, který tam nikdy nebyl koncem září.To je Atlantik nejteplejší a tady už pomalu začíná podzim. Přítel mi nejraději kupuje jen parfémy nebo šperky-
Hana Rypáčková
Největším dárkem je , že si moji blízcí udělají čas na společné setkání. To je nejlepší zážitek. Wellness a zájezd si můžeme koupit sami. Květiny a exotické mlsky se vždy hodí...Vybrat dárek - to se musí umět!
Alena Várošová
Také bych preferovala dárek na který bych v životě nezapomněla,něco kde jsem nikdy nebyla a bylo by mě samotné líto vyhodit za něj peníze.Nemusí to být hodnotný dar i když já sama se takového daru nedočkám.Jinak ráda dělám překvapení pro ty ostatní,.Určitě bych nekoupila poukaz woucher na jídlo a pití.To bych musela vědět,že to dědovi jak v článku udělá radost.
Helenka Červenka
Jsem aktivní senior a přece, když se hluboce zamyslím, zatím jen jednou jsem se nechala hýčkat na třídenním welness pobytu, takže za mne se přikláním k tomu, že darovat seniorům nějaké to hýčkání v podobě relaxu, víkendového pobytu v Římě či Vídni atd je určitě pěkný a smysluplný dárek, který bude do konce života připomínat dárce. Pobyt si asi jen tak sama nekoupím-proto lituji rozhodnutí té dcery, která prosadila sporák, protože pokud budu mít dosluhující sporák, tak si ho musím koupit, to je jasné, ale dostat ho dárkem, podstatou mi to připomíná darované papuče :-)