Šumava – naše milovaná II.
FOTO: autorka

Šumava – naše milovaná II.

24. 5. 2016

Neuběhly ani tři měsíce od našeho jarního návratu ze Šumavy a již jsme znovu balili bágly a poslední srpnovou neděli vyráželi na jih republiky. Tentokrát jsme to brali jinou cestou, abychom poznali pro nás neznámá místa.

První zastavení bylo ve Vlčtejně na hradu stejného jména. Dále jsme pak jeli na zámek Lnáře, kde se nám líbila zámecká zahrada a rybník :-).

Pokračovali jsme na zámek Blatná. Tady jsme již dříve byli, ale moc se nám líbí dančí zahrada, voda kolem zámku plná leknínů a také místní cukrárna, kde jsme se zastavili osvěžit.

Z Blatné jsme tentokrát jeli rovnou na místo našeho pobytu – do Kubovy Hutě. Obec je to malá, ale má krásné chalupy a příjemné obyvatele :-). Kubova Huť je nejvýše položené město v České republice.

Po vybalení na pokoji jsme si šli prohlédnout Kubovku a zjistili jsme, že vláček máme hned pod hotelem a jede směr Strakonice a Volyně. Odbočka na Boubín je taky kousek od hotelu a nahoru k rozhledně je to cca 4 500 m.

Po večeři jsme promýšleli, který z předem vybraných cílů zdoláme další den. Vybrali jsme si Stezku v korunách stromů na Lipně. Doma jsme trochu váhali, zda tam jet, ale protože jsme dostali vstupenky jako dárek od kamarádky, tak bylo rozhodnuto.

V neděli hned po snídani jsme tedy vyjeli směr Lipno, se zastávkou v Černé V Pošumaví, kde jsme potichu obdivovali naše malé české moře. Odsud jsme jeli na Lipno a na Stezku. Musím říci, že to byla velká paráda! Potom jsme jeli na opačnou stranu Lipna na Vítkův Hrádek, který se nachází nad osadou Svatý Tomáš. Zde stojí nejvýše položený hrad v Čechách (1053 m. n. m.), který nabízí nejkrásnější výhledy na Lipno, Šumavu, Novohradské hory nebo třeba až na Alpy.

V pondělí nás čekal nejtěžší úkol naší dovolené – výstup na Boubínskou rozhlednu. Na snídani jsme šli co nejdříve, už oblečeni do sportovního a pak hned vyrazili. (Vzpomínáte? Loni byla příšerná vedra, tak jsme chtěli využít ranního chladnějšího počasí). Výstup byl náročný, chvílemi jsme mysleli, že to vzdáme, ale jsme pašáci a kolem desáté hodiny jsme byli nahoře. Cestou jsme nepotkali ani živáčka, až těsně pod rozhlednou trampy, kteří tam spali.

Užili jsme si ticha a krásy přírody, jen nás hodně zarmoutily zničené vrcholy smrků (orkán Kyril tu před lety zničil na 600 stromů). Boubínská rozhledna se tyčí 1362 metrů nad mořem. Výhledy jsou úžasné.

V úterý jsme se vydali na zámek Kratochvíle, pak ještě přes Týn nad Vltavou kolem Temelína do Bechyně. Zde jsme zažili zklamání, neboť bylo 1. září a zámek měl zavřeno. V noci konečně sprchlo a ve středu se ochladilo. To se nám ale moc hodilo. Za tři dny dovolené jsme byli vyprahlí jako ryby na suchu.

Ve středu jsme se vydali do Svinné Lady a snad na nejkrásnější místo Šumavy – Chalupskou slať. Také jsme navštívili Horskou Kvildu a Borovou Ladu. Poté jsme jeli do Zátoně a šli se také podívat na boubínský prales. Učarovalo nám Boubínské jezírko. Z pralesa toho moc vidět, bohužel, není. Odpoledne jsme se pak vydali do Kájova (část Českého Krumlova) navštívit Jiříkova bratra s rodinou. V Kájově mají moc pěkný kostel.

Ve čtvrtek byl poslední výletní den naší dovolené. A tak jsme dali dovolenou i našemu autíčku a využili vlaku. Jeli jsme směr Volyně a vystoupili na zastávce Soumarský Most. Vydali jsme se na Soumarské rašeliniště, došli jsme na rozhlednu a pak jinou stezkou kolem Teplé Vltavy k mostu na Dobrou. Vlakem jsme se vrátili do Kubovky, kde jsme si v protějším hotelu dali celý týden očekávané Pralinkové knedlíky.

Tímto naše dovolené končila a nám nezbylo, než si zase zabalit a v pátek ráno jsme se vydali domů.

 

 

 

Hodnocení:
(4.8 b. / 14 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie
TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Lenka Hudečková
Jitko, Alenko, děkuji i Vám :-)
Alena Vávrová
Také jsem na Šumavu zatím jen jen jednou nakoukla a jsem za to vděčná. S tebou, Leni, jsem si opět trochu rozšířila obzory, díky.
Jitka Valachovičová
Jako vždy - pěkně napsáno a úžasné fotky!*****
Lenka Hudečková
Alenko a jak byly dobré, neměly chybu :-)
Alena Tollarová
Jak se říká, to nejlepší nakonec - ty pralinkové knedlíky mě uchvátily.
Anna Čípová
Při čtení vašeho povídání a prohlížení fotografií jsem si oživila vzpomínky na několik pobytů na Šumavě. Díky.
Lenka Hudečková
Moc děkuji i za Vaše další reakce :-)
Elena Valeriánová
Při našem prvním a jediném pobytu na Šumavě jsme byli ubytovaní právě na Lipně. Lenko moc krásně jsi to napsala, vnímám Tvou lásku k tomuto kouzelnému kraji. Děkuji moc za krásný foto zážitek i povídání. Ale nezlob se na mě, nemohu jinak i za tento článek tak jako za předešlý, Ti musím dát plný počet*****.
Lidmila Nejedlá
Hezký virtuální výlet jsem si s vámi udělala, Leni. A díky za fotografie,
Eva Balúchová
Tuto část Šumavy ještě neznám.Díky že jsem ji mohla spolu s vámi projít a díky fotkám,ji trochu poznat.Poslední fotka je sladká tečka za vaším cestováním.
Zdenka Jírová
Šumava je krásná, vždy jsem však měla málo času, abych ji mohla lépe poznat. Jen jsem "nakoukla" do jejích krás. Ze jmenovaných zámků jsm byla na Bletné. dančí obora je moc krásná, lekníny na vodním příkopu působí tajuplně. Jezdili jsme mezi nimi na lodičce a krmili kachny s malými kačaty, které nám, dělaly doprovod.
Lenka Hudečková
Děkuji za Vaše krásná slova, to potěší :-)
Jana Šenbergerová
Díky íčku a turistům jako jste vy, máme republiku docela "procestovanou". Cestování bez auta je na větší vzdálenosti čím dál těžší. Tedy hlavně ty batohy na zádech. :-) Každé fotkami doplněné povídání nás vždy potěší.
Dagmar Bartušková
Lenko, pěkný článek i fotky.
Hana Rypáčková
Moje milovaná je dnes celá pochmurná a zamlžená.Tak bývá často. Je třeba mít štěstí na počasí jako Hudečkovi...Hezké.
Lenka Hudečková
Všem děkuji za hezké reakce :-)
Lenka Hudečková
Jiřino V. - díky za opravu, omlouvám se, že jsem popletla údaje. Jinak Boží Dar známe, bydlíme kousek a často tam jezdíme relaxovat.
Jaroslava Korpášová
Opět krásné povídání, zde již alespoň část míst známe - Lnáře, Blatnou, Lipno, Strakonice, Český Krumlov...před více jak 10ti lety jsme byli na týdenní dovolené v Přední Výtoni u Lipna. Nicméně, ty pralinkové knedlíky vypadají tak skvěle, že tam prostě opravdu někdy MUSÍME zajet. 5*
Květoslava HOUDKOVÁ
Na Šumavu bych to ještě zvládla: Z Prahy jede a přímo zastavuje autobus před "Penzionem ZVONEČEK" a ze stejné zastávky pak i autobus do krásných míst Šumavy. Ale těšit se předem nebudu - vše rozhodne zdraví. Pro letošní rok chci aspoň "zmáknout = projet" Středočeský kraj.
Zuzana Pivcová
Jste rození cestovatelé a fotkami své cestování ještě krásně dokreslíte.
Alena Várošová
Leni,pěkné vyprávění,fotky jak z pohádky.Nádhera co k tomu dodat.Jistě to musel být překrásný výlet a určitě jste si jej s jiříkem užili.5*
Naděžda Špásová
Leni, zase moc pěkné putování. *****
Jiřina Votavová
Pro nás jsou také Šumava a všechny další hory u nás i za hranicemi krásné. Každé mají své osobité kouzlo, hlavně při pěší turistice. Dovolím si jednu technickou poznámku. Obec Kubova Huť v nadmořské výšce 995 m n.m. má "nejvýše položené české nádraží" a je pouze "jedním" z nejvýše položených osídlených míst v Česku. Nejvýše položeným českým městem, dokonce i ve střední Evropě, je v 1.028 m n.m. město Boží Dar v Krušných horách. Obě místa jsme navštívili a také doporučujeme. :-)