Vrtbovská zahrada
FOTO: autorka

Vrtbovská zahrada

23. 5. 2016

Na nároží Karmelitské a Tržiště je rozlehlý dům Vrtbovský. R. 1620 jej získal Kryštof Harant z Polžic. Po jeho popravě na Staroměstském náměstí r. 1621 přešel dům do majetku Sezimy z Vrtby, který přikoupil i dům sousední a přestavěl jej do dnešní pozdně renesanční podoby. Jeho vnuk Jan Josef z Vrtby, nejvyšší purkrabí Pražského hradu, zřídil r. 1720 za domem půvabnou terasovitou zahradu podle plánu arch. Františka Maxmiliána Kaňky.  

Vrtbovská zahrada je pokládána za nejkrásnější barokní terasovitou zahradu v Praze. 

Zahrada oslní nejen nádhernou barevností květů, ale i sochařskou výzdobou, plastikami antických božstev vynikajícího barokního umělce Matyáše Bernarda Brauna. Podíl na zdařilém díle měl i vynikající malíř Václav Vavřinec Reiner, který vymaloval Salu terrenu. Výzdoba stěn navozuje iluzi zchátralé antické stavby s pobořenou klenbou s průhledy na oblohu a nedaleko stojící ruiny antické architektury. Freska na čelní stěně saly terreny představuje Zuzanu a starce v prostředí antických ruin. V rozích jsou umístěny sochy Cerery /Démétér/ - bohyně rolnictví a dárkyně zemědělských plodin a Bakcha – boha vína.

Vedle saly terreny měl ateliér Mikoláš Aleš, který zde bydlel se svou rodinou ve dvorním traktu paláce v letech 1886-9.

Sochy představují především postavy z antické mytologie a jsou dílem Matyáše Bernarda Brauna.

Zleva:

vedle Zápasících chlapců stojí Vulkán /Hefaistos/ - syn Diův – bůh ohně a kovářské práce, prý měl své kovářské dílny nad kouřícími sopkami

u schodiště je Apollón – bůh světla, věštby a básnického umění, vůdce devíti Múz (bohyň ochraňujících jednotlivá umění)

u něj stojí Diana /Artemis/ sestra Apollónova – bohyně lovu

o kousek dál Juna /Hera/ manželka Diova, nejmocnější bohyně, královna v sídle bohů

na pravé straně Minerva /Pallas Athéna/, dcera Diova, bohyně moudrosti a ochránkyně chytrých a statečných mužů

úplně napravo Jupiter /Zeus/ s orlem, nejmocnější pán nebes i země, ovládal bouře, hromy, blesky – od něho pocházelo štěstí i neštěstí, sláva i bohatství

řadu uzavírá Merkur /Hermes/ - posel bohů, měl okřídlené opánky, které ho nesly, ochraňoval poutníky a obchodníky.  

 

Výhled z této zahrady je jeden z nejkouzelnějších výhledů na historickou část Prahy. Otevře se nám pohled ne Pražský hrad a Malou Stranu, na kupoli kostela sv. Mikuláše či na kostel Panny Marie Vítězné.

Vrtbovská zahrada svou rozlohou patří mezi menší historické zahrady.  

Do zahrady se platí vstupné.

 

 

Hodnocení:
(5 b. / 4 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie
TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Dana Kolářová
Děkuji za připomenutí další z krásných pražských zahrad.
Zuzana Pivcová
Míšo, díky za článek a Tobě, Hanko, za nápad. Chytrá hlavička! Vycházku bych opravdu někdy brala raději než "pouhé" posezení v restauraci.
Alena Tollarová
Ještě jednou se vracím. Odběhla jsem si ověřit - abych nepsala nesmysly - že si dobře pamatuji, že Václav Vavřinec Reiner vyzdobil freskami i kapli sv. Viléma u nás v Roudnici.
Alena Tollarová
Hanko, Ty jsi na to kápla! Beru termosku a svačinu a hurááá. Míšo, díky za prima tip.
Alena Várošová
Pěkné Míšo,líbí se mi popis i fotky.Nejkrásnější jsou ty unikátní sochy. 5*
Hana Rypáčková
Je fakt krásná a z vyhlídky je jako na dlani. Vzít si kafe do termosky, svačinu a těch 55 Kč za to stojí.Nějaké letní setkání místo v hospůdce? Já zrovna tak to stíhám!!
Eva Balúchová
Míšo,díky,znamenám si.
Ladislav Vesecký
Moc hezké i fota
Dagmar Bartušková
Oprava...má být v restauraci Mlýnec... opět chyba tbl.
Dagmar Bartušková
Ve Vrtbovské zahradě měl před pár lety, jednoho slunečního srpnového dne, svatbu můj syn. Celý obřad vč. úchvatného pohledu na Prahu byl nádherný. Poté se šlo na Karlův most, kde nás všechny nestačili turisté, hlavně z Japonska, fotit. A odtud rovnou na hostinu do restaurace Mlýn, která trvala do pozdních nočních hodin. Nezapomenutelné! Míšo, díky za pěkné připomenutí!
Olga Štolbová
Díky...*****
Naděžda Špásová
Míšo, opět krásná zahrada s profesionálním výkladem. *****