Kde domov můj: Lipany
FOTO: Lipany (www.cestyapamatky.cz)

Kde domov můj: Lipany

24. 5. 2016

V předchozí soutěži Místo, které mám ráda, jsem popsala své rodiště - Kouřim. Dnes bych k tomuto popisu chtěla připojit popis významné události, která se odehrála nedaleko, jen co by kamenem dohodil. Byla to bitva u Lipan, o které se učí děti ve školách a každý Čech o ní ví.

Lipany jsou nevelká vesnička s necelou stovkou obyvatel, o které by asi věděl málokdo, nebýt této velké historické události.

Dne 30. května roku 1434 se zde schylovalo k významné bitvě, která měla rozhodnout o dalším osudu Českého království. Stála proti sobě vojska husitů pod vedením Prokopa Holého se sirotky pod vedením Jana Čapka ze Sán a panskou jednotou katolíků a umírněných husitů pod vedením Diviše Bořka. Přestože husité byli zpočátku ve výhodnější pozici, protože na mírném návrší zbudovali svou pověstnou vozovou hradbu, podlehli lsti soupeře, nechali se předstíraným ústupem z hradby vylákat a v poli byli přemoženi skrytými oddíly panské jednoty. Jen část bojovníků pod vedením Jana Čapka se zachránila útěkem za hradby blízkého Kolína. Konec husitských bojovníků byl strašný, většina jich padla v boji a zajatci byli nahnáni do stodol a upáleni. Padl i Prokop Holý. To byl konec slavné husitské doby v Čechách.

Tato doba byla znovu vyzdvihnuta v 19. a 20. století, zejména díky trilogii Aloise Jiráska Proti všem. V 50. letech 20. století byly natočeny úspěšné filmy Jan Hus, Jan Žižka a Jan Roháč z Dubé, které souhrnně seznámily diváky s tímto složitým obdobím v našich dějinách. Na návrší u Lipan byla v roce 1881 postavena velká mohyla na památku této osudové bitvy. Je vedena jako Kulturní památka.

Dnes je toto období vlivem nových historických poznatků přehodnocováno, ale bitva u Lipan zůstane v povědomí lidí dále. Vzpomeňme proto v těchto dnech na 582. výročí této události.

P.S. Při 500. výročí bitvy u Lipan se pořádaly velké lidové oslavy a do Kouřimi byl přivezen velký kámen s pamětní deskou. Kámen tam pod korunami lip stojí dodnes.Těší mne, že tento kámen přivezl na kouřimské náměstí můj tatínek.

 

„Kde domov můj.“ To je název naší nové soutěže, prostřednictvím které se mohou čtenáři magazínu i60 dozvědět o místech dosud nepoznaných. Popište své město či obec, jejich největší zajímavosti, pozvěte je na místa, která máte ve svém okolí nejraději, doporučte jim zajímavosti ve vašem regionu, uveďte tipy na historické či kulturní památky, ale i tipy na dobrou restauraci, hospůdku, kavárnu… Více informací o soutěži najdete zde

 

Hodnocení:
(5 b. / 3 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Hana Rypáčková
Jezdíme tam za dcerou a Kouřim s nám moc líbí...
Vladka Steinová
Paní Zdenko, dobré připomenutí vesničky Lipany i bitvy. Touto bitvou sice končí husitská revoluce, ale nekončí husitská epocha. Ta pokračuje dále až do r. 1485, ještě přes vládu Jiříka z Poděbrad.Husitství bylo, žel, rovněž tragické období náboženského fanatismu, chaosu, rozvratu země, plenění a ničení. Nejen slavná doba. Význam této epochy v našich dějinách je stále zkoumán a posuzován.
Alena Várošová
Zdenko,pěkný je ten Váš kraj a domov.5*
Naděžda Špásová
Lipany sice osobně neznám, ale Jiráska jsem přečetla celého. Panorama Bitvy u Lipan od Luďka Marolda jsem také kdysi viděla. Domov nemusí být velký, hlavní je, že ho milujeme a to je důležité. *****
Anna Čípová
Další zajímavé místo, kde jsem nebyla. Díky za přiblížení.
Lenka Hudečková
Zdenko, děkuji za osvěžení dějepisu. Hezky napsané a tatínek byl tedy vlastně kouřimský patriot. A tím zůstane navždy. Moc pěkné. *****
Zdenka Jírová
Tu fotku s mým tatínkem jsem dokonce našla na internetu, ale nemohla jsem se nějak spojit s autorem, neodpověděl mi. Škoda. Tatínek je už 38 let po smrti a ta fotka byla focená dávno před mým narozením.
Elena Valeriánová
Mně se nejvíce líbil závěr Vašeho článku a to, že Váš tatínek přivezl do Kouřimi ten pamětní kámen. Musí to být hezké jít kolem a vzpomenout si.
Lidmila Nejedlá
Husitská doba mě v dějepisu fascinovala. přečetla jsem Jiráskovy romány a mám ráda i filmy z této doby. Je to od Vás hezká vzpomínka.
Zuzana Pivcová
Je hezké, že jsem si díky Vám mohla připomenout tento kousek historie, kterou jsem se kvůli porážce husitů učila ve škole nerada. :-)
Jiřina Benešová
Náhodou jsem se dívala na pořad Historie cz, jeden historik tam říkal, že zásluhou Husitů byli poraženi Turci. Vysvětloval to tím, že když byli husité poraženi, asi nebyli všichni pobiti, Zikmund je nasadil do boje proti Turkům, kteří měli snahu dobýt Evropu a záslouhou Husitů byli Turci odraženi. Tuto teorii jsem slyšela poprvé - asi to bude pravda, když to tvrdí renomovaný historik, na jméno si nepamatuju. Dnes se Husité asi obracejí v hrobě.