Kde domov můj:  Kde jsem žila, žila jsem ráda
FOTO: autorka

Kde domov můj: Kde jsem žila, žila jsem ráda

28. 5. 2016

Všude, kde jsem žila, tam jsem žila ráda. Ano, stěhovala jsem se hodně. Vyrůstala jsem v Praze ve Vršovicích. Prožila jsem tam dětství i mládí a nechala jsem tam hodně hezkých vzpomínek. S Prahou vás seznamovat nemusím. Prostě Praha je krásná, i když v poslední době mě děsí, co se tam všechno děje. Vraždy, znásilńování, spousta dopravních neštěstí, feťáci, různé jiné zvláštní živly a v poslední době i neschopní politici, co tam sedí na svých vyseděných místech a škodí.

Raději jsem se tedy odstěhovala do klidu a přírody, a to do Frymburka u Lipna. Krásný malý městys a překrásná příroda i jezero. Stále jsem se při svých procházkách touto krásou kochala. Hluboké lesy, kde je hodně hub, malin i borůvek. Prostě malý ráj. Když jsem nechtěla nikoho potkat a procházky využít k přemýšlení, bylo to možné. Užívala jsem si tedy klidu a krásy, jak jsem mohla. Lidí tam sice bylo opravdu méně než v Praze, ale zato hodně zvědavých. Kdo jsem, odkud jsem přišla? Z Prahy? No, jo, Pražačka, ta má jiné moresy. V čem to chodí, jé ona nosí šaty? To se sem přece nehodí atd. Nemůžu říci, že by mě výrazně vzali mezi sebe. Byla jsem přece přistěhovalec, naplavenina. Trvalo mi docela dlouho je přesvědčit, že jsem úplně obyčejná a přátelská.

Městečko Frymburk se začalo vylepšovat, vyrostly tam další nové, krásné penziony. Okolo jezera vznikla stezka pro kolaře, bruslaře atd. Vzniklo také veliké wellnesscentrum s krásným bazenem. Turisté začali přijíždět stále více a v létě městečko úplně opanovali. Nejen, že v obchodě díky bohatým turistům najeli na jiné ceny, které sice bohatí turisté platili bez mrknutí oka, ale místní a důchodci zvláště se neradovali vůbec.

Jít jenom tak na procházku s pejskem kolem jezera nešlo, protože kola a brusle se vám vyhnout nehodlaly. Pro místní, obyčejné lidi se stávalo žití neúnosným. Majitelé obchodů a penzionků se však radovali (budiž jim to přáno). Pokud přijedete do Frymburku jako turista na pár dní, budete opravdu nadšeni. I v zimě je tam hodně vyžití, a zvláště, když zamrzne Lipno a na jezeře se dá bruslit.

Některé důvody, a bylo jich více, mě donutily městečko opustit a přestěhovat se do Volyně. Je tady také hezky. Jezero sice žádné, ale vynahradí to říčka Volyňka, u které je opravdu krásně. Městečko je malé, ale malebné. Najdu tady opravdu všechno, co k životu potřebuji. Je tady tvrz a v ní muzeum, kde se dělají výstavy a zajímavé akce. Pořádá se toho tady docela dost pro důchodce. Je tu pro ně sportovní vyžití a pořádají se turistické pochody do okolí.  Je tady kavárnička pro důchodce, kde se důchodci scházejí. Není to tady sice moc turistická oblast a i ubytování dost chybí, ale když se přijedete podívat, bude se vám tady líbit.

PS. A já doufám, že se už stěhovat nebudu a dožiju zde. Už bych stejně nepřežila další prověřování místních, co jsem vlastně zač.

 

„Kde domov můj.“ To je název naší nové soutěže, prostřednictvím které se mohou čtenáři magazínu i60 dozvědět o místech dosud nepoznaných. Popište své město či obec, jejich největší zajímavosti, pozvěte je na místa, která máte ve svém okolí nejraději, doporučte jim zajímavosti ve vašem regionu, uveďte tipy na historické či kulturní památky, ale i tipy na dobrou restauraci, hospůdku, kavárnu… Více informací o soutěži najdete zde

 

 

Hodnocení:
(5 b. / 7 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Alena Tollarová
Paní Hano, já neznám ani Lipno ani Volyni, tak jsem si ráda Vaše povídání, doplněné fotografiemi, ráda přečetla. A přeji Vám, ať se Vám ve Volyni stále líbi.
Dana Kolářová
Ať se Vám přání o nestěhování splní a děkuji za seznámení pro mne s neznámým krajem.
Soňa Prachfeldová
Ano, je to krásný kraj, i já s přibývajícími roky mám raději ticho, lesy, vodu, kde si člověk nešlápne na hlavu, či patu. Hezké, ve všem máme uložen kus našeho života.
Lidmila Nejedlá
Hlavně, že jste našla hezké místo pro život v seniorském věku. Umíte se, Hano, rozhodnout k činu. Ať je Vám ve Volyni dobře.
Hana Čadová
Milá jmenovkyně ano Praha je krásná! Děsit Vás nemusí vraždy, dopravní neštěstí a jiné živly. Toto se děje i v jiných městech než v Praze. A politici jsou v každém městě i vesnici! Přeji Vám, abyste se nemusela již stěhovat.
Jarmila Komberec Jakubcová
Haničko místa, která popisuješ neznám, nikdy jsem tam nebyla, ale tvoje vyprávění přímo láká ta místa navštívit. Dík, že zase píšeš.
Hana Rypáčková
Samá pěkná místa si vybíráš!*****
Alena Vávrová
Haničko, nebyla jsem ještě ani u Lipna, ani ve Volyni, znám to jenom z fotek (např. p. L. Vinše) a vyprávění těch, kdo tam na rozdíl ode mne byli a nyní i z tvého hezkého článku. Ale věřím, že tam je všude moc krásně.
Alena Vávrová
Haničko, nebyla jsem ještě ani u Lipna, ani ve Volyni, znám to jenom z fotek (např. p. L. Vinše) a vyprávění těch, kdo tam na rozdíl ode mne byl a nyní i z tvého hezkého článku. Ale věřím, že tam je všude moc krásně.
Naděžda Špásová
Stěhovat se na "stará kolena" není nic příjemného, ale plně chápu důvody změny pobytu. Prostě, když to nejde, tak to nejde. Volyně je ale také moc hezká a určitě je tam toho spousta k vidění. Přeji ještě dlouho krásné bydlení. *****
Anna Čípová
Pěkné povídání i fotografie. Kolem Lipna je krásně, ale ty ceny.
Lenka Hudečková
Hanko, hezky napsané, známe Frymburk i Volyni, samozřejmě i Prahu. Ve Frymburku se nám líbilo v cukrárně :-) *****
Jiří Hudeček
Hezké a hlavně pravdivé povídání.Moc pěkně napsané. Člověk se na chvíli zastaví a zamyslí se. Děkuji...
Zuzana Pivcová
Věřím tomu, že čím je člověk starší, tím je nesnadnější ho někam "přesadit", někdy zkrátka mezi starousedlíky nezapadne (viz kdysi moje maminka a Týn nad Vltavou). Ale Ty jsi člověk, který dovede najít krásu a pozitivní věci všude, i když to nedáváš nějak okatě najevo.