Kde domov můj: Milá Lomnice!
FOTO: autorka

Kde domov můj: Milá Lomnice!

28. 5. 2016

Milá Lomnice!

Asi jsem musela jet právě v těchto dnech na další třídní sraz, abych si znovu uvědomila, jak ráda tě vždy vidím a jak s tebou zůstanu navždy srostlá. Jsi malé městečko, vklíněné mezi Český ráj a Podkrkonoší, skromné jako Popelka, malá říčka, která tebou protéká a kterou běžný návštěvník možná ani neobjeví.

Ale já nejsem běžný návštěvník. Jsem tvoje někdejší dítě, kterému však nebylo dopřáno dorůst zde do dospělosti a muselo se se zbytkem rodiny odstěhovat na druhý konec Čech. Které si však ještě i po těch takřka 54 letech neomylně pamatuje řadu míst, která ukazuješ nebo naopak skrýváš.

Ne, cizinec neví, že tady na Husově náměstí jsem bydlela, kousek pod náměstím jsem chodila do školy, a tam do bývalé "tkalcovky" hrát na housle, do sokolovny na cvičení a v neděli na loutkové hry pro děti. Tady v Tylově divadle jsme amatérsky vystupovali coby divadelní soubor s pohádkami a na místním koupališti u obory s loveckým zámkem rodu Rohanů trávili letní dny. Ne každý ví, že Lomnice měla kromě výroby známých sucharů i závod Technolen, kde se vyráběly především stany. A že byla Lomnice odjakživa i velmi sportovní město, v němž vyrostl třeba skokan na lyžích Karel Kodejška, spolužák mé sestry, nebo známý hokejista Vladimír Martinec, který chodil o ročník níž než já. Turista se nedoví, že toto je kopec Babylon, kam jsme od nejútlejšího dětství chodili lyžovat, a tamto zase hora Tábor s rozhlednou, kde bývaly každoroční pouti. Že Lomnice měla před válkou svého městského architekta - stavitele, který se podílel na stavbě školy a sám vyprojektoval tzv. Husův sbor, budovu Čs. církve husitské, a to byl náš tatínek, kterého jsem už jako dítě ztratila.

Ale předpokládám, že se návštěvník zastaví na Husově náměstí s novogotickou radnicí a barokním kostelem sv. Mikuláše, s městským muzeem a galerií, u náměstí zavítá k baroknímu zámku se současnou výrazně jahodovou fasádou, a  na jedné straně zámku si nejspíš povšimne neobvyklého pomníku s křídlem letounu, věnovaného zdejšímu rodáku, letci RAF Františku Truhlářovi, jenž posloužil Filipu Jánskému jako předloha pro postavu v tváři popáleného Hezounka z Nebeských jezdců.  A zvláště autem se velice snadno dostane na Karlovské náměstí, v dnešní době již takřka venkovský skanzen s řadou rázovitých roubených domků, jaké byly v mém dětství ještě i na centrálním Husově náměstí. A jistě neopomene zajet do Popelek a prohlédnout si tamní moderní lyžařský skokanský areál, z jehož nejvyšší skokanské věže se naskytne neopakovatelný pohled do šíré krajiny - v blízkosti se zvedá kopec Kozákov, dávné naleziště polodrahokamů, je odsud vidět do Českého ráje, ale také na Bezděz, v dálce se majestátně tyčí Jizerské hory a Krkonoše. Zemský ráj to na pohled!

Věřím, má milá Lomnice nad Popelkou, že každý, kdo bude projíždět tímto krajem a náhodně nebo úmyslně zavítá i sem, nebude litovat.
Dost však již nostalgie a za tři roky zase na shledanou. To už nám bude.......pst, to se přece neříká nahlas! Vždyť ani ty nestárneš.

 

„Kde domov můj.“ To je název naší nové soutěže, prostřednictvím které se mohou čtenáři magazínu i60 dozvědět o místech dosud nepoznaných. Popište své město či obec, jejich největší zajímavosti, pozvěte je na místa, která máte ve svém okolí nejraději, doporučte jim zajímavosti ve vašem regionu, uveďte tipy na historické či kulturní památky, ale i tipy na dobrou restauraci, hospůdku, kavárnu…Více informací o soutěži najdete zde

Hodnocení:
(4.9 b. / 15 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Marcela Pivcová
Zuzanko, milé překvapení! Žádná encyklopedie, naplněná jen spoustou údajů, ani sepsaný průvodce po městě - namísto toho přímo "spisovatelské osvěžení" pro (snad?) všechny čtenáře. Milá Lomnice, byla jsem s tebou víc než patnáct roků, a navzdory tomu, že jsem tě už dlouho nenavštívila, pořád na tebe vzpomínám. Snad i proto by sis aspoň nějaké ocenění zasloužila!
Marie Magdalena Klosová
Moc milé,za srdíčko beroucí, povídání,vlastně vyznání.Díky za něj.mm
Soňa Prachfeldová
Skvělé Zuzko !
Jiří Libánský
Asi se neco pokazilo. Hodnoceni bylo 5. A pak kdyz ja jsem pridal stoprocentne pet hvezdicek, naskocila po pripocotani hodnoceni bodova hodnota 4,9. Ze by selhal SW?
Jiří Libánský
Je to tak hezky, zajímavě a s citem od srdce napsané, že nějakou cenu v této soutěži bych ti Zuzano dal. Jestli ji nedostanes od redakce, ode mne ji máš.
Lidmila Nejedlá
Zuzko, z Tvého článku čiší taková něžná láska a náklonnost k Tvému bývalému domovu.! Je to krásné pozvání do tohoto kraje. Svoji poesii jsi čerpala určitě už tam, jako malá holčička.
Olga Štolbová
Zuzko díky, moc pěkné povídání i fotky. Ráda bych se tam někdy podívala. *****
Lenka Hudečková
Hezky napsané vyznání Lomnici...marně přemýšlím, zda jsem tam někdy byla, ale mám dojem, že na náměstí ano. Sice asi jen krátce, ale byla...*****
Anna Čípová
Krásné a dojemné. Paní Zuzko, děkuji za procházku Lomnicí.
Helenka Červenka
Pěkné představení, klobouk dolů, pětici hvězd nahoru!
Drahomíra Stínilová
V Lomnici jsem byla kdysi. Jezdil tam syn ještě za totáče do sportovního skokanského areálu. Teď vidím z Tvých fotek, jak městečko za ta léta zkrásnělo. Moc hezké postřehy a fotky.
Zdenka Jírová
Vaše povídání o rodném kraji se mi moc líbí a podobá se mé lásce k mému rodnému kraji, i když je úplně někde jinde. Z toho je vidět, že celá naše vlast je krásná a že jsme rádi, že jsme se zde narodili a můžeme tu žít. Váš kraj neznám a je mi líto, že už to nenapravím, ale alespoň jsem si o něm ráda početla.
Naděžda Špásová
Zuzko, je vidět, že máš k poetice hodně blízko. Krásné vyznání svému rodišti, které zatím bohužel neznám. Ale co není, může být. Byli jsme kdysi na dovolené ve Špindlu a moc se nám tam líbilo. Podkrkonoší určitě stojí za návštěvu a fotky k tomu také vybízejí. Krásné. *****
Dagmar Bartušková
Zuzko, tak pěkně popsané, četlo se to jedním dechem. Lomnici neznám, ale Jako bych tam jíž někdy byla.
Alena Vávrová
Neznám přímo Lomnici, i když jsme možná kdysi projeli. Ale ten kraj znám dobře, manžel mne tam brával, prožil nějaký čas v dětství v Libuni. Na ty poutě na h. Tábor vzpomínal a také jsme spolu nahoře byli. A na Kozákově dokonce nejednou.
Jarmila Komberec Jakubcová
Přiznám se, že znám málo naši zemi - když čtu vyprávění o různých místech mám pocit, že jsem se o hodně ochudila když jsem jen cestovala v cizích zemích a svou neznám. Díky za hezké vyprávění
Ladislav Vesecký
Tyto končiny vůbec neznám. Moc pěkné.
Eva Mužíková
Zuzko, také děkuji za krásné vyznáni Tvému rodnému městu. Vzhledem k tomu, že zde žili moji příbuzní, trochu jej znám. Opravdu je to malebné městečko.
Dana Kolářová
Věřím, že kdyby umělo městečko mluvit tak by Ti, Zuzano, v tomto rozhovoru odpovědělo: miluji vás všechny, kterým jsem zůstalo v srdci, i když jste museli odejít.
Elena Valeriánová
Milá Zuzko, krásné poetické vyznání. Ach jo, v Lomnici jsem také nikdy nebyla. Musí být hezké vědět, že tam je rodinná stopa. Tak krásně jsi to napsala, ale tomu se není co divit.
Hana Rypáčková
Hezké s láskou popsané místo v tvém srdci. Můj tatínek se kdysi pokusil o odcizení lavičky na náměstí. Zahákla se mu při parkování za nárazník a co dovolil řetěz- pak to trhlo...Bylo mi 14 a moc jsem se styděla....Pořád to náměstí/už je načinčané/ vidím....Tak moc díky za fotečky...
Eva Balúchová
Krásně jsi popsala místo tvého mládí.Taky jsem se s tebou ve vzpomínkách vrátila do let dospívání.Ale neumím to tak pěkně napsat.Dozvěděla jsem se o Lomnici n.P.hodně a nejvíc se mě líbí ten pohled do kraje.
Alena Várošová
Asi to špatně ukazuje,když jsem hodnotila článek tak tam bylo jedno hodnocení s pěti hvězdičkami a dva komentáře.Já tam vložila svých dalších 5 hvězdiček a je to jak to je divné .....???
Alena Várošová
Zuzko,tak podrobně jste popsala svoji milovanou Lomnici,že ani po slepu bych tam nezabloudila.Je krásné vracet se do míst ranného dětství.5*
Alena Tollarová
Zuzko, napsala jsi Lomnici krásný vzkaz a vystavila vysvědčení se samými jedničkami. Ehm, co to povídám. Pětkami*****
Alena Vávrová
Milá Zuzko, opravdu moc krásně sepsané vyznání místu, odkud jsi kdysi vyšla a kam se tak ráda vracíš,