Kde domov můj: Chrudim
FOTO: autorka

Kde domov můj: Chrudim

29. 5. 2016

Na rozhraní Železných hor a Polabské nížiny, cca 12 km od Pardubic, leží město Chrudim, známé rovněž jako "Athény východních Čech". Bývalo královským věnným městem, věnoval jej Rudolf Habsburský své choti Elišce, později Karel IV. své čtvrté manželce Elišce Pomořanské.

Hlavní částí Chrudimi je Resslovo náměstí, můžete zde i zaparkovat. Doporučuji podívat se do kostela Nanebevzetí Panny Marie, který je nádhernou dominantou náměstí. Pochází ze 14. tého století, je to gotický kostel s románskými základy. Dnešní podoba je výsledkem rozsáhlé novogotické přestavby, řízené Františkem Schmoranzem. Kromě řady gotických obrazů a soch, barokního oltáře je zde nejvyhledávanějším předmětem barokní obraz Svatého Salvátora - zázračný obraz Spasitele. Pochází z Rudolfinských sbírek, je malovaný na lipovém dřevě. Klikatou cestou se dostal do Chrudimi do domu na náměstí, který tehdy vlastnil Jan Pfeiffer /nyní zde sídlí Městský úřad/.

Legenda praví, že když do Chrudimi přitáhli Švédové, čtyři vojáci se nastěhovali právě do domu pana Pfeiffera. Hráli v kostky a jako podložku použili tento obraz. Tehdy se stal zázrak - všem padala stejná čísla, a když vzteky do obrazu bodali dýkami, z děr vytékala krev. Když pak vojáci odtáhli, dal pan Pfeiffer obraz opravit a později jej věnoval na oltář kostela. Pověst o těchto zázracích se brzy rozšířila a k obrazu se konala procesí lidu, zvláště pak v období morových epidemií.

Ke cti spasitele a větší slávě zázračného obrazu byl uprostřed náměstí postaven Morový sloup Proměnění Krista. Veškerou práci na sloupu provedli chrudimští sochaři a kameníci.

Pokud jste v Chrudimi, musíte také navštívit Muzeum loutkářských kultur, které máte hned po pravé ruce, stojíte-li čelem ke kostelu. Je umístěno v tzv. Mydlářovském domě, jehož stavebníkem byl bohatý mydlář a svíčník Matěj Mydlář. Nemá ale nic společného s katem Mydlářem, který také pocházel z Chrudimi. Muzeum nabízí expozice zobrazující současnost i historii českého loutkářského divadla. A nyní /až do října l.r./ je tu k vidění i interaktivní výstava "Hurvínek má narozeniny", kterou zapůjčilo Divadlo Spejbla a Hurvínka. Ještě připomenu, že každým rokem, první týden v červenci, se v Chrudimi koná festival Loutkářská Chrudim.

Když půjdete na protější stranu náměstí pár metrů za kostel, přijdete k Muzeu barokních soch. Jsou to zrekonstruované prostory kostela sv. Josefa, jako část areálu bývalého kapucínského kláštera. Najdete tu kamenné i dřevěné plastiky m.j. Matyáše Brauna, Jiřího Pacáka i Ferdinanda Brokoffa. Můžete tu zhlédnout film o výstavbě již dříve zmíněného morového sloupu na náměstí.

Pokud byste chtěli poobědvat, najdete na náměstí alespoň dvě restaurace a v uličce vlevo naproti kostelu jsou příjemné cukrárny.

Cestou zpět Širokou ulicí pojedete zase po těch nepříjemných schodech, což je taková malá chrudimská rarita, úplně dole budete mít po pravé straně novorenesanční budovu Regionálního muzea. Kromě expozičních a výstavních sálů se v prostřední části nacházejí i  prostory pro kulturní účely, v levé části je restaurace.

Před budovou muzea je socha Josefa Ressla, vynálezce lodního šroubu, který se v Chrudimi 29.6.1793 narodil.

Pozvánku do Chrudimi jsem napsala hodně stručně, abych neunavovala dlouhým čtením, jakékoliv dotazy ráda zodpovím.

A pokud už v našem městě budete, doporučuji návštěvu nedalekých Slatiňan, ale o tom až příště.

 

„Kde domov můj.“ To je název naší nové soutěže, prostřednictvím které se mohou čtenáři magazínu i60 dozvědět o místech dosud nepoznaných. Popište své město či obec, jejich největší zajímavosti, pozvěte je na místa, která máte ve svém okolí nejraději, doporučte jim zajímavosti ve vašem regionu, uveďte tipy na historické či kulturní památky, ale i tipy na dobrou restauraci, hospůdku, kavárnu…Více informací o soutěži najdete zde

 

 

 

Hodnocení:
(5 b. / 6 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Jana Šenbergerová
Tak jsem si v červenci na pár dní Chrudimi užila. S vnučkami jsme navštívily dvě loutková představení pro děti, která se nám líbila. Žasla jsem nad vynalézavostí loutkářů. Prošly jsme si muzeum loutek, strávily hodně času v parcích. Čtyřletá vnučka mě s hlaholem protáhla myší dírou a v náhonu pod hradbami si zchladila tělo za horkého dne. Město mě okouzlilo a ráda se tam budu vracet.
Soňa Prachfeldová
Chrudim neznám, ale díky tomuto vyprávění, ji poznat chci - díky super !
Hana Rypáčková
Úplně podle popisu Chrudim vidím...Jezdila jsem do ekologické stanice , nyní Zelený dům, s dětmi. Spali jsme v DDM takový secesní dům se zahradou. Chrudim se mi moc líbí...Loutkařská Chrudim a Skupovy Strakonice - i tak...Vždy jsme se podívali do Slatiňan a cestou zralé jedlé kaštany....Moc jsem si zavzpomínala...
Zuzana Pivcová
Chrudim také neznám, sice jsem coby dítě bydlela v kraji Hradec Králové, al tohle už bylo od nás moc na východ. Škoda, hlavně kvůli loutkařské tradici.
Lenka Hudečková
Hezká pozvánka. Je to již více než 20 let, kdy jsem navštívila Chrudim, byli jsme v muzeu loutek a to se nám moc líbilo. V tu dobu byly na náměstí kolotoče a já poprvé a naposledy sedla s dcerou do centrifugy. Dole vyřvávala muzika, konkrétně písnička Slizkej had (Rapmasters) a dodnes, když hrají tuhle píseň, si vybavím právě centrifugu a chrudimské náměstí. :-)
Anna Čípová
Pěkná pozvánka.
Jana Šenbergerová
Chrudim znám jen letem světem, ale na Slatiňany se moc těším, tam se mi líbilo. Mají krásný park a okolí. Snad budu mít příležitost lépe si prohlédnout i Chrudim, o které jste napsala řadu zajímavostí.
Naděžda Špásová
Líbo, opravdu pěkná pozvánka do Chrudimi. Bohužel jsem tam nikdy nebyla. Vzhledem ke stáří města tam je určitě hodně památek a okolí také stojí za zhlédnutí. Znám trochu Pardubice, jezdívala jsem tam služebně a taky se mi tam moc líbilo. Fotky taky pěkné, mohlo jich být i víc. *****