Glosa: Stáří leze do peněz
Ilustrační foto: pixabay.com

Glosa: Stáří leze do peněz

5. 7. 2016

Pokud nechceme nechat stáří volný průběh, nechat tělo zhuntované a neopečovávané tiše zemřít, tak si musíme na stará kolena naspořit hodně. Kdo to nestihl a žije jenom z přiděleného chudého důchodu, tak na to doplatí.Tělo a všechny orgány k tělu patřící začínají odcházet. Na orgány, které nejsou navenek vidět a jsou ale opotřebované, nám lékaři předepíší léky. Rozbijeme tedy prasátko, do kterého jsme si na stáří spořili, a léky zakoupíme.

Léky ovšem většinou už musíme kupovat do konce života. Čím víc orgánů selhává, tím více léku musíme brát.. Léky nejsou levné, a tak se musíme uskrovnit. Přemýšlíme, kolik jídla si můžeme koupit, zavrhneme kulturní podniky a dražší dovolené. Jsme rádi, že ještě bydlíme, že máme střechu nad hlavou.

Moc nevycházíme. Ne jen proto, že,nás bolí nohy, ale nechceme se moc ukazovat. Odešly nám totiž zuby a není na nás moc hezký pohled. Je pravda, že když zuby nejsou, jíme méně a zase trochu ušetříme. Návštěva u zubaře něco stojí. Někdo má opravdu našetřeno a nechá si udělat zuby nové. Má radost a jde zase mezi lidi. Potkáváme známé a nepoznáme je. Proč? No, protože odcházejí oči a špatně vidíme. Musíme si tedy dojít k očnímu lékaři. Předepíše nám brýle, a když lupou přečteme cenu, raději zase nechodíme ven, aby nás, slepé, nezajelo auto. Našetřit na brýle trvá totiž dlouho.. Jelikož už jsme také méně obratní, je úplná katastrofa, když si nové brýle rozsedneme nebo rozšlápneme.

Svět se nám stále smrskává a s ním i další radosti. Ti, kdo rádi jedli, dostanou dietu, a ti, kdo měli vášnivě rádi sex,  jsou najednou kvůli různým zdravotním problémům impotentní nebo frigidní. Ráno přemýšlíme, jestli má vůbec význam vstát z postele a  co si s tím životem vlastně máme počít?

Pokud si opatříte pejska a rozdělíte se ním o potraviny, máte trochu vyhráno. Pes vás žít nutí. Musíte na procházku, i když se vám hodně nechce..

Děti a vnoučata už moc nezajímáte. Jsou už velcí a hození do života a musejí se hodně ohánět, aby je ten život nesemlel. Přejeme jim úspěch a moc je neotravujeme. Oni opravdu toho času moc nemají.

Najednou to ale život nějak zařídí a mi začneme dětinštět a radovat se z maličkostí. Jásáme nad rozkvetlou pampeliškou, máme radost, když svítí slunce a když náš pejsek radostně štěká, protože  mu hodíme klacek. Přestaneme už totiž chtít od života velké věci a hodně se uskromníme. Prostě jsme rádi, že ještě jsme.

Bohužel, ale o tom to celé vlastně je!!!

 

 

 

 

 

Hodnocení:
(4.7 b. / 9 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Hana Šimková
Ta stařenka na obrázku se ale špatně nemá. Chodí po kavárnách se svým pejskem a klidně si odpočívá. Stará se o sebe hezky, viz modré nehty a nemá nouzi, viz všechny šperky.
Eva Mužíková
Hezky napsané, určitě v mnohém bohužel pravdivé....
Hana Šimková
Ano, ale o tom to celé je, ale radovat se, je určitě dobré.
Anna Čípová
Hodně pesimistické. Proč přemýšlet o budoucnosti? Co se má stát, se stane a proto se raduji z každého dne.
Květoslava HOUDKOVÁ
Potěšení z úvodního obrázku: Pejsek ŠPIC mi vrací vzpomínku na krásných 15 let, prožitých s fenkou SABINKOU (Špic). Vychovala jsem si ji tak, že jsme spolu projezdily ČR - všude hodná, poslušná. Od 50ti let věku jsem už jezdila na "senior"-pobyty = slevy pro mne a Sabina zdarma! Tady v Pečováku pes povolen není - ale už bych "svého" ani nechtěla - vyřešeno BEZ STAROSTÍ a výdajů = fungováním "Psí MŠ". Dle dohody hlídám hodnou a poslušnou Terinku (kříž. pudl/kokr) a jsme tak spokojeny obě, procházky a pohyb zajištěn (těžko jen říci, kdo koho venčí, že?)
Eva Krausová
Myslím, že pokud trochu slouží zdraví, není třeba naříkat. Prostě nacházet i ve stáří hezké chvilky. Já mám nějak ke stáří úctu čím dál větší. Ale ani ti mladší to v dnešní době nemají jednoduché, nezaměstnanost, drahé byty ap. Je prostě potřeba vyjít hlavně ven, do přírody, radovat se z modré oblohy, vůně posekané trávy, z toho, že tu člověk ještě může být... A to není málo.
Hana Rypáčková
Před dvaceti lety říkala kamarádka své mamince, když si naříkala."Ty nejsi nemocná, ty jsi jenom stará." Často na to vzpomínám, kdy ona už také naříká. Ale je ještě k tomu nemocná.
Hana Šimková
Jarmilko, souhlas není podmínkou.
Jarmila Fialová
Tak nevím,asi ještě nejsem stará,protože s většinou nesouhlasím.
Zdenka Jírová
Je to pravda, ale snažím se na to moc nemyslet, kdo ví, co bude. Nejsem zvědavá.
Eva Balúchová
Taky mě trochu vyděsilo co nás čeká,doufám,že to zvládnem.
Jitka Prušová
"Stáří se pánubohu nepovedlo", říkávala moje babička a přesto si uchovala životní optimismus do poslední chvíle (87 let)-prostě byla jen tak obyčejně ráda, že je pořád ještě na světě, i s tím vším negativním co stáří přináší každému bez výjimky. Asi se řídila myšlenkami níže uvedenými: Vuocolo James Někteří lidé procházejí životem spokojeni, když je sklenice napůl plná. Jiní tráví čas naříkáním, že je napůl prázdná. Pravdou je, že je zde sklenice s určitým množstvím tekutiny. Od této chvíle vše záleží jen na vás!
Alena Tollarová
Koukám, že mě čekají pěkné věci!
Hana Šimková
Haní mladí lidé tomu nevěří, ale ty vypadáš na fotce čím dál, tím mladší.
Hana Rypáčková
Jsem šťastná, že si to moc neberu. Raduji se s pampeliškou a pluji na řece života. Možná bude ten pád o to horší. Zatím se nemusím spoléhat na druhé. Ale ubírám z aktivit, to jo. Asi by si to měli přečíst mladí lidé.
Naděžda Špásová
Bohužel, to je opravdu realita. Já jsem sice pesimista, ale tohle mě pobavilo.
Hana Šimková
Já nejsem pesimistická, právě se raduji z rozkvetlé pampelišky.
Hana Šimková
Elenko proč pesimistické, je to pravdivé.A Ivanko nevidím nějak souvislost s uřknutím krávy.A bylinky sbírejte, určitě se vám život prodlouží.
Zdena Proboštová
Tak to je. Pravda pravdoucí. A Ivanko, taky pravda, sbírám bylinky cha :-))))
ivana kosťunová
A začneme studovat léčivé účinky bylin, a stane se z nás babka kořenářka. A pokud nás soused zemědělec obviní, že jsme mu uřkli krávu, takže přestala dojit, můžeme být v klidu. Ať si jde klidně k soudu, když nic nemáme, nic na nás nevysoudí. (Trochu optimismu, Hano)
Elena Valeriánová
Takto shrnuté to vypadá hodně pesimistické. Nemám rovnou skočit pod vlak?