Glosa: Léto
Ilustrační foto: pixabay.com

Glosa: Léto

6. 7. 2016

Co se vám vybaví, jaké první slovo vás napadne, když se řekne léto? Sluníčko, voda, les, pohoda, zmrzlina? Ten, kdo má zahrádku jistě i potěšení z úrody.

Na léto, jako roční období, se můžeme podívat ze dvou pohledů. Astronomické léto začínající červnovým slunovratem a podzimním konče. Meteorologické léto, tomu patří měsíce červen, červenec, srpen. Léto se nám může prodloužit o Babí léto, (v Americe, myslím tuto singularitu označují Indiánské léto), u nás je označováno i jako léto sv. Václava právě podle doby, kdy se objevuje, většinou po 21. září do 2. října. Těch pár dnů, kdy jsou noci chladné, po ránu bývají mlhy a přes den je sucho a teplo, je nádherných. 

Léto je rozpustilé, holky zkracují sukně, kluci obléknou kraťasy a i dospěláci, pokud to jde, odhodí kravaty a kostýmy.

Léto si do názvů svých kulturních, sportovních akcí vezme ráda každá obec, každé město. Všimli jste si, kolik máme najednou „lét“? Metropolitní léto, Letní slavnosti, Vysmáté léto, Léto s knihou, Folkové léto, Ahoj léto, Zažij léto, Užij si léto, Levandulové léto, a jiné a jiné…. .

A co kytičky. Nejsem zahradník, ale název jako jarničky, podzimky jsem neslyšela. Letničky to je jiná, to si umím i představit. Nádherné, pestrobarevné záhony. A nejkrásnější kytka do vázy snad je ta luční, pár kvítků doplněných travou, obilím.

Prudké letní bouřky, duha, omamná vůně bylinek a slunečnice. Léto jak má být. Rozmarné, rozpustilé. Načerpejme tu pozitivní energii do zásoby a rozdávejme ji.

 

 

 

Hodnocení:
(5 b. / 10 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Helena Votíková
Letní lásky- jak jsem mohla zapomenout :-(, dík za připomenutí.
Ilona Kolářová
Horké slunečné dny a teplé večery. Léto sice mám ráda, ale ještě mnohem raději mám jaro.
Naděžda Špásová
Helo, máš to hezky sepsané a souhlasím s tebou. Kdysi bývaly i letní lásky, ale kde těm je konec. Tak si ho hezky užijte. *****
Soňa Prachfeldová
Léto, když vyjde je nádherné, ostatně čím jsem starší, tím více prožívám jednotlivá období v jejich podstatě a zákonitosti.
ivana kosťunová
Pomáda a Letní láska- nedávno jsme si to znovu pouštěli...
Zdenka Jírová
Léto, léto nádherné... zpívá Iveta Bartošová a já s ní plně souhlasím.
Alena Vávrová
Na rozmarné léto jsem koukala včera v noci a teď něco tak hezkého tady čtu. Dík, Helenko! A redakce přidala krásné úvodní foto. Já jsem ještě na kytici z desatera lučního kvítí neměla čas, musím to napravit. Louku dole oplotili a druhou nejbližší kosí. Musím do pole, zase za heřmánkem.
Hana Rypáčková
Právě jsem si z louky přinesla luční kytku . A CESTOU SI TAK UŽÍVALA LÉTA. Je nádherný letní den . Trhala jsem si lipový květ. Tralalalala.
Jitka Chodorová
Paní Heleno, i na mě dýchlo léto z vašeho povídání, jdu ven, pozalívat letničky i rajčata, a nadýchat se vůní rozličných, které nám léto nebízí. Děkuji.
Jana Šenbergerová
Krásná pocta létu! Pro mě se s létem spojují dlouhé dny, sandály, jahody, třešně, borůvky, maliny.
Lenka Hudečková
Helenko, hezky napsané a souhlasím s Tebou :-) Léto, budiž pochváleno :-)
Libor Farský
Ano, Helenko. Potěšitelné je, že "Rozmarné léto" ,(alespoň podle pana Vančury), mohou prožívat i senioři. Pokud se nezabývají počítáním svých letokruhů, což se mi nechtěně stává.