Bouřka
FOTO: autorka

Bouřka

9. 7. 2016

Dny bez oblak, kdy slunce pálí a modro oblohy se odráží na vodních plochách, zahání vše živé do stínu stromů. V dusném parnu se ztrácí tekutiny ve stvolech a listech rostlin. Stahují vláhu ke kořenům, tam je možné udržet život.

Odpoledne se objevuje první bílý obláček. A ze všech stran narůstají peřiny dalších. Nadouvají se, rostou a zvedají se do výše. Občas zastíní slunce a krajina je pak strakatá. Pohybuje se po zemi ta zelenozlatá nádhera spolu s mraky na obloze. Ty ovšem brzy tmavnou a houstnou. Brutálně zakryjí slunce. Zvedá se vítr a hlasy ptáků utichnou. Jako na povel se všichni živí tvorové ukryjí. Stromy vzdorují sílícímu se větru, skály se pevněji přidrží země, obilí tancuje v poryvech síly.

Tíže vody stlačuje temnou pokrývku k zemi. Do ní se zasouvají ještě další a další větrem hnaná mračna. A už prní blesk rozčísl oblohu. Vzápětí druhý a třetí, se zpožděním je doprovází dunění hromu. Krajina se zamlží, ztmavne a první kapky nesměle zabubnují na skla oken. Bílá tma plná ledových kapek je předzvěst krupobití. Mraky vodu již neudrží. Vítr žene provázky vody vodorovně se zemí. Voda zahlcuje okapy, přetéká přes ně, naplňuje sudy a vytváří z cesty potok.

Blesk jako strom zdobí oblohu. Jako kmen s větvením se zarývá do hor. Krajina se mlží, ztrácí se ve tmě a jen na okamžik se ukáže přes clonu deště zlatě ozářená. Bouřka se blíží. Blesk a hrom splývají v jednom okamžiku. Zem se chvěje. Obloha se rozsvěcuje oslnivými křivolakými čárami. Klikatí se vodorovně mezi mraky a občas sjede blesk k zemi. Vše doprovází hlučné dunění a rachot deště. Bouřka už se vzdaluje. Intervaly mezi bleskem a hrozbou se prodlužují.

Pak se vše jako zázrakem utiší. Ozvou se hlasy ptáků, ukáže se slunce. Svět je čistě umytý a znovu usměvavý. Jen stromy ukazují bleskem sťaté údy. 

 

 

Hodnocení:
(4.9 b. / 19 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Dana Tomanová
Máte krásné fotky, paní Rypáčková...a moc pěkný článek.
Dana Kolářová
Krásné a výstižné, slovo i foto.
Dagmar Králová
Kdo chce fotit blesky - tak si rady najde snadno - např. http://www.fototipy.cz/2014/06/24/jak-fotit-blesky/
Dagmar Králová
Hezký článek i fotografie. Zatím máme bouřky z blesky v Česku jen na videu, ale časem se nám snad podaří vyfotit zajímavý blesk i u nás. Na Jadranu se nám to před lety už povedlo.
Eva Mužíková
Hani, Tvé příspěvky čtu opravdu ráda. Máš cit pro krásy přírody, o který se umíš s námi podělit...díky
Alena Tollarová
Hanko, Tvá nádherná čeština mě dostala. Takových článků jako šafránu. Tak jen houšť a větší kapky!
Libor Farský
Působivá reportáž zejména díky Haničky dovedným slovním obratům v krásné češtině.
Zdenka Jírová
Sugestivní článek. Přímo jsem si tu bouřku představila v reálu. Fotky také pěkné.
Hana Rypáčková
Kus jsem napsala už po první bouřce v dubnu v Soběšicích- to byla jarní silná bouřka. A v Buku byla taky ,ale řádila daleko .Jen ten šílený liják. Blesky fotit neumím . No tak snad v pondělí nebude v Bílenicích taky nějaká hrozná. Hlášené ale jsou na Sušicku. Ráda se dívám na blesky a pozoruji tu proměnu, ale venku nezůstávám...Té síly se bojím.
Anna Potůčková
Hezký článek a fotečky skvělé - i já fotím ráda mraky, duhy apod
Helena Votíková
Moc pěkné fotky a hezky napsané. S napětím i poezií.
Jarmila Jakubcová
paní Hano moc pěkně popsané, říká se, že po bouřce se vyjasní a život je lepší.
Alena Várošová
Nikdy bych nevěřila,že bouřka v podání Hanky může být krásná a zajímavá.Moc krásné fotky a velice dobře popsáno.Jsi šikulka Hanko.Hezký den
Elena Valeriánová
Nádhera, to je poezie popisující zuřivý živel. Fascinuje mě jak je ta čeština košatá, kolika slovy se dá vyjádřit děj. Hanko, krásně napsáno. Jdu na fotky.
Libuše Křapová
Hanko, pěkně jsi to napsala, škoda, že jsi to nedala do soutěže jako reportáž Z bouřky nad hlavou
Eva Balúchová
Hani,tys tak hezky popsala příchod i odchod bouřky a doplnila krásnými fotkami.Ráda jsem se podívala,protože když se k nám žene bouře,tak se taky ,jako všichni živí tvorové,ukryji. :-)
Naděžda Špásová
Hanko, hezké, poetické vyjádření živlu, který je vděčným námětem pro fotografa a nevděčný k přírodě. Taky ráda fotím bouřkové mraky, loni jsem o tom taky psala. Vlastně fotím ráda mraky jako takové. *****
Alena Vávrová
Hančinko, četla jsem to již v noci, ještě nevydané. To je tak sugestivně popsané, že mi při čtení naskočila husina. Bouřky aj. atmosférické jevy mě přitahují už od dětství, ale mám respekt. A taky fotím mraky, duhu a pár blesků už se mi taky podařilo... Paráda!
Alžběta Jánská
Moc pěkné fotky...
Věra Lišková
Hezké fotky a poetické vyznání lásky k přírodě.
Eva Krausová
To, je jako život sám, vždy doufáme, že po bouřce vysvitne slunce... Jen jizvy někdy nejen v kůrách stromů zůstávají.
Hana Šimková
Poetické.