Tip na výlet: Jablonné v Podještědí
FOTO: autorka

Tip na výlet: Jablonné v Podještědí

12. 7. 2016

Místo, o kterém jste již možná slyšeli, ale nikdy jste tam nebyli. Jablonné v Podještědí je obec v okrese Liberec, kde žije něco málo přes 3 tisíce obyvatel a má rozlohu necelých 60 km². Přesto je tu k vidění mnoho zajímavostí...Historické jádro města je Městskou památkovou zónou.

Jako dominanta města Vás zaujme Bazilika sv. Vavřince a sv. Zdislavy. Ale to není jediná stavba, která stojí za to. Můžete navštívit Pivovarskou věž (dnes vyhlídkovou, což je bývalý Kostel Narození Panny Marie), barokní usedlost Palmeho dvůr, Klášter Jablonné v Podještědí, kapli sv. Wolfganga, Evangeliscký křížový kostel, morový sloup a mnoho dalších soch. Mimoto je Jablonné je poseto nádhernými roubenkami. Mnohé jsou opraveny a vypadají úžasně. Kromě nich jsou zde také krásně upravené zahrádky u domů, a to nejen u roubených.

Jablonné není ale jen o architektuře, najdete tu plno přírodních skvostů. Kolem Markvartického rybníku dojdete ke Studánce sv. Zdislavy, kde teče čistá a dobrá voda (prý snad i léčivá). Místo najdete v lese, kde je krásná příroda. Na potoce plují hejna kačen a také labuť, která má 9 mladých. Zajímavé je, že osm je jich šedivých a jedno labuťátko bílé.

Kousek odtud pak lesem dojdete ke krásnému, z pohádky známému zámku Lemberk (natáčela se tu pohádka Tajemství staré bambitky). Státní zámek je ve správě Národního památkového ústavu a je zajímavý také tím, že zde pobývala svatořečená Zdislava z Lemerka.

Další místo, které stojí v Jablonném za návštěvu, jsou mokřady. Ze zanedbané a zarostlé lokality mokřadů u zámku Nový Falkenburk vznikl krásný kout přírody jako stvořený pro procházku. Bujará příroda, hodně rákosí, chráněné květiny i stromy a na mokřadovém jezírku nádherné lekníny.

Přírodní park vznikl díky projektu „Mokřady pomáhají lidem – lidé mokřadům“.  U zámku Nový Falkenburk bylo vyhloubeno 8 tůní, které slouží jako biotop pro obojživelníky a další vodní a na vodu vázané živočichy a rostliny.  

Okolí je osázené lavičkami k odpočinku a pozorování přírody.

Tímto Vás zvu, pokud budete mít cestu na sever Čech, navštivte alespoň na jeden den Jablonné v Podještědí, které se nachází cca 30 km od Liberce.

 

 

Hodnocení:
(5 b. / 13 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Lenka Hudečková
Jaruš, Jituš, i Vám oběma děkuji za reakci...:-) ♥
Jitka Valachovičová
Leni, krásný tip na prima výlet - díky, článek i fotky jsou bezvadné.
Jaroslava Korpášová
Leni, moc pěkná pozvánka do mého takřka druhého bydliště. Příště tedy ještě doporučuji protáhnout vycházku od studánky k Lemberku, projít se Bredovskou alejí, navštívit nedaleké menhiry a lesní hřbitov. Každopádně jsem moc ráda, že se vám "u nás" líbilo.
Elena Valeriánová
Leni, Jeseníky Vás srdečně zvou
Lenka Hudečková
Alenko, všude ne, stále nám chybí třeba Jeseníky, kde více a více vidím, jak je tam krásná příroda. Pak také oblast východních Čech...a ne jen to. My máme projeté severní Čechy, kde jsem dříve bydlela a ráda se tam vracím, pak Šumavu, Plzeňsko a Karlovarsko. A přitom jsme ještě stále nebyli ani u nás na všech krásných místech...bohužel
Alena Várošová
Leni, řeknu Ti,či tady napíši.Ty jsi byla snad ve všech krásných koutech naší vlasti.Nádherné fotografie,článek perfektně popsaný,paráda..
Lenka Hudečková
Děkuji všem :-)
Zdenka Jírová
Jak jste napsala - slyšela jsem o něm a nabyla tam. Vaším článkem se mi přiblížil. Dobře napsané.
Elena Valeriánová
Leničko a co já Ti mám napsat? Vše uż bylo řečeno. Jste opravdu cestovatelé, ale také vnímaví pozorovatelé. Nikdy jsem tam nebyla a tak děkuji, že jsem mohla nahlédnout alespoň prostřednictvím Tvého článku a fotografií. Moc pěkná pozvánka.
Marie Seitlová
Dík za přiblížení končin, kde jsem nikdy nebyla.
Lenka Hudečková
Všem děkuji za ohlasy, které mě těší :-)
Anna Čípová
Díky za přiblížení koutu naší země, který neznám. Snad se tam ještě dostanu. Opravdu pěkná pozvánka.
Alena Tollarová
Jablonné se nachází v kouzelné krajině Podještědí a je na co se dívat. V chrámu i v katakombách jsem byla a na náměstíčku si dávala zmrzlinu. A svatba jednoho z příbuzných na Lemberku v zámecké kapli také neměla chybu.
Jiří Hudeček
Ano je to tam opravdu nádherné. Jsem rád, že jsem tam mohl být s také.
Alena Vávrová
Lenko, prima. V Jablonném jsem byla po delším čase letos na oslavách. A v chrámu byly volně přístupné katakomby, takže i dole u Zdislavy. Jen studánku jsem nestihla. Ale chystám se někdy znovu tím směrem - na Lemberk a pak na Sloní kameny u Jitravy. Také znáte?
Lenka Hudečková
Ivano a Naďo, moc děkuji za hezká slova a Ivaně také za doplněné informace...
Naděžda Špásová
Leni, vy jste s Jiříkem cestovatelé jak se patří. Jablonné není od nás až tak daleko a ještě jsme tam nebyli. Myslím, že jsme jednou jen projížděli. Moc hezká pozvánka a krásné fotky. *****
ivana kosťunová
Jablonné v Podještědí je velmi půvabné městečko, pěkně jste svými fotkami vystihla to, co je pro Jablonné typické, včetně staré zástavby reperezentované roubenkami. Ještě bych chtěla doplnit, že v podzemí baziliky se nacházejí velmi známé katakomby, které byly dříve přístupné většinu roku neomezeně, ale protože začalo docházet ke změnám klimatu a poškozování uložených ostatků, jsou katakomby přístupné jenom omezeně, výpravám, které se dopředu objednají.