Když diváci nadávají hercům
FOTO: Autor - Krochoman pro commons.wikimedia.org

Když diváci nadávají hercům

26. 7. 2016

Dostat roli v úspěšném televizním seriálu je riziková záležitost. Často se stává, že si diváci herce spojí s jeho rolí více, než je zdrávo. Potýkali se s tím představitelé postav z legendárního seriálu Nemocnice na kraji města, nyní se totéž děje hercům ze seriálů Ulice a Ordinace v růžové zahradě.

Kdo není náruživý seriálový divák, možná si bude myslet, že následující řádky jsou naprostý nesmysl. Opak je pravdou. Mnozí lidé se dovedou nechat seriály tak pohltit, že to, co vidí na obrazovce, považují za realitu. Příkladů z poslední doby je hodně.

Půvabná slovenská herečka Andrea Kerestešová dodnedávna dostávala samé sympatické role. Hrála například jednu z hlavních postav v úspěšném seriálu Vyprávěj. Nedávno se začala objevovat v seriálu Ordinace v růžové zahradě. Hraje tam pořádnou potvoru. Svedla primáře, snaží se rozbourat jeho vztah s těhotnou přítelkyní, jde tvrdě po kariéře. "Skvělá role, mrchy se hrají lépe než hodné holky," pochvalovala si v začátcích. Teď svůj život popisuje takto: "Poprvé hraji v Čechách negativní roli a je pro mě velké překvapení, že mě kvůli ní lidé začali nesnášet. Setkávám se s tím, že mi opravdu cizí lidé dávají najevo, že jim najednou nejsem sympatická."

Své o tom ví hodně herců. Například Josef Abrhám býval přímo národním padouchem v době, kdy hrál doktora Blažeje v Nemocnici na kraji města. "Když jsem se nechoval dobře k sestře Ině, lidé se do mě klidně pustili, když jsem třeba vešel do obchodu," vzpomínal v jednom z rozhovorů.
Svoje si užívá i herec Jiří Štrébl. V seriálu Ulice hraje postavu jménech Knobloch. Arogantního pivaře, který terorizuje svou ženu a nedokáže si přiznat, že se chová jako buran. Hraje ho skvěle. Tak skvěle, že mu lidé nadávají přes sociální sítě. "Nějaký cizí chlap na mě dokonce vyběhl na ulici a začal mi nadávat, že se špatně chovám k Emě, mé seriálové nevlastní dceři," říká. "Mám už vypozorováno, že chování lidí se mění přesně podle toho, jak se chovám v seriálu," vysvětluje.

Přímo herci osobně nadávat, to si troufne málokdo. Většina seriálových závisláků se realizuje na internetu. Na sociálních sítích a v diskusích pod články, tam se to nadává. Tam si každý pustí pusu na špacír.

"Někdy je to opravdu problém," říká producentka seriálu Ulice Silvie Klasová. "Potíž je v tom, že záporné postavy obykle hrají lidé, kteří jsou ve skutečnosti velmi milí a hodní, zkrátka báječní kolegové. Je až obdivuhodné, jak výborně dokáží záporné postavy zahrát. Místo toho, aby jim diváci vyjadřovali obdiv, posílají jim až nenávistné komentáře a reakce."

Na jedné straně by herci měli spokojeni. Mohou si říct: Tak hrajeme tak výborně, až nám lidé uvěří, že jsme jako postava, kterou představujeme. Tak to přece má v herectví fungovat. Na straně druhé jim tak trochu ubývá iluzí o tom, jací vlastně jejich diváci jsou, když tak bezmezně dovedou uvěřit seriálové fikci.

Zkrátka, je to hezká ukázka, jak mocný svět šoubyznysu a televizní slávy je. Protože, i když řada lidí říká, že se na nekonečné seriály nedívá, jejich sledovanost je stále velmi vysoká.

A co vy? Jaký máte názor na současné seriály? Bývaly dříve kvalitnější nebo jste si v současné seriálové produkci našli nějaký, který vás baví?

 

 

 

 

 

Hodnocení:
(4.7 b. / 7 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
ivana kosťunová
Seriály nesleduji, ale u Vyprávěj jsem po prvních dvou dílech udělala výjimku, byl opravdu skvělý. Nad seriály z dob minulých se spíš bavím. Nedávno jsem si vzpomněla na opravdu "výživný" Okres na severu, našla na internetu a mohu říci, že už dlouho jsem se tak nezasmála. Jinak souhlasím s J. Slavíkovou, herectví je řemeslo, a my bychom měli posuzovat, zda ho herci vykonávají dobře, nebo špatně. Nic jiného nám nepřísluší.
Jana Slavíková
Pane Farský, Pavel Kříž roli Hitlera nepřijal "údajně", ale opravdu. Film o Lídě Baarové se nepřipravuje, ale je dávno v kinech. Měl jste trochu opožděné zprávy. Herce bychom neměli posuzovat podle role, kterou hrají, ale jak ji hrají. Účast v současných seriálech pomáhá hercům platit složenky, hypotéky.... každý dělá za co ho platí
Alena Várošová
Všechy seriály ať už české produkce,nebo přijaté z jiných cizích TS např turecké nekoukám.Je to ztráta času.
Jana Baloušková
V čekárně ortopedie si včera velmi stěžovala na nejmenovanou seriálovou herečku, jaká je to strašná mrcha. Vnučka oné babičky marně vysvětlovala, že je to pouze dobře hrající herečka, která v osobním životě žádné špatnosti nedělá. Myslím, že lidem, kteří stále konzumují seriály to ubírá IQ, bez rozdílu věku.
Libor Farský
Opravdu je v tom problém. Třeba Pavel Kříž. Jeho nejznámější role je Štěpán v pentalogii Dušana Kleina o Básnících. Byl jsem jím nadšený, jakož i prvními třemi díly tohoto souboru. A věřte nevěřte, naštval mě, že údajně přijal roli Adolfa Hitlera v připravovaném filmu. A toho pocitu se nějak nemohu zbavit.
Eva Krausová
Myslím, že to za mne výstižně napsala Vladka S. Ulice ještě jde a pokud na ni koukám, tak jen proto, že je to mezičas, než jdu vyvenčit mou Megí, protože co zásadně v posl. době zase nesleduji já, jsou zprávy, kde jsou jen samá negativa...Ordinace, to je hrůza, co si v ní tvůrci vymýšlejí a naivně si myslí, že my, diváci jim to "baštíme"... Ano, je to nemalý fin. doping pro herce, ale často se divím, k čemu se herci propůjčují i ti známí. F.L.Věk to ale byla krása pro duši, navíc jsem v té době hrozně zbožňovala Radka Brzobohatého, byl to pan herec. Také jsem mívala ráda tvorbu tuším F. Filipa. Dnes pomalu žádný rejža nedovede natočit film, který by chytil za srdíčko. Moc jsem měla ráda tvorbu K. Kachyni, jeho Zlatí úhoři nemají chybu. A bylo pro mne ctí s ním natočit byť malou epiz.roli a poznat ho osobně. Byl to pan režisér. Ostatně platí, že čím větší osobnost, tím pokornější člověk k životu. Vladka S. si raději otevře Káju Maříka nebo Medvídka Pu, já si zas nedávno koupila Malého prince...
Vladka Steinová
Současné seriály naší i cizí produkce nesleduji, je to ztráta času, sleduji to, co mě o něco obohatí a to se o současných seriálech rozhodně říci nedá. Naše seriály např.Ulice a Ordinace, z nichž jsem si poslechla asi 2 díly, je dobrý finanční doping pro herce, ale nám, divákům to nedá vůbec nic. Stejně jako dřívější seriály např. z pera p. Dietla, tak i ty současné jsou vždy poplatné té dané době.Ze současných bych si nevybrala ani jeden, z těch minulých asi jen překrásný seriál F.L.Věk. Jakmile zaslechnu v TV např. p. Adamovskou v Ordinaci, jaké říká nesmysly, otevírám knihu, třeba Káju Maříka nebo Medvíka Pu.
Květoslava HOUDKOVÁ
Zlatý Jar. Dietl: seriál = 13 dílů - a hotovo - sledovala jsem ráda. Na současné mnohodílové seriály nemám na ně čas ani náladu. A nikdy už nepojedu na rekreaci tam, kde je TV jen ve společens.místnosti - věčně tam seděly "seriálové báby". Za týden pobytu jsem např. neměla možnost vidět ani večerní zprávy (slejzaly se a kecaly už brzy před zač. seriálu = hrůza!).Nejsem TV maniak - místo seriálů mám jiná hobby. A herec přijme i pitomou roli, je to jeho věc - mně je to jedno - prostě ho vypnu.
Jana Šenbergerová
Na žádný současný seriál se nedívám, ale kdysi jsem měla seriály docela ráda. Dnes dávám přednost jiným činnostem. S očekáváním jsme začali sledovat seriál Doktor Martin s Miroslavem Donutilem v hlavní roli. Byl velkým zklamáním. Děsná slátanina.
Jana Slavíková
Byl to "Muž na radnici", hlavní roli předsedy národního výboru hrál Zdeněk Buchvaldek, jeho dceru Milena Steinmasslová a "padoucha", který ji těhotnou opustil Jiří Štěpnička. Všude hvězdy, rudé prapory a uvědomělí pracující. Děs a běs
Zdenka Jírová
Tak to bylo je a bude, že se herci pro některé lidi spojují s postavou, kterou hrají. Pamatuji se, že velmi oblíbená herečka Jiřina Bohdalová, když hrála v TV seriálu ze 70.let o starostovi severočeského města- nevím už, jak se seríál jmenoval-ženu, která se rozešla s představitelem oblíbeného starosty, skoro se bála jít do obchodu pro rohlíky.
Jarmila Komberec Jakubcová
Oprava: "V dobách minulých".......
Jarmila Komberec Jakubcová
V dobách jsem také občas sledovala seriály, dnes už mně to nebaví, zajímají mě spíše pořady o přírodě, historii či jiné zajímavosti např. Kuchař na cestách".Když chodím na naše "babské sedánky" bohužel neznám hrdiny seriálu Ulice či Ordinace a jak se další jmenují ani nevím. Mám z hovorů pocit, že moje kamarádky doslova žijí příběhy jednotlivých hrdinů, ztotožňují se s nimi a skoro mám pocit, že věří seriálu jako skutečnosti. Jediný seriál, který vznikl v současné době na který jsem se dívala se zaujetím je Vyprávěj. Jiný neznám.