Proč krásky neumí stárnout?
FOTO: Catherine Deneuve (Pinterest.com)

Proč krásky neumí stárnout?

27. 7. 2016

Karel Čapek řekl: Mladé dovede být každé tele, ale zestárnout, to je kumšt. V případě žen je to kumšt dvojnásobný. A pro ženy, které byly za mlada krásné, natož ještě slavné, je to úplně nejtěžší.

Když si projedeme zahraniční internetové stránky věnující se životu celebrit, je přetěžké najít herečku, která zestárla přirozeně. Bez botoxu, plastických operací a jiných procedur, které jsou viditelně patrné. V tom je totiž ten zásadní problém: Na většině z nich je vidět, že se nechaly nějak vylepšit a zpravidla to není k lepšímu.

Příkladem je francouzská herečka Catherine Deneuve. V šedesátých a sedmdesátých letech vedla žebříčky nejkrásnějších žen, nad jejím přirozeným půvabem žasli diváci v kinech po celém světě. Pak nastala fáze, kdy se z rozkošné blondýnky v miniskukních změnila v nádhernou ženu se stále stejným účesem a stylem, který přesně seděl k padesátnici, šedesátnici. Ale pak se něco stalo. Catherine evidentně podlehla touze zastavit čas a dnes zahraniční paparazzi škodolibě čekají, kdy se jim ji podaří zachytit, kterak s nepřirozeným výrazem ve tváří vyjde na veřejnost. Má podivně nafouklé tváře, plné rty a její obličej ztratil mimiku. Zahraniční časopisy se předhánějí ve srovnávání fotek ze současnosti a těch dřívějších a snaží se na nich najít jasné rozdíly. Přitom donedávna byla právě ona označována za příklad toho, že jde stárnout bez razantních zkrášlovacích zákroků.

Nedávno se do boje za přirozené stárnutí pustila další francouzská herečka Emmanuelle Béart. Není jí ještě ani padesát, ale už podlehla pocitu, že je třeba stárnutí zbrzdit. A lituje. "Rty jsem si nechala udělat, když mi nebylo ještě ani třicet a byla to zpackaná práce," řekla nedávno deníku Le Monde. A pokračovala: "Plastiky jsou vážná věc a nemusíte nutně předvídat všechny důsledky. Už vím, že jsem to prostě neměla dělat. Na druhé straně nevím, jak se dostanu přes další fáze středního věku a stáří. Stáří mě děsí, ale stejně mě děsí i myšlenky na další injekce či operace. Žijeme zkrátka v podivné době, ve které se přirozené stárnutí považuje za něco nepřirozeného a já tomu podléhám." Na její tváři je vidět, že se změnily nejen její rty, zkrátka vypadá tak nějak jinak, uměle. Přitom právě ona bývala označována za jednu z nejkrásnějších Francouzek.

A do třetice si dáme jednu dámu zábavnou. Je to maminka herce Sylvestra Stalloneho, Jackie. Tato Jackie prohlásila: "Ano, měla jsem plastiku. Přesněji, měla jsem jich hodně. Výsledkem je, že teď vypadám jako veverka s plnou tlamou ořechů."

Existují už i různé stránky na téma zpackané plastické operace, kam lidé ukládají fotky celebrit, které se proměnily k horšímu. Mezi jejich hvězdy patří například módní návrhářka Donatella Versace, herečka Melanie Griffith a zpěvačka Janet Jackson.

Toto všechno je velmi nefér k ženám, které se rozhodly zestárnout tak, že na nějaké ty úpravy kašlou. Příkladem je herečka Brigitt Bardot. Poslední fotky, na nichž se dala zvěčnit,  pocházejí z roku 2008 a vzápětí se ve společenských časopisech objevily jízlivé poznámky týkající se jejích vrásek. Na fotce bylo znát, že jich má hodně. A že hodně přibrala. A také, že si s módou moc neláme hlavu. Její účes zůstal stejný po celý život, jen zešedivěla, což je jí evidentně jedno. V tom je ten problém: Nikdo nenapsal, že je krásnou ukázkou toho, že cestu si volí každý sám. Že je jen a jen na každé ženě, jestli chce být vrásčitá a šedivá a tlustá nebo ne. Místo toho, aby byla povzbuzením pro dámy, které také preferují přirozenost, byla označena za nemožnou odpudivou bábu. Jenže taková ona není. Je zkrátka svá, nepodléhá většinovým trendům. Stará se o zvířata, bojuje proti jejich týrání a v tom našla smysl života. Žije si klidně v malém rybářském domku na okraji Středozemního moře. Dost možná je šťastnější, než její kolegyně, které teď přemýšlejí, jestli si rty nenechaly přifouknout moc nebo málo.

Které známé ženy podle vás dovedou stárnout přirozeně? Jsou mezi českými dámámi takové, které v tomto směru mohou být inspirací? A které to podle vás naopak se snahou zachovat věčné mládí přehánějí?

 

 

Hodnocení:
(4.4 b. / 5 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie
TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Marie Ženatová
Určitě je nejlepší stárnout úplně přirozeně...
Dana Puchalská
No je to dílo. Prostě se nedovedou smířit s věkem. Paní Balzerová,Šafránková, Maciuchová a jiné české a rozumné herečky to pochopily. Než vypadat jak Kačer Donald tk to radši stárnout s grácií.
Dana Tomanová
Ty fotografie pod článkem, to je jak z hororu, to je špatně, proti přírodě. Za vrásky se rozhodně nestydím...a jak se říká: jsou moje a jsou od smíchu :-)
ivana kosťunová
Příkladů hned několik. Hana Maciuchová - řeší někdo její vrásky ? Marta Vančurová, Eliška Balzerová, a jistě se najdou i jiné příklady. Četla jsem , že od 30 let si za svůj vzhled můžeme sami , je to mnohokrát ověřená pravda.
Alena Várošová
Krásná žena na titulní stránce,to dole jsou voskové mumie,ale když se nepřirozené zákroky někomu líbí a má na to dostatek finančních prostředků,ať ze sebe nechá udělat třeba kačera Donalda. Měla by ta žena kouknout do zrcadla.Pěkné příšerky......
Alena Tollarová
Článek jsem nečetla, takže nereaguji na něj. Jen jsem si prohlédla fotky a tady mě napadlo jediné slovo: Proboha!
Jana Šenbergerová
To bude asi tím, že mládí a krása jsou pomíjivé, ale hloupost je zřejmě věčná. Nezajímám se o to, kdo stárne přirozeně a kdo stárnutí "odkládá" pomocí plastických operací. Vnitřně sympatizuji s těmi, kteří nevyšilují.
Jarmila Komberec Jakubcová
Říká se, že povaha člověka je zapsaná v jeho tváři. tak čím je člověk starší, tím z něho vyzařuje jeho osobnost. To asi těžko změní plastika či botox.Každá žena chce určitě vypadat dobře a mně se moc llbí elegantní starší dámy vkusně oblečené a upravené. Vzorem byla pro mně moje maminka, která o sebe dbala, nosila neustále bílou zástěrku a tatínek o ní říkal, že je jako z cukru.
Eva Krausová
Vratislavo, Vy jste mne tedy pobavila. Vypadat jako veverka s plnou tlamou ořechů nechci a nikdy nebudu, protože já jsem zastánce přirozeného stárnutí a k němu patří i vrásky a šedivé vlasy. Mě vlasy začaly šedivět hodně brzy a ještě když žila maminka jsem si je přestala záměrně barvit a jsem tak spokojená.Řekla bych, že B.Bardot je určitě spokojenější, než ženy, které se stárnutí obávají a místo života naplno jen chodí na plastiky, které z nich často dělají masky bez pocitů. Protože ráda fotím, moc se mi líbí některé snímky starých žen, upracovaných rukou ap.Má to své kouzlo - to je prostě život. A jsem přesvědčena o tom, že krása ženy vychází zevnitř,či z očí niko-li z toho jak vypadá. Některá žena může sice na vzhled být krásná, ale jinak je jak ledová královna...
Karel Boháček
..nechme dámy žít prosím, každý je strůjcem své osoby. Každý se dívá jen na obličej? Kdysi jsem četl nějaký citát - mladá žena je krásná fyzicky a starší dáma je krásná psychicky.