Na náplavce v Praze 5 bude ruské kolo
FOTO: Praha 5

Na náplavce v Praze 5 bude ruské kolo

23. 7. 2016

Městská část před časem vypsala záměr na využití lokality na Hořejším nábřeží, do kterého se přihlásila jediná společnost Timsbury Capital. Ta také soutěž vyhrála. Společnost výši investice odhaduje na zhruba 200 milionů korun. Výrobu kola by měla mít na starosti nizozemská společnost Dutch Wheels.

Smlouva bude podle místostarosty obsahovat závazné termíny, při jejichž nedodržení ze strany investora smlouva zanikne. Podle Slabého by měla společnost do konce roku 2017 získat veškerá potřebná povolení pro stavbu kola a poté do 18 měsíců by mělo být kolo postaveno. Nájemné, které bude činit 56.500 korun měsíčně, by měla firma podle Slabého začít platit od ledna 2017.

Praha 5 chce ruským kolem přitáhnout turisty. "Turistický ruch se odehrává na částech Prahy 1 a je velká škoda, že Praha 5 nemá možnost turistický ruch přetáhnout sem k nám. Potřebujeme vytvořit něco, za čím by turisé šli. Neumím si představit nic jiného, co by bylo takovým velkým lákadlem," řekl Slabý.

Na dotaz, zda se neobává, že projekt skončí tím, že nezíská podporu památkářů, Slabý uvedl: "Když se stavěla Eiffelova věž nebo Petřínská rozhledna, byl proti tomu velký odpor. Lidi nemají potřebu něco měnit, ale budoucnost nám ukazuje, že tento krok byl dobrý."

Zastupitel Budín upozorňuje na to, že záměr schválila pouze rada města, nebyl projednán v zastupitelstvu ani s veřejností. Podezřelé je podle něj i to, že se do poptávky přihlásila jen jedna firma. "Městská část tu není od toho, aby takovýmto způsobem podporovala podnikatele," řekl ČTK Budín, podle kterého můžou být roční výnosy z provozu vyhlídkového kola v řádech desítek milionů korun, ale radnice dostane ročně jen zhruba 680.000 korun.

"Část hřiště, do kterého radnice v minulosti investovala šest milionů korun a které je u lidí celkem populární, zmizí. Je tu špatná dopravní dostupnost, není vyřešeno, jak by se sem lidí dostávali, kde by parkovali," doplňuje zastupitel. Projekt je podle něj navíc v rozporu s územním plánem.

Proti vybudování vyhlídkového kola se už vyslovila primátorka Adriana Krnáčová (ANO). Považuje jej za zbytečné, podle ní má Praha jiná atraktivní lákadla pro turisty. Nesouhlasí ani část místních obyvatel, která využívá nedaleké hřiště a obává se jeho ohrožení.

 

 

 

Hodnocení:
(5 b. / 1 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Jitka Hašková
Proboha! To snad NE!! Jitka Hašková
Květoslava HOUDKOVÁ
Úřad MČ Praha 5 je zřejmě "splachovací". Nestačí jim přechozí ostuda - když do ulic pořídili dlouhé a hluboké betonové květníky (lidmi zvané "rakve") - bez ohledu na to, že překážely, výsadba v nich hynula a sloužily více jako velké odpadové jímky (teď jsou "uskladněny" na nějakém místě za Prahou a neví se, co s nimi).
Karel Boháček
Jestli se nemýlím tak to odhlasovali a nebude to povoleno. Pokud přesto ano, tak to je ta naše celá povaha vše kopírovat a opičit se. Obdivuji Číňany když ničí vše co není jejich kultura /KFC a MC Donalds/.
ivana kosťunová
Raději bych viděla postavenou Kaplického knihovnu, obří kolo mě neoslovuje.
Květoslava HOUDKOVÁ
Kéž by -včas- tvrdě zasáhli památkáři. Je to další z "nápadů", které postupně mění Prahu-matku měst v Prahu-cirkusovou.
Zuzana Pivcová
Kdysi jsem zažila tzv. Londýnské oko, obří kolo, zbudované jako atrakce u příležitosti milénia. Nejvíc mě potěšila informace, že nějaká část konstrukce, už si nepamatuji, co, pocházela od českého výrobce
Jana Slavíková
Dnes jsem četla, že s obřím ruským kolem to nebude tak jednoduché, památkáři jsou ochotni povolit průměr max 12 m, a to by nic obřího nebylo. Také si myslím, že Praha má dostatek jiných lákadel pro turisty.
Dagmar Bartušková
Právě jsem chtěla na toto téma položit otázku do Otázky dne. Ale byli jste rychlejší. Osobně by mi stavba obřího ruského kola na smíchovské náplavce nevadila.