Přibývá seniorů s exekucí
Ilustrace: pixabay.com

Přibývá seniorů s exekucí

19. 8. 2016

Toto není dobrá zpráva: Počet lidí, kteří se v penzi potýkají s exekucí, roste. Mnozní nedokázali řešit své závazky z doby, kdy ještě pracovali, jiní se zadlužili až v důchodu. Společné mají to, že už si s dluhy nejsou schopni poradit.

Počet penzistů, kterým je z důchodu strhávána na základě exekuce určitá částka, se za rok zvýšil o šest procent. Není to zanedbatelné číslo. O to horší je, že se za ním skrývají velké lidské tragédie. Když se člověk dostane do maléru v produktivním věku, pokud není líný, nějakou formu přivýdělku si zpravidla najde. Ale v penzi se práce hledá těžko, mnozí lidé už ze zdravotních důvodů  ani pracovat nemohou. Jenže dluhy platit musí.

"Podle našich zkušeností si většina seniorů, kteří čelí exekuci, přinesli dluhové potíže z produktivního věku," říká exekutor Jiří Prošek. "Nejčastěji se exekuce týkají takzvaných čerstvých důchodců, to je lidí ve věku šedesát až šedesát tři let," upřesňuje. Je to jasné. Jde o lidi, kteří třeba nasekali dluhy při podnikání nebo si brali mnoho půjček a dokud pracovali, nějak je takzvaně lepili. Jenže s odchodem do penze došlo k finančnímu propadu a mnozí zjistili, že už splátky nejsou schopni hradit.

Přibylo i případů, kdy peníze nebylo možné kvůli nízkému důchodu zabavit, takových  ročně přibývá zhruba o dva tisíce. "Takové případy ale neznamenají, že dluh zaniká, to v žádném případě ne," upozorňuje Radka Provazníková z oddělení komunikace České správy sociálního zabezpečení. "Pokud dlužník penzista dluh neuhradí jiným způsobem než srážkami z penze, stále výkon rozhodnutí evidujeme. V okamžiku, kdy se dlužníkovi důchod zvýší nebo se u něj změní jakékoli jiné podmínky, například počet vyživovaných osob, jsme povinni srážku nařídit," dodává.

Pětašedesátiletá Ivana z Karvinska právě prožívá nejtěžší období svého života. Místo toho, aby si užívala život v penzi, chodí uklízet do nedaleké restaurace, myje chodbu v činžáku, ve kterém bydlí a nakupuje zásadně zlevněné potraviny. "Do potíží jsem se dostala vlastní hloupostí," říká. "Do důchodu jsem odcházela s několika nesplacenými úvěry, ale říkala jsem si, že je nějak zvládnu. Když jsem pracovala, připadala mi tisícová splátka jako maličkost, v penzi je tisícikoruna obrovská částka. Takže jsem brala peníze z jedné kreditky, abych mohla uhradit dluh na kreditce druhé a tak pořád dokola, až mě dohnaly úroky. K tomu se přidalo pár prošvihnutých termínů splátek a už to jelo. Mám exekuci na penzi, zůstává mi životní minimum. Pracuju na černo, aby mi to, co vydělám, hned nezabavili. I tak mám jen na nájem a na nejnutnější jídlo. Přiznávám, že nakupuju i potraviny, kterým končí datum spotřeby a dvakrát jsem si už vzala i něco z kontejneru na odpadky. Nejhorší na tom je, že by to takhle mělo být ještě celých pět let," vypráví žena, která celý život poctivě pracovala jako dělnice u výrobní linky na automobilové součástky. Tvrdí, že ve velmi podobné situaci je její sousedka, seniorka, bývalá učitelka.

Pracovníci poraden, do kterých stále častěji přicházejí prosit o radu zadlužení senioři, říkají, že nejvíce varující je, že mnoho starších lidí splácí několik dluhů najednou. Takže, pokud se jejich příjem v penzi sníží oproti době, co pracovali, je téměř jisté, že na splátky mít nebudou. Mnozí však problém začínají řešit až těsně před penzí, ne dříve. A to už je často pozdě. Například v Ústeckém a Libereckém kraji se ukázalo, že mnozí senioři mají až deset exekučních příkazů najednou. Rekordmanem je senior, na kterého byla vydána exekuce kvůli padesáti pohledávkám.

A další varovný případ, tentokrát z Ostravska. "Zjistila jsem, že můj muž má dluh osmdesát tisíc na kreditce, spotřební úvěr na sto tisíc a vyčerpaný kontokorent na třicet tisíc," říká šedesátiletá Stanislava, bývalá knihovnice. "Nastoupila jsem do předčasného důchodu kvůli zdravotním problémům a náš rodinný příjem se snížil. Muž stále pracuje a tvrdí, že dluhy v pohodě uhradí. Přitom se nijak neomezuje. Kouří, teď koupil novou sekačku na zahradu, plánuje dovolenou. Mám hrůzu, že jakmile půjde do penze, nebude schopný dluhy splácet, protože se obávám, že ušetřeno má jen něco málo přes třicet tisíc," vypráví.

Exekutoři i pracovníci dluhových poraden se shodují, že by neškodila nějaká větší kampaň, která by lidem osvětlila, že by se měl každý zadlužovat tak, aby se dluhů zbavil před odchodech do penze.  Protože je to problém, o kterém se zatím málo mluví.

 

 

 

Hodnocení:
(5 b. / 3 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
František Komín
Souhlasím s paní Valeriánovou. Lidi se nechají zblbnout bankou aby si půjčili peníze na nákup věcí, které nepotřebují, aby tak udělali tak dojem na lidi, na kterých jim nezáleží
Jarmila Komberec Jakubcová
Jedná se o Insolvenční zákona č. 182/2006 Sb. s platností od 1.1.2008 ve znění změn a doplňků. Zde lze najít vše týkající se osobního bankrotu jak fyzické tak i právnické osoby.
ivana kosťunová
Oprava, po dobu pěti let.
ivana kosťunová
Pokud soud rozhodne, že klient není schopen splácet, věřitelé mohou pouze rozhodnout, zda bude jejich dluh pokryt z prodeje majetku dlužníka, nebo formou splátek po dobu dvou let. Hlavní efekt je ale v tom, že se na dluh nenabalují další poplatky, pokuty a není možné vyhlásit exekuci.
Jarmila Komberec Jakubcová
Jen malá poznámka k vyhlášení osobního bankrotu - banky opravdu pak už nezasílají dlužníkům upomínky. Soud rozhodne zda je dlužník schopen uhradit minimálně 30% z dlužné částky a pak po dobu pěti let se tato částka + úhrada insolvenčnímu správci hradí. Cituji ze zákona o osobním bankrotu. Věřitelé ale musí s tímto postupem souhlasit, protože dostanou jen zlomek z dlužné částky.
ivana kosťunová
Záleží na tom, kde si ti lidé vypůjčí. Známé banky pečlivě prověřují solventnost a půjčky limitují právě důchodovým věkem. Považuji však za zvěrstvo, že čím je klient starší, tím větší úrok mu banka vyměří. prý kvůli rizikovosti. Nevím nic o tom, že by důchodce nemohl vyhlásit bankrot a potom už na něj banky nemohou. A škodné by nebyly, vybraly si to už dopředu ve zvýšených úrocích.
Květoslava HOUDKOVÁ
Nebylo to z důvodu exekuce, ale osobně znám ředitele Detektivní firmy, který spolu s kolegou se mimo jiné zabývá a tvrdě bojuje proti Šmejdům! Pomáhájí lidem, kteří naletěli a jsou už třeba i v exekuci. Pokud kdo potřebujete radu/pomoc, mám souhlas = smím dát kontakt = vše další už po vzájemné přímé dohodě (svůj mail mám na profilu).
Hana Rypáčková
Chybí finanční vzdělanost. Ale četla jsem nápis chybně :Přibývá seniorů s erekcí. / Napadla mě přístupná vaigra !/ Omlouvám se , nezlehčuji to.
Elena Valeriánová
Já mám pocit, že my lidé jsme nepoučitelní. Kolik už toho bylo o tomto napsáno a je to jako házet hrách na stěnu. Stejné jako věčné téma "šmejdi". A nějaká kampaň o zadlužování a následných důs!edcich? Banky ji přebijí svou kampaní o výhodných půjčkách, vždyť i banku můžete mít rádi.
Jarmila Komberec Jakubcová
Každá exekuce seniora je osobní tragický příběh. V naší seniorké organizaci TOTEM v Plzni pořádáme přednášky ro seniory se zaměřením na tzv. finanční gramotnost, kde na tyto věci odborníci na finance upozornují seniory. Dříve jsme se více zaměřovaly na počítačovou gramotnost.