Fotoreportáž: Vrátila jsem se
FOTO: autorka

Fotoreportáž: Vrátila jsem se

25. 8. 2016

Tak jsem se vrátila. Ptáte se, kam? Před 10 lety jsme bydleli v Chatě pod Studničnou. Bylo nám tam moc hezky. Proč to nezkusit znovu? A hlavně - pokusit se pokořit Sněžku, se silami o 10 let slabšími. Povede se mi to?

Vyrážím se synem v pátek odpoledne z Havlíčkova Brodu - směr Pec pod Sněžkou a po telefonické domluvě  - ubytování na stejné chatě. Jaké to tam bude? Přijíždíme do Pece, auto na parkoviště a hurá obejít centrum, nafotit, co se dá, dokud je hezky, a zajet se ubytovat. Musíme přes velké parkoviště, to si pamatuji, ale tohle tu nebylo, snad jedeme dobře. Pro jistotu volám do chaty. Ano, je to tady, musíte podjet lanovku a pak zákazem vjezdu. Ještě velmi prudký, ale krátký kopeček a už se otevírá les a za malým paloučkem je naše ubytování. Jako před lety.

Vcházíme a než stačíme zavřít dveře zevnitř, už nás vítá a zdraví pan domácí. Pojďte se ubytovat, papírování necháme až na poslední den.
Ráno je počasí takové nijaké. No, uvidíme, co bude. Po vydatné snídani vyrážíme. Ještě rada pana domácího, kudy jít, a přání šťastné cesty. Vezmeme to Obřím dolem. "Je to sice dál, ale...“

Chtěla jsem to, tak to mám! Uf. Nebude to procházka růžovým sadem. Začátek byl mírný, ale čím dál, tím strměji. Jak jinak, vždyť jdu nahoru. Vždyť mohu odpočívat. Došli jsme až na polské území. Kolem vřesoviště a  "Zadupané tundry“. A to už na nás "volá“ vrchol Sněžky. A teď kudy? Doprava je cesta kratší, ale velmi strmá. Doleva delší a pohodlnější. Co myslíte, kudy...., no, šla jsem kratší. Už v polovině mi bylo jasné, že jsem to přepískla, ale nevzdám to! Odpočinků bylo víc než dost, ale došla jsemk svému cíli.

Nová poštovna, nezbytné turistické razítko do notýsku s vizitkou, posilnit se, pokoukat na polskou stranu a hurá nazpět přes Růžohorky. Tam je také stanice lanovky. Pokud dojdou síly, svezu se až do Pece. Chodníčky na i ze Sněžky jsou opravené, ale myslím, že to nebylo šťastné řešení. Schodky nejsou do kroku a místy dost vysoké. I kolemjdoucí kritizují tyto úpravy cestiček. Strmé klesání. K Růžohorkám - cesta daleká. Nad hlavami jezdí lanovka oběma směry. Po pěšinkách chodí mnoho turistů s dětmi a mnozí mají i čtyřnohé kamarády. Ještě kolem hřbitova odpadků, stanice lanovky a jsme blizoučko svému cíli. V Růžohorkách malé občerstvení a pak už to snad dám. Nebyla nejjednodušší, ta cesta zpátky, ale došla jsem. Sprcha před večeří a po večeři hned do pelíšku. Ani mi nevadilo, že celou noc pršelo, jen se lilo. I ráno prší. Uf, jsem, jako když mi někdo natluče. No co, mám, co jsem chtěla, ale ten pocit, že jsem došla - sice za delší čas, než je v informačních materiálech, výhledy, které byly často zastřeny mlhavým oparem, a pocit, že ještě nepatřím do starého železa, ten určitě stál za to.

Pokec se známým panem domácím, připomenutí lidí, kteří sem jezdili a už nejsou mezi námi, výborná domácí kuchyně, paní domácí s borůvkovým koláčem. Mňam, stále výborný jako tenkrát. Moc ráda se po nějakém čase zase vrátím. Při vyrovnání účtu ještě sleva za ubytování na kartu KČT.

Cestou domů jsme ještě stihli, sice v mírném dešti, Lázně Bohdaneč a rozhlednu Barborku. A to je konec našeho víkendu.

Fota snad přiblíží, jak bylo. Nemohla jsem vybrat, které sem dát. Jen nějaké? To by nebylo celé. Tak mne, prosím, nekamenujte. Děkuji. Projděte si moji trasu a vězte, není to tak složité, jak se leckdy zdá.

 

 

 

 

 

Hodnocení:
(5 b. / 11 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Vanda Blaškovič
Pěkná špacírka, Maruško !!!
Alena Várošová
A další fotky taky super.
Alena Várošová
Krásná titulní fotka a pěkné povídání,hezky se to četlo.
Hana Rypáčková
Marie, naprosto vyčerpávající , jako bych to šla s vámi a klidně pozpátku. Moc se mi to líbilo...
Soňa Prachfeldová
Maruško bezva, Sněžku jsme zvládli před dvěma roky, nahoru i dolů a zážitky ty zůstanou ! Krásnými fotkami jsi mi vše oživila.
Marie Magdalena Klosová
Návraty na známá místa jsou pěkné,často nostalgické,a někdy zklamou očekávání.To není Tvůj případ,Marie.Krásný výlet,fotky,vzpomínání.mm
Jaroslava Handlová
Maruš, Ty "jedeš" jako za mlada. Zvládla jsi to všechno parádně: výlet, článek i fotky.
Marie Seitlová
Maruško, pěkně jsem s Tebou zvládla výstup na Sněžku. Máš pěknou fotodokumentaci.
Lidmila Nejedlá
Maruško, moc ráda jsem se podívala, protože to tam mám prochozené. A Ty do starého železa???Tak to ne! Jsi čiperka.
Jitka Mošovská
Hezké, procítěně napsané a tolik fotek. Zamlada jsem byla v zimě na rekreaci ve Špindlerově Mlýně a také jsme vystoupali na Sněžku. Možná bych si to zopakovala, ale už v létě.
Alena Tollarová
Maruško, máš můj neskonalý obdiv a velkou gratulaci. Je dobře, že vám přálo počasí. A fotky jsem si prohlížela od konce, takže v poho... Bezva.
Naděžda Špásová
Maruško, jste borec. Sněžku bych určitě nedala. Fotky jsou super. *****
Helenka Červenka
Maruško, smekám, asi bych to nedala :-)
Marie Novotná
Elen ano,jsou v Přelouči.
Marie Novotná
Ještě dodatek.Při cestě dolů jsme potkali tatínka s asi 8 letým synkem.Už nemohl.Tatínek řekl slova slavného atleta: .....když nemůžeš,tak přidej.Ještě dlouho tatínek vysvětloval kdo a proč tato slova řekl,ale to už my byli dál a já přidala. :-)
Elena Valeriánová
Turistko Maruško, jsi skvělá a já Ti gratuluji. Musíš mít hezký pocit i když to nebyla žádná brnkačka. Ty superlavičky a židličky ty mají v Přelouči? Díky za fotodokumentaci.
Marie Novotná
Omlouvám se za obráceně seřazené fotky.Hromadné nahrávání se mi nějak nepovedlo,ale jsou tam všechny,aby jste viděli to,co já. Evo,jistě by si to dala.Jsi přeci turistka.Alenko V.ten výkon trval celý den,tak není proč smekat.Jano Š. ,však já už obě cesty příště nepůjdu.
Eva Balúchová
MARUŠKO! Dala jsi to,seš borec.Já už bych to asi nezvládla.My jsme šli ze Sněžky na špindlerovku,bylo po dešti,kluzko,strašně kamenitá cesta.Na Sněžku bych to ještě chtěla zkusit,dolů už bych nešla.A dík za tolik krásných fotek,prošla jsem se s tebou.
Alena Vávrová
Maruško, v hluboké úctě před tvým výkonem smekám!! Mne by ty současné schody ze Sněžky zabily. Před lety jsem šla z Luční b. Bucharovými schody do Špindlu a dole ve Sv. Petru jsem už nenápadně stopovala ;-), abych došla na parkoviště u Labe - kolena na šrot.
Helena Votíková
Krása. Souhlasím s vámi, schody na Sněžku jsou nešikovné. Vysoké a stále na stejnou nohu. Mně to tak vycházelo.
Jana Šenbergerová
Maruško, klobouk dolů! Zdálky mi to vždycky připadalo jako brnkačka, ale teď pochybuji, s tou svou dušností bych to už asi nedala. Díky za spoustu fotek. Uložit je sem asi byla také pěkná fuška.
Zuzana Pivcová
Taky se, Maruško, občas ráda vrátím někam, kde jsem byla před mnoha lety. Ale na takový výšlap jako Ty bych už asi raději nešla. Nejsem moc zdatná turistka. :-)