Víte, co je ortorexie?
Ilustrační foto: ingimage.com

Víte, co je ortorexie?

28. 8. 2016
Jedná se o jednu z ukázek současného postupného šílení lidstva, tak je dobré ji znát. Ostatně, mnozí se s tímto jevem setkáváme. Jde totiž o posedlost zkoumáním toho, co jíme.
 
Nikdy dříve se kolem nás nevalilo tolik módních vln týkajících se takzvaně zdravého stravování. Nikdy dříve lidé tak nezkoumali, zda to, co jedí, je kvalitní, zdraví prospěšné či škodlivé. "Jídlo přestalo sloužit k uspokojení fyziologických potřeb, stalo se z něj náboženství. Je to ukázka toho, že lidé nevědí roupama co by," říká Iva Málková, jedna z nejuznávanějších odbornic na hubnutí, zakladatelka společnosti STOB. Pozoruje, že o jídle se čím dál více mluví a lidé je čím dál více zkoumají. 
 
Tak příklad, který se nedávno odehrál v pražské rodině. Devětapadesátiletá Blanka přišla na návštěvu k synovi. Přinesla jako pozornost kornout plný různých druhů oříšků. Nechala vše pěkně zabalit v prodejně se zdravou výživou, protože ví, že snacha si na ni potrpí. "Připadala jsem si jako v pohádce," vypráví. "Snacha oříšky z kornoutu rozsypala na velký tác, vzala pinzetu a začala je rozdělovat na hromádky. Ty, které byly sypané paprikou zvlášť, jiné zvlášť. Pak mi vysvětlila, že jí jen některé druhy a v žádném případě ne solené či paprikované. Pak se ještě zeptala, ze které prodejny přesně jsou a vzápětí se šla podívat na internet, zda má ten obchod mezi požírači zdravé stravy dobré recenze," dodává.
Nejde o nic výjimečného. Toto chování už má svůj název, říká se mu ortorexie. Lékaři ho řadí do podobné kategorie jako je třeba anorexie, tedy odmítání jídla. Ortorexie je odmítání jídla, o kterém je dotyčný přesvědčen, že není zdraví prospěšné. Jinými slovy, chorobné se zabývání tím, co si dáváme do svých bříšek.
 
"Hysterie kolem potravin je stále intenzivnější," říká profesorka Jana Dostálová z Ústavu analýzy potravin a výživy Vysoké školy chemicko - technologické. "Čekala jsem, že už bude pomalu odeznívat, ale je to čím dál horší. Na jedné straně je dobře, že se lidé zajímají o to, co jedí. Na druhé straně čím dál více lidí věří různým fámám. O potravinách mluví kde kdo, spousta lidí se považuje za odborníky. Společnost je přehlcena informacemi," vysvětluje příčiny tohoto jevu.
 
Donedávna byla přehnaná starost o kvalitu jídla spojována nejčastěji s mladými ženami, které dbají na svůj vzhled nebo s maminkami, které chtějí dětem a rodině dávat jen to nejlepší. V poslední době se však šíří společností jako lavina a ortorektiky se stávají jak mladí muži tak senioři. Jistá pětašedesátiletá dáma například přestala používat v domácnosti mléko. "Člověk je jediný druh, který pije mléko jiného druhu a to přece není normální," vysvětluje. "Přečetla jsem si tutu úvahu na internetu spolu s tím, že mléko zahleňuje a celkově není zdravé. Tak mléko už u mě v lednici neuvidíte," říká. Její muž má na to tento názor: "Celý život jsem pil mléko, jedl sýry a jogurty, protože jsem žil v představě, že jde o zdravější jídlo než třeba klobása nebo paštika. Najednou nesmím. Tak už nevím co? Jen se bojím, že si přečte na internetu některou z těch stránek, které velebí mořské řasy a jiné zelené slizy a bude mě do toho nutit."
 
Ortorektici se totiž vyznačují určitým militarismem. Jsou přesvědčeni, že to, čemu věří, je správné a tudíž tomu musí věřit všichni ostatní. Nevěří? Donutíme je. Tak uvažuje ortorektik. Ano, mít ortorektika doma je peklo. Ortorektik je totiž posedlý zkoumáním, z čeho je jídlo složené, zda je zdravé, takzvaně čisté. Přitom podléhá módním vlnám, takže po době, kdy jedl zásadně vše bio, nyní jí zásadně jen to, co neobsahuje lepek. Posedlost zdravým stravováním poprvé pojmenoval jako ortorexii lékař Steven Bratmen v roce 1977. Tehdy šlo o vlnu, které podléhaly spíše herečky a modelky ve Spojených státech. Trochu to trvalo, ale vlna dorazila k nám a právě je na vrcholu. Tak proto je dobré to slovo znát.
 
 
 
 
 
Hodnocení:
(5 b. / 4 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Helena Hejduková
mám jedno heslo, co člověk s chutí sní a vypije, nemůže uškodit, kdybych zkoumala co je zdravé či ne podle různých módních trendů, tak umřu hlady. Neuznávám diety, jíst se má vše a všeho s mírou. Zdravý život není jen o "zdravé" stravě, ale o tom, jak žijeme a jak se na život kolem sebe díváme a reagujeme. jdu si dát své oblíbené knedlo, vepřo, zelo a jako dezertík mám buďáky, sosáček smočím v dobrém pivku a večer sidám šláftruňk - moje oblíbené růžové vínko z nedaleké vinotéky, kde prodávají víno z Pálavy a to z vesničky Perné a teď když to píšu tak si dávám burčák. Ráno kmitám do hotelu a pořádně posnídám, bílé kafe s buďáčky.
Vladka Steinová
Pokud je slovo s koncovkou....rexie.. vždy to znamená něco nepěkného, závadného, varovného.(např.anorexie.) Pokud k tomu připočtenme velmi silnou medializaci+výzkumy+názory +varování, tak jsme doma.Ale hysterii k vývěru potravin?
Karel Boháček
Tohle slovo jsem neznal, ale i já sleduji potraviny dle škodlivosti, mléko kromě tvrdých sýrů a kvalitních jogurtů jsem zcela vypustil, kvalitní uzeniny si taky vybírám, jinak jím co jsem si vypěstoval ,vykrmil a udělal sám. Co tak ale koukám okolo sebe tak ortorexní je hlavně naše mládež ve věku 20 -30 let.
Naděžda Špásová
Název jsem neznala, ale způsob ano, a to většinou z řad dnešních matek. Samozřejmě, že s věkem přijde i omezení při výběru stravy, ale abych studovala, co jaká potravina obsahuje, to pardon. Jsem sice v letech, ale rozum mi ještě slouží.
Jarmila Komberec Jakubcová
Jak správně napsala Květka H. - nechtěla bych tak vypadat.
Jana Šenbergerová
Slovo jsem neznala, ale příliš evokuje jiné - ortodoxní - a od toho co nejdál. Obě mi zavánějí fanatizmem. Přesto je dobře si uvědomit, že nám něco prospívá více a něco méně, leccos dokonce škodí. Do auta na benzín také není radno nalévat naftu, a to je jen stroj. Náš "mechanizmus" je mnohem jemnější, a když ho poroucháme nevhodným zacházením, divíme se.
Květoslava HOUDKOVÁ
Dodatek: ...a vypadala jak ta baba na obrázku - děkuji, nechci.
Květoslava HOUDKOVÁ
Nakupovat s brýlemi + lupou (jinak bych drobný tisk nepřečetla) určitě nebudu. Do 70 r. jsem už přežila, zbytek taky dožiji bez pitomých analýz a zkoumání, darmo bych -navíc- ještě zblbla.
Lenka Hudečková
Slovo jsem dosud neznala, ale podrobné zkoumání potravin, s tím jsem se již setkala. Doufám, že si článek přečte Roman Procházka :-)
Dagmar Bartušková
To slyším prvně. Pokud nedržím nějakou krátkodobou dietu, sním kromě luštěnin téměř všechno. Nehlídám, co která potravina obsahuje, jestli je "Bio" - čemuž nevěřím, např Bio banán atd.. Abych se hrabala pinzetou v potravinách, popř. prováděla jejich analýzu apod., tomu říkám posedlost nebo chcete-li blbost na "ntou"! Tito lidé by se měli jít léčit!
Zdenka Jírová
Slovo BIO nesnáším, protože mu nevěřím. Může mi někdo vysvětlit , jak přezkoumají např. bio banány? Nebo bio ořechy? Měla jsem podstatnou část života zahradu, kde jsme pěstovali všechno možné - zeleninu, ovoce, ořechy. Mohu sice částečně pěstovat bio zeleninu, ale jak ovlivnit 50.letý ořech, to tedy nevím. Mě spíš zajímá u potravin, kolik je v balení skutečného produktu, který kupuji, zejména u mléčných a masných výrobků, protože mám hrůzu z tzv. separátů. Dříve to dostával jen dobytek a prasata, teď to dostáváme my. A za jakou cenu!
Elena Valeriánová
Slovo ortorexie jsem neznala, ale situace zde popisované ano. Bohužel.
Zuzana Pivcová
To je jako pokračování Romanova vyprávění o schůzce se slečnou, která byla posedlá zdravou stravou. Je dobré mít určité povědomí o potravinách, které jsou více a naopak méně zdravé, to opravdu nijak neznevažuji a snažím se to u sebe do značné míry respektovat, ale přehnané je už veškeré to sledování, co je bio a farmářské atd., právě tak jako se jednu dobu s lupou a seznamem studovala v obchodech veškerá éčka v potravinách.
Jitka Prušová
na tuhle úchylku je jediný lék- nechat pár dní vyhladovět a baštili by všechno, bio nebio... příklad ze života: upekla jsme švestkový koláč, nad kterým si vnoučata jen odfrkla: tohle my nejíme! za pár hodin v autě, po celodenním koupání se o ten koláč div nepoprali...
Jiří Libánský
Nikdy jsem dosud to slovo neslyšel. Také zkoumám, co která potravina obsahuje, jak je pro zdraví prospěšná či škodlivá. Ale proto, že si občas dám i buřta s cibulí a nebo ovar s křenem, nebudu asi úplně ortorexik.