Čeští senioři jsou dříči
Ilustrační foto: pixabay.com

Čeští senioři jsou dříči

9. 9. 2016
Sice si často stýskáme, že pro dříve narozené je málo pracovních příležitostí, realita je však taková, že čeští senioři pracují čím dál více.
 
Počet lidí, kterým je nad šedesát let a stále chodí do práce, se za posledních dvacet let zdvojnásobil. Samozřejmě je za tím fakt, že se zvyšuje hranice odchodu do důchodu. Ale také skutečnost, že stále více lidí je aktivních, chtějí být užiteční a užívat si život. A k tomu je třeba financí. 
Český statistický úřad zveřejnil data, z nichž vyplývá, že zatímco v roce 1995 v Česku bylo necelých sto sedmdesát tisíc pracujících seniorů, nyní jich je téměř tři sta šedesát tisíc. 
 
"Největší růst je zaznamenán ve věkové skupině mezi šedesáti a šedesáti čtyřmi lety," uvedla Iva Ritschelová, předsedkyně Českého statistického úřadu. "Souvisí to se stárnutím populace. Celkový počet obyvatel České republiky nad šedesát let se za posledních dvacet let zvýšil o sedm set šest tisíc," dodala. To znamená, že nyní v Česku žije přes dva miliony šest set třicet tisíc lidí starších šedesáti let. A to je už velice vlivná a silná skupina lidí. Se zkušenostmi a zároveň elánem a schopnostmi být stále hodně platní. A s nezanedbatelnými potřebami. Právě v této věkové kategorii hodně lidí cestuje, má koníčky, chce dobře vypadat. A zdá se, že s prací nechtějí hned tak skončit. 
 
"Roste totiž i počet zaměstnaných lidí ve věku pětašedesát a více," upozorňuje šéfka statistiků. Zatímco v roce 1995 se míra jejich zaměstnanosti pohybovala mezi 3,7 až 5,3 procenty, v minulém roce stoupla na 5,6 procent a dále se zvyšuje. Daří se hlavně lidem, kteří mají vysokoškolské vzdělání a pracovali jako specialisté na určitou oblast. Ukazuje se, že vysokoškoláci ve věku nad šedesát mají častěji zaměstnání než mladí absolventi vysokých škol. Zdá se tedy, že neplatí to, čeho se často obáváme: Že nás někdo vyhodí z práce jen kvůli tomu, že na naši pozici bude chtít někoho mladšího. Jiná je však situace v dělnických profesích.
 
Tady je zkušenost pana Stanislava z Ostravy: "Je mi šedesát čtyři a ve firmě mi před rokem dali najevo, že už nestíhám. Odešel jsem po vzájemné dohodě. Teď marně  hledám nějakou obyčejnou práci. Živil jsem se jako skladník, řidič, údržbář, takže nemám žádnou specializaci. Když někam přijdu a řeknu věk, vidím, že okamžitě ztrácejí zájem. A je pravda, že si už třeba netroufnu dělat řidiče na delší trasy. Unavovalo mě i chození na noční, to přiznávám. Takže pro lidi, jako jsem já, jsou řeči o tom, že je o seniory zájem, celkem bezpředmětné."
 
Naopak jeho soused a kamarád Hynek si poradil. Našel si práci jako ostraha v supermarketu. "Je mizerně placená, ale jsem mezi lidmi a aspoň si tak každý rok našetřím na pěknou dovolenou u moře," vysvětluje. Nevadí mu, že takzvaně společensky klesl, dříve totiž  býval středoškolský učitel, vyučoval na střední průmyslové škole. "Je mi to jedno," směje se. "Zvládl jsem hlídat, jestli někdo nemá pod lavicí tahák, teď hlídám, jestli si někdo něco z regálu nestrká do kapsy. Je to přece podobné," říká.
 
Každopádně se zdá, že lidé, kteří mají dobrou práci, ji nebudou chtít opouštět jen proto, že dosáhli důchodového věku. Mnozí se jí budou držet zuby nehty dál. Což je špatná zpráva pro absolventy škol, ale dobrá zpráva pro dříve narozené. Trend se vyvíjí jasně: Snažit se někoho vyštvat z práce kvůli věku je čím dál více bráno jako zavrženíhodná věc a čím dál více lidí si to nenechá líbit.
 
 
 
 
 
 
 
Hodnocení:
(4 b. / 8 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Jitka Valachovičová
Vidím, že co člověk - to názor...Pokud důchodci slouží zdraví, tak proč by nemohl pracovat = přivydělat si, ty naše důchody opravdu nejsou nic moc...
Jarmila Komberec Jakubcová
zastávám stejný názor jako paní N.Špásová. Jestli svým pracovním výkonem stihnu vykonávat a odvádět dobrou práci není důvod nenechat v zaměstnání seniora bez ohledu na jeho věk.V současné obě je tak nízká nezaměstnanost, že neustále roste poptávka po lidech. Kdo pracovat chce, práci si najde.V 60ti letech jsem si vybudovala vlastní firmu, mám své zákazníky a ti neřeší kolik je mi let, ale zda za své peníze dostanou co požadují. Tuto možnost má v současné době každý. Proto zásadně nesouhlasím s názorem paní Evy K. Navíc jen malá informace: v současné době si platím zdravotní i sociální pojištění, což měsíčně na zálohách představuje cca 2500,--.A ještě odvádím daně z příjmu do státní pokladny. nemyslím si tedy, že někomu překážím či zabírám prostor.
Naděžda Špásová
Zásadně nesouhlasím s názorem Evy K. Až bude ona v důchodovém věku, tak by mě zajímalo, co na ten příjem bude říkat. I když třeba bude mít nadprůměrný důchod? Kdo ví?
Ilona Kolářová
Určitě také záleží na tom, jakou kdo dělá práci a zda ho práce baví. Jsou lidé, kteří se na odchod do důchodu těší a pracovat by za žádnou cenu nešli a pak je druhý extrém, lidé, kteří jsou v důchodu nešťastní, protože si připadají nepotřební. A pak jsou lidé, kteří jsou v důchodu, ale občas si chodí přivydělat a také, aby neztráceli kontakt, což shledávám naprosto v pořádku.
ivana kosťunová
Evo, důchodci pracují hlavně proto, že chtějí žít důstojně i ve stáří, což se současnými důchody není možné. A pracují na místech a za mzdu, za kterou by jiní daleko mladší pracovat nechtěli. To na vysvětlenou. Ale stav, který popisujete beze zbytku platí ve školství a obzvlášť ve státní správě. Z teplého místečka se nikomu odcházet nechce. Pak jsou ještě lidé jako já, kteří si vybudovali svoji živnost, stálo je to velké úsilí a když už to začalo být životaschopné, nechce se jim to zase zlikvidovat. Já sama práci nikomu neubírám, s některými klienty spolupracuji už 20 let a kdyby s naší spoluprací nebyli spokojeni, dávno by odešli ke konkurenci. Ale tato problematika je složitá, a sociologické průzkumy bývají často " mimo mísu :))
Eva Krausová
V Praze se mají pracující dobře, ale na Mostecku je to hrůza, mnoho práce jen za minim. mzdu/což je pod hranicí chodoby/, ta lepší se téměř nedá sehnat. Proti pracuj. důchodcům nic nemám jen v případě, že pracují v oblastech, kde je poptávka po zaměstnancích. Ale pokud pracují na kvalitních místech, tak je blokují mladým nebo lidem bez práce, a s tím už nesouhlasím. Na těchto místech bych dovolila pracovat důchodcům jen s tím, že nebudou pobírat důchod, ale jen výplatu. Něco jiného je u těch, co pracují ve svých firmách. Na mnoha místech je veliká nezaměstnanost a dle mého by nebyla, kdyby místa nedrželi právě důchodci. Jak k tomu přijdou ti, co pracovat chtějí a nemohou? Už vidím, jak jsem zas "sáhla" do vosího hnízda, ale nemohu jinak. Myslím, že samotným důchodcům by se také nelíbilo, kdyby jejich děti, vnoučata nesehnali práci jen proto, že je obsazena důchodci. Já již nyní uvažuji o tom, že půjdu o 2 roky dříve do důchodu, pokud mi to výše důchodu umožní. Pracovala jsem celý život, mám problémy s páteří, už tak mám jít do důchodu až v 64letech, zatímco má maminka šla v 56 letech, to už bych byla téměř druhým rokem v důchodu. Ono něco jiného je mít práci, která člověka naplní, posune a něco jiného je dělat, jen pro obživu. Nemluvě o tom, že je velký rozdíl mezi manuální prací a prací u stolu... Já být zaměstnavatelem, tak bych chtěla jak lidi mladé, střední věk, tak i starší pro jejich zkušenosti,moudrost ale důchodcům bych dala šanci jen vyjímečně.
Naděžda Špásová
Taky jsem se zařadila mezi prduchy (pro neznalé prac. důchodce). Mám to kousek od baráku, přijdu mezi baby jako jsem já a doma není ponorka. A jak všichni říkáme, každá koruna dobrá. Tak snad mi to vydrží hodně dlouho.
Zdenka Jírová
Pracovala jsem do 67 let, sice jen na malý úvazek, ale bylo to dobré. Bohužel, technika stále častěji nahrazuje lidskou sílu a i mne nahradila.
ivana kosťunová
Zasmála jsem se středoškolskému profesoru pracujícímu jako ostraha v supermarketu. Opravdu "ze života " . Každý přeci ví, že ve školství pracují převážně učitelé v předdůchodovém a důchodovém věku. Možná by stálo za to udělat sociologický průzkum, jakým procentem je která věková kategorie ve školství zastoupena
Libuše Křapová
Oprava - rané stáří je věk do 75 let :-) Někde se mi ta pětka zatoulala.
Libuše Křapová
Původně jsem šla do důchodu o tři měsíce dřív, a to ještě jen proto, že mne kolegyně prosila, ať neodcházím před prázdninami, měla malé děti. Byla jsem už k smrti vyčerpaná a do práce chodila jen ze setrvačnosti. Po pár měsících doma mi otrnulo, a našla si brigády. Kupodivu mi nedělalo problém si práci najít, naopak. Pracovala jsem v dílně při kompletaci výrobků, v továrně u lisu, pekla oplatky, vyplňovala dotazníky v domácnostech, starala se o starou paní i prodávala u Vietnamců. Tam jsem vydržela nejkratší dobu, protože se mi nelíbilo chování. Když bez důvodu majitelka vyhodila kolegyni, položila jsem jí to taky ještě ten den. Nakonec jsem zakotvila déle než rok ve svém původním povolání - i když ne na svém původním pracovišti - jako zdravotní sestra. Myslím, že ona různorodost mi v práci právě pomáhala vydržet, a taky pomyšlení, že budu pracovat jen do doby, kdy já budu chtít. Kdo se na to cítí a dovolí mu to zdravotní stav, určitě si nějakou brigádu taky najde. Co mi ale hodně vadí, tak automatické zařazování lidí nad šedesát do kategorie seniorů. A ještě horší je, když jsem teď nedávno ve zprávách v televizi slyšela o třiašedesátileté stařence. Uf, nejsme mladí, máme svůj věk, ale taková kategorizace je dost znevažující. A navíc - i WHO už posunula hranice stáří, od 64 let je teprve kategorie rané stáří. tak proč senioři? Či dokonce stařenky :-( Jen pro přesnost, já už raně stará jsem :-) – etapy stáří: rané stáří (64-70) vlastní stáří (75-89) vysoký věk (90-)
Jarmila Komberec Jakubcová
Naprosto souhlasím s panem Čepelkou. Já přesto, že jsem letos dosáhla 70 let pracuji ve své firmě, odvádím daně a platím jak sociální tak zdravotní pojištění.Tím se mi starobní důchod každým rokem valorizuje.Práce mně baví a pokud bude zdraví sloužit jako doposud budu aktivně pracovat.Mám slušný důchod a mohla bych si jak se říká "užívat". Ale já si právě užívám práci, protože konečně dělám co mně baví a hlavně pracuji i když nemusím, jen mohu.
Oldřich Čepelka
Mně se líbí, když se setkám s člověkem nad 60, který je akceschopný, má elán a dokonce je pro něco zapálený. V tomto věku můžete začít podnikat (malonákladově). Šikovný důchodce je správcem celé budovy nějaké neziskovky, důchodkyně vozí cizí děti na kroužky, další začal vyrábět videa a všichni kromě radosti ze smysluplné práce za to dostávají peníze. Skvělé! Dělám to taky tak a jistě mnozí íčkaři také.