Japonsko, ráj pro seniory
Ilustrační foto: pinterest.com

Japonsko, ráj pro seniory

12. 9. 2016
Berme tento text jako exkurzi do země, která dříve narozeným musí připadat jako ráj. V Japonsku žije přes padesát tisíc lidí starších sta let. A lidé ve věku nad pětašedesát tam tvoří už téměř čtvrtinu veškerého obyvatelstva. Tak teď to podstatné: Už je to znát v běžném životě. 
 
Vznikají četná hřiště pro seniory. Ano, tak jako se u nás budují hřiště pro děti nebo cyklostezky, v Japonsku je nyní trendem stavět v parcích a na sídlištích oázy určené pro relax dříve narozených. Jde o sportovní centra a hřiště koncipována tak, aby vyhovovala starým lidem. Dá se na nich provozovat cvičení, které má za cíl posílit a udržet člověka v kondici. Jsou tam lana pro šplh, kladiny, prolézačky, tyče, hrazdy, jednoduché posilovací stroje. Masato Saidžó, který je šéfem jednoho z četných sdružení, která vznik takových center podporují, uvedl pro agenturu Reuters toto: "Dříve se stavěla hřiště pro děti. Mnoho je jich nevyužito, děti sedí doma u tabletů. Senioři o ně naopak mají zájem, takže je pro nás přirozené nahrazovat staré vybavení určené dětem tělocvičným nářadím vhodným pro seniory."
 
Rozmach hřišť sebou nese i pracovní příležitosti. Mladí senioři, to znamená v Japonsku lidé kolem sedmdesátky, tam pracují jako trenéři. Dohlížejí, radí, pomáhají těm starším. Japonci si tento trend nemohou vynachválit, protože je návštěvy hřišť nejen udržují ve fyzické kondici, ale také jsou v kontaktu s lidmi. Pro cizince je to často neobvyklý pohled. Na čím dál více místech japonských měst jsou k vidění partičky starých lidí, které společné cvičí různé sestavy. 
 
A další projev toho, že v Japonsku jsou senioři čím dál početnější a tedy i vlivnější skupinou obyvatelstva. Celebritami se tam stala parta kamarádek ve věku kolem osmdesátky. V tamních médiích se do souvislosti s nimi často dává výraz idol, který se dosud používal jen v kontextu s mladými lidmi. Takže, seznamte se, je to skupina s názvem KBG84. Založil ji jistý hudebník Kikuo Cušido a pojmenoval ji schválně podobně jako populární japonskou skupinu mladých zpěvaček, která si říká AKB48. "Prostě jsem chtěl zkusit, zda jde v šoubyznysu prorazit i ve vysokém věku. A kde jinde to zkusit, než u nás v Japonsku, kde senioři začínají zemi silně ovládat," tvrdí.
 
Seniorské zpěvačky způsobily senzaci. Ve svých skladbách žertují na téma věk, tančí, dávají rozhovory. Vystupují s populární hudbou v podání tradičních japonských strunných nástrojů. Jejich vystoupení je šou, která zvedá ze židlí i dvacetileté posluchače. Nejstarší zpěvačce skupiny je nyní sedmadevadesát a je ve své zemi skutečnou hvězdou. 
 
Právě aktivní trávení času označují geriatři za jeden z důvodů, proč se Japonci dožívají tak vysokého věku ve velmi dobré kondici, na rozdíl od mnoha jiných národů. V Japonsku je zkrátka zvykem žít ve stáří tak, jako v mládí, samozřejmě, co zdraví dovolí. A zdraví tam zpravidla dovoluje hodně, protože Japonci jsou zvyklí na kvalitní a zdravou stravu. 
 
Statistiku o počtu stoletých lidí si Japonci vedou už od roku 1963. Ovšem v té době jich tam bylo jen přes sto padesát. V roce 1998 už deset tisíc a pak jich rok od roku přibývá. Tento jev je samozřejmě předmětem zkoumání, ale zatím to vypadá, že za celým tím tajemstvím je z velké míry fakt, že Japonci prostě umějí žít. Kdo ví, možná, že  se i u nás časem budou v parcích prohánět devadesátiletí atleti a talentové pěvecké soutěže budou válcovat osmdesátileté zpěvačky. 
 
 
 
 
Hodnocení:
(5 b. / 2 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
ivana kosťunová
Japonská ekonomika je jedna z nejlepších ekonomik na světě. Samozřejmě to není zadarmo. Japonci v mých představách jsou pracovití, mají zajímavý životní styl a jsou vzájemně slušní a ohleduplní. Vždy jsem se chtěla do Japonska podívat. No, třeba se ještě zadaří.
Eva Krausová
Japonci sice možná hodně pracují, ale líbí se mi, že učí děti úctě ke stáří. U nás se možná tak neženeme za prací na 150%, ale na druhé straně, u nás bývá v práci často mnoho stresu také, nezaměstnaní, co pracovat chtějí za prací dojíždějí, pracují na směny, jako můj kamarád nyní dojíždí do Prahy, má měsíc jen samé noční směny, což na zdraví a kvalitě života vůbec nepřidá. Japonsko je krásná země, co se přírody týče a od mala se děti učí úctě. A myslím, že kdyby tam moc pracovali, jak se o nich říká, těžko by se dožívali 100Let... Naši důchodci jsou v současné době rádi, když se důchodu vůbec dožijí...
Vladka Steinová
Další statistika a doporučení?Tam je to přece o něčem zcela jiném.
Naděžda Špásová
V Japonsku bych nežila ani za nic. Oni nežijí. Pachtí se za kariérou, penězi a prestiží. Nemám ráda mentalitu a přístup k životu Japonců, Číňanů, Korejců a jim podrobných. Možná, že si váží stáří, ale lidského života ne. Říká mi to jejich historie a vzhledem k tomu, že si na ní dost zakládají, pochybuji o změně.
Zuzana Pivcová
Jen chci říct, že to jsem četla v knize našich reportérů, žijících dlouhodobě v Japonsku, jinak osobně zemi samozřejmě neznám.
Zuzana Pivcová
Souhlasím s Karlem a poněkud oponuji hodnocení, že Japonci prostě umějí žít. Vyrůstají od malička s vědomím, že musí udělat pracovní kariéru, aby se měli dobře, a tomu podřizují svůj osobní život, dřou do školy, neznají volno a zvláště muži se rodině nijak moc nevěnují. Všechno je tam takové hodně organizované. O tom svědčí i zájezdy japonských seniorů do Prahy, pověstné tím, že z autobusu vyběhnou malé postavičky, cvaknou foťákem sem a tam, naskočí a jede se dál. I ten tělocvik atd. mi připadá jako nastolený trend, který všichni dodržují.
Karel Boháček
je to o něčem jiném. Od mala Japonci jsou vychováváni k tomu aby makali na 200%, prostě nějaká neschopnost či nemohoucnost zde není na místě - nejsi IN. Proto i důchodci na sobě pracují a tváří se že stále jsou fit , vždy elán a úsměv !
Zdenka Jírová
pro naše seniory opravdový ráj.