Zakynthos a želvy
FOTO: Alena Tollarová

Zakynthos a želvy

28. 9. 2016

Stejně jako loni, i letos jsme se začátkem září vydali na dovolenou na řecký ostrov Zakynthos, který nám učaroval (viz můj článek Tip na dovolenou - Ostrov Zakynthos). Kromě toho, že je znám jako zelený ostrov s vůní tymiánu, má ještě jednu zvláštnost. Na jeho pobřeží totiž v létě připlouvají mořské želvy (caretta caretta), vyhrabávají si na plážích hnízda a kladou do nich vejce. Bratru tak 80 až 120 ks do jednoho. Nechovají se však jako naše známé kvočny, ale ponechávají vejce v horkém písku, kde se z nich pod žhavým sluncem po 60 dnech vylíhnou malé želvičky, které okamžitě putují do svého přirozeného prostředí, tedy do moře. Jen jedné želvičce z tisíce se však podaří překonat všechny nástrahy a přežít do dospělosti.

Jako místo svého pobytu jsme zvolili letovisko Laganas, které je právě jedním z míst, kde se želvy vyskytují. A já se v této reportáži budu věnovat výhradně těmto okrunýřovaným krasavicím.

Želvy, které zde byly mnohem a mnohem dřív než dychtiví rekreanti, jsou tu velkým byznysem a najdete je úplně všude. Na pohledech, tričkách, osuškách, taškách, hrnečcích, figurkách ze všech možných materiálů, magnetkách a vlastně snad na všem, co vás napadne. Však ani my jsme neodolali a želvy na osuškách a hrnku s námi přiletěly domů. Kdo má chuť, může se vydat za želvami lodí se skleněným dnem, já však této honbě příliš nefandím.

Teď však něco k želvám opravdovým. Mezi Laganas a Kalamaki se táhne několikakilometrová pláž, zasažená "želví invazí". Hned za říčkou Laganas stream, která se zde vlévá do moře, začíná území patřící želvám, přírodní park... Ještě na začátku pláže za říčkou jsou sice lehátka se slunečníky, ale po pár metrech je tu už nenajdete. Ne, že byste se zde nemohli v čisťounské vodě koupat, to ano. Ale můžete si jen položit osušku ke slunění na okraj moře. Jakmile ji totiž dáte dál, tedy vlastně blíž k želvím hnízdům, je u vás strážce přírodní rezervace a vykáže vás i vaši osušku zase hezky zpátky blíž k moři. Na pláži mají svůj kiosek, kde odpoví na různé otázky a mají k dispozici informační materiál.

Paní želvy plní své mateřské povinnosti výhradně v noci. Pláž se na dobu od 20 do 7 hod úplně uzavírá a nebudete tam vpuštěni, což jsem si osobně ověřila. Nad pláží vede letový koridor navazující na letiště, vzdálené jen 800 m od moře. V zájmu klidu želví populace tu v noci nelétají ani letadla. Ochránci přírody bdí a každé hnízdo s vejci označí údaji o snůšce, takže pláž je poseta ohrádkami a dřevěnými stojánky. Želvím vajíčkům je v horkém písku určitě dobře a v klidu si tu prožívají svoji metamorfózu na želvičky.

Pláží se nesly zvěsti, že po otevření pláže hned v 7 hodin je možné vylíhnutou želvičku spatřit. Přivstala jsem si, ale štěstí jsem neměla. Viděla jsem sice aspoň různé stopy, ale neodvážila bych se tvrdit, že některé z nich byly želví.

Na ostrově jsme zažili velkou bouři a po ní zůstala mnohá hnízda, původně dosti vzdálená od moře, v mokrém písku. Neodvažuji se odhadovat, jaká byla šance na vylíhnutí želviček.

V neděli odpoledne jsme se zúčastnili události, při které byla slavnostně vypuštěna zpátky do moře zraněná želva, kterou se podařilo vyléčit. Chlapci a dívky z ochranářské organizace vytyčovali koridor od jednoho z hotelů přímo do moře. Asi hodinu posunovali sloupky s lany tu pár centimetrů doprava, tu doleva. Zřejmě se snažili odhadnout, kudy se želva bude ubírat (nebo plnili nařízení EU?). Když už to vypadalo, že budu muset svou účast na prudkém slunci vzdát ve strachu v moji přeměnu v sušenku, zaujali fotografové svá místa ve svoje, vkleče i vleže. Byla přinesena velká bedna. Ještě nezbytný projev, který nikdo neslyšel a slavnostní chvíle nastala. Dvě dívky se sklonily nad bednu a vyzvedly velkou želvu. Pomalu ji položily do písku před bednu a nastala chvíle očekávání. Půjde? Nepůjde? Želva se chvíli rozhlížela - asi abychom si ji všichni mohli v krutém protisvětle vyfotit - a pomalu se dala do pohybu ve špalíru nadšených diváků v plavkách. Však špalír vedl až do moře. Mořská želva jaksi nemá nohy, ale ploutve, takže nešla, ale odstrkovala se ploutvemi. Vždycky kousek a zase oddych. Všichni jsme jí strašně fandili, takže nám vyhověla a po několika etapách se ocitla až na pokraji krásného moře, jejího domova.

Ještě pár okamžiků a zmizela pod hladinou. Špalír ve vodě na pravé straně postoupil jako jeden muž stranou, neb želva se asi rozhodla plavat k ostrůvku Marathonisi (Želví ostrov), který je tím směrem. Zatleskali jsme a dojati se rozešli ke svým plážovým taškám a barům s občerstvením. Pro mě to byl krásný zážitek a připravila jsem krátké video, které zachycuje právě poslední metry putování želvy do moře. 

 

 

Hodnocení:
(5 b. / 15 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie
TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Alena Tollarová
Děkuji všem, koho jsem jen trochu potěšila svou reportáží. Naďo, Tebe beru na slovo. A vítám novou íčkařku, Magdo!?
Magda Korčáková
Alenko,úžasné obě-ty i želva a jako vždy moc pěkně popsáno.Přeji Ti moc takových "úžasných" zážitků.
Hana Rypáčková
Báječná příležitost a tu ty vždy dokážeš využít. Senza reportáž.
Ilona Kolářová
Je dobře, že se takto želvy chrání.
Marie Magdalena Klosová
Ali,bezva zážitek i reportáž.mm
Lidmila Nejedlá
Alenko, jako suchozemec jsi nám zprostředkovala krásnou reportáž od moře. Voní létem, slanou vodou a láskou k vodním živočichům. Bravo!
Marie Novotná
To muselo být moc krásné.Díky
Naděžda Špásová
Álo, pěkný zážitek. Fotky i video hezké jen mi tam chybí víc moře. Želva je prostě želva.
Marie Seitlová
Krásný dovolenkový zážitek, díky, že si se o něj podělila.
Drahomíra Stínilová
Touhle reportáží jsi mi udělala velkou radost. Vrátila jsem se na začátek letošního krásného léta. Bohužel takovéhle akce se želvami jsem se nemohla zúčastnit, je to zřejmě záležitost konce léta. Moc hezký článek.
Libor Farský
Teda já jsem rčení "šťastná jako želva" neslyšel, ale jen "brečí jako želva". Tak jak je to, Alčo? Asi podle toho, jak má daleko k moři, že? Takže proč ji po ošetření v té bedně nedonesli až k moři? Pro atrakci turistům? Moc krásná reportáž, Alenko.
Alena Vávrová
Ali, díky za velice zajímavou a netypickou reportáž z dovolené. Teď už vím, proč se asi říká "šťastná jako želva" :-) .
Jaroslava Handlová
Ta šťastná želva už teď asi tráví dovolenou na tom svém Želvím ostrově. Álo je dobře, že jsi nám pěkným vyprávěním, videem i fotkami přiblížila tuto vzácnost ostrova Zakynthos. Díky.
Olga Štolbová
Álo, díky. Přečetla, zhlédla i přímo od tebe, z ouška do ouška, vyslechla - je to úžasný zážitek. Také jsem držela palce tvým šikovným vnukům, jsi prima babička. *****
Eva Balúchová
Je vidět z fotek,že je tam hodně nadšenců,kteří se o želvy starají.Želva na fotce je pěkný kousek,škoda,že se ti nepodařilo vyfotit mladé,vylíhnuté. Tak jste měli pěkný zážitek jako bonus krásné dovolené.
Elena Valeriánová
Ali, to musel být krásný zážitek, děkuji za zprostředkování. Ta bouře mě vyděsila, to zřejmě bylo nepříjemné. Bezva video i fotky.
Zuzana Pivcová
Úžasné, jako akce i Tvou zásluhou, že jsi taková podnikavá holka a všechno Tě hned neodradí.
Dagmar Bartušková
Álo, skvělá reportáž, skvělé fotky, super video! Želvy, želváci a želvičky jsou mou srdeční záležitostí, vždyť víš. Arnold s Bobem-Izákem pozdravují vaší Poldinku.
Dana Kolářová
Velmi zajímavá reportáž i video se šťastným koncem. Krásný zážitek i pro mě. Děkuji.