Zemanova sázka na vysněnou vstupenku do Bílého domu
FOTO: oficiální stránky Pražského hradu

Zemanova sázka na vysněnou vstupenku do Bílého domu

29. 9. 2016

I když se to obdivovatelům Kremlu bude zdát vysoce podezřelé, v diplomacii není vyšší mety než je oficiální přijetí americkým prezidentem v Bílém domě. Posledním českým prezidentem, který se toho dočkal, byl opakovaně Václav Havel. Václav Klaus čekal marně celých deset let. Miloš Zeman zatím též – jakkoli se Hrad již od jeho nástupu do prezidentské funkce netajil tím, že na oficiálním přijetí intenzivně pracuje.

Vzhledem k zahraničně-politické orientaci Miloše Zemana na Rusko a Čínu i jeho – jemně řečeno – ne příliš diplomatické a reprezentativní pověsti se toho za úřadování Baracka Obamy nedočkal. I když snaha byla veliká.

Bush ano, Obama ne

“Od počátku pravidelně komunikuji s naším velvyslancem v USA, s americkým velvyslancem v Praze, po řadě let strávených v USA mám samozřejmě i svoji velmi slušnou síť vlastních amerických obchodních a politických kontaktů v Obamově administrativě. Návštěva přijde v souvislosti s postupným navršením agendy tak, aby to byl dialog podstatný a se skutečným obsahem. Aby nešlo jen o tu fotku, to by bylo zatraceně málo,” řekl v roce 2013 šéf zahraničního odboru Pražského hradu Hynek Kmoníček.

Kontakty zjevně nestačily a tak Zeman do USA jezdí jen na „hromadné akce“ typu Valné shromáždění OSN, kde je i nyní.

Nutno připomenout, že Miloš Zeman, tehdy v roli českého premiéra, už jednou v Bílém domě byl.

V listopadu 2001 ho přijal tehdejší americký prezident George W. Bush – krátce po útocích z 11. září spolu jednali o terorismu, výměně informací tajných služeb či rozšíření NATO.

Historie si ale bude pamatovat především to, že Zeman Bushovi předal nepotvrzenou a jak se později ukázalo také nepravdivou informace o údajném setkání strůjce atentátů z 11. září 2001 Muhammada Atty s iráckým agentem v Praze.

Práce na „návratu“ do Bílého domu se nedaří. A tak se alespoň Zemanovo P.R. oddělení snažilo každou jeho společnou fotku, na níž se mihl s americkým prezidentem Obamou, prezentovat jako „koukejte, kdo se to baví s naším prezidentem!“.

Jenže žádné oficiální dvoustranné jednání se ale nikdy nekonalo a již ani konat nebude.

Sázka na přízeň Trumpa

I proto už Zeman odhodil diplomatické rukavice a v rozhovoru pro iDnes a s Obamou na dálku „skoncoval“. Správně si též spočítal, že Hillary Clintonová by měla řadu lepších partnerů k debatě, než je současný český prezident a prohlásil, že se sice nechce vměšovat do americké politiky, ale že on by volil Donalda Trumpa.

Tahle sázka na kontroverzního republikánského kandidáta s ohledem na žádanou vstupenku do Bílého domu naprosto dává smysl.

Hynek Kmoníček se stane velvyslancem v USA. Přijede v době, kdy se bude kompletně měnit administrativa a to bude ideální čas přihlásit se o zásluhy českého hradního pána. Samozřejmě – pokud vyhraje Trump.

Otázkou je, zda by i přes tohle snaživé hlášení se o pozornost stále nebude Zeman pod Trumpovou rozlišovací schopnost.

 

Robert Břešťan, Hlídacípes.org

 

HlídacíPes.org je prvním projektem Ústavu nezávislé žurnalistiky. Projektem, jehož autoři jsou přesvědčeni, že nezávislá odhalovací žurnalistika je veřejným statkem, stejně jako např. Národní divadlo. A jako taková si i zaslouží veřejnou podporu. Podporu od všech, kterým záleží na svobodě politické, ekonomické i osobní.

 

 

Hodnocení:
(5 b. / 1 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit


Zpět na homepage
TÉMATA
PRODUKT TÝDNE

Kočičí jídelníček by měl být pestrý, chutný a zdraví prospěšný. Lahodná Brit Care kapsička poslouží jako kompletní krmivo nebo jako doplněk k suchému krmivu pro zvýšení rozmanitosti a chuti. Více zde.

BCC_pouch2.jpg

 

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.