Zemanova sázka na vysněnou vstupenku do Bílého domu
FOTO: oficiální stránky Pražského hradu

Zemanova sázka na vysněnou vstupenku do Bílého domu

29. 9. 2016

I když se to obdivovatelům Kremlu bude zdát vysoce podezřelé, v diplomacii není vyšší mety než je oficiální přijetí americkým prezidentem v Bílém domě. Posledním českým prezidentem, který se toho dočkal, byl opakovaně Václav Havel. Václav Klaus čekal marně celých deset let. Miloš Zeman zatím též – jakkoli se Hrad již od jeho nástupu do prezidentské funkce netajil tím, že na oficiálním přijetí intenzivně pracuje.

Vzhledem k zahraničně-politické orientaci Miloše Zemana na Rusko a Čínu i jeho – jemně řečeno – ne příliš diplomatické a reprezentativní pověsti se toho za úřadování Baracka Obamy nedočkal. I když snaha byla veliká.

Bush ano, Obama ne

“Od počátku pravidelně komunikuji s naším velvyslancem v USA, s americkým velvyslancem v Praze, po řadě let strávených v USA mám samozřejmě i svoji velmi slušnou síť vlastních amerických obchodních a politických kontaktů v Obamově administrativě. Návštěva přijde v souvislosti s postupným navršením agendy tak, aby to byl dialog podstatný a se skutečným obsahem. Aby nešlo jen o tu fotku, to by bylo zatraceně málo,” řekl v roce 2013 šéf zahraničního odboru Pražského hradu Hynek Kmoníček.

Kontakty zjevně nestačily a tak Zeman do USA jezdí jen na „hromadné akce“ typu Valné shromáždění OSN, kde je i nyní.

Nutno připomenout, že Miloš Zeman, tehdy v roli českého premiéra, už jednou v Bílém domě byl.

V listopadu 2001 ho přijal tehdejší americký prezident George W. Bush – krátce po útocích z 11. září spolu jednali o terorismu, výměně informací tajných služeb či rozšíření NATO.

Historie si ale bude pamatovat především to, že Zeman Bushovi předal nepotvrzenou a jak se později ukázalo také nepravdivou informace o údajném setkání strůjce atentátů z 11. září 2001 Muhammada Atty s iráckým agentem v Praze.

Práce na „návratu“ do Bílého domu se nedaří. A tak se alespoň Zemanovo P.R. oddělení snažilo každou jeho společnou fotku, na níž se mihl s americkým prezidentem Obamou, prezentovat jako „koukejte, kdo se to baví s naším prezidentem!“.

Jenže žádné oficiální dvoustranné jednání se ale nikdy nekonalo a již ani konat nebude.

Sázka na přízeň Trumpa

I proto už Zeman odhodil diplomatické rukavice a v rozhovoru pro iDnes a s Obamou na dálku „skoncoval“. Správně si též spočítal, že Hillary Clintonová by měla řadu lepších partnerů k debatě, než je současný český prezident a prohlásil, že se sice nechce vměšovat do americké politiky, ale že on by volil Donalda Trumpa.

Tahle sázka na kontroverzního republikánského kandidáta s ohledem na žádanou vstupenku do Bílého domu naprosto dává smysl.

Hynek Kmoníček se stane velvyslancem v USA. Přijede v době, kdy se bude kompletně měnit administrativa a to bude ideální čas přihlásit se o zásluhy českého hradního pána. Samozřejmě – pokud vyhraje Trump.

Otázkou je, zda by i přes tohle snaživé hlášení se o pozornost stále nebude Zeman pod Trumpovou rozlišovací schopnost.

 

Robert Břešťan, Hlídacípes.org

 

HlídacíPes.org je prvním projektem Ústavu nezávislé žurnalistiky. Projektem, jehož autoři jsou přesvědčeni, že nezávislá odhalovací žurnalistika je veřejným statkem, stejně jako např. Národní divadlo. A jako taková si i zaslouží veřejnou podporu. Podporu od všech, kterým záleží na svobodě politické, ekonomické i osobní.

 

 

Hodnocení:
(5 b. / 1 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Ladislav Vesecký
Tak o toto pravě jde agresorskému Woschingtonu a skrytým fašistům.Poštvat Slovany proti sobě. To se jim ale nikdy nepovede !
Jiří Libánský
Komunisté a podobně smýšlející a na Moskvu orientovaní nazývali Václava Havla "zaprodancem Waschingtonu" už v disentu. Na to jak to bylo s tím "bombardováním nevinného obyvatelstva Jugoslávie" by bylo dobré se podívat do historie na fakta. Fráze jsou to sice hezké, takové emotivní, hlavě u komunistů oblíbené a také na českých, Moskvou řízených serverech hojně používané. Ale fakta jsou fakta.
Ladislav Vesecký
Havel,který souhlasil s bombardováním na nevinné obyvatelstvo Jugoslávie. To byl vrchol arogance! Nemohu tohoto zaprodance Waschingtonu vůbec považovat za prezidenta.
Ladislav Vesecký
Havel,který souhlasil s bombardováním na nevinné obyvatelstvo Jugoslávie. To byl vrchol arogance! Nemohu tohoto zaprodance Waschingtonu vůbec považovat za prezidenta.
Ladislav Vesecký
Havel,který souhlasil s bombardováním na nevinné obyvatelstvo Jugoslávie. To byl vrchol arogance! Nemohu tohoto zaprodance Woschingtnu vůbec považovat za prezidenta.
Jiří Libánský
V tom s Vámi paní Jakubcová naprosto souhlasím.
Jarmila Komberec Jakubcová
Pro mně vždy zůstane nejlepším naším prezidentem Václav Havel. Jeho zásluhou nás začal svět vnímat jako samostatnou Českou republiku. A i přes veškeré snahy ho očernit, to zůstává faktem.
Jiří Libánský
Nevím, proč tu je tento článek. I když samozřejmě souhlasím se vším, co se v něm píše. Měl jsem možnost pana M. Zemana poznat blíže a udělat si celkem přesnou, fakty podloženou, představu o jeho charakteru. Přímá volba prezidenta je založena na povrchní znalosti. Málokterý volič má možnost nahlédnout do kuloárních intrik kandidáta, hovořit s jeho blízkými spolupracovníky a nebo zaslechnout, co říká mimo mikrofony. Vím, že pan Zeman s až chorobnou urputností usiloval o získání moci a politického vlivu jakýmikoliv prostředky. Tedy opravdu jakýmikoliv. A nikdy tomu neváhal obětovat cokoliv a kohokoliv. To mnohokrát dokázal. V současné době má k dispozici Českou republiku. S její pomocí se snaží získat místo mezi velkými světovládci. Zatímco pro USA jsme celkem nezajímavou zemičkou, dobrou tak pro umístění nějakého radarového zařízení, Rusko naopak má velký zájem u nás získat politický vliv. Pro Rusko jsme evropskou zemí vojensky, ekonomicky i politicky klíčově strategickou. Koupit si českého prezidenta slibem jistého podílu na moci je jednou z cest k tomuto cíli. Pro mne je výběr člověka tak nízkých morálních kvalit do čela státu velkým zklamáním. Domníval jsem se, že si ceníme morálních hodnot a podle nich i lidi posuzujeme. Ale bohužel lstivost, obratnost v podvádění, lhaní a intrikách vítězí. Jedinou je mi útěchou, že ta volba a obdiv M. Zemana je prostě jen pouhá neznalost. Ale to nemá cenu tady na i60.cz řešit.
Zdenka Jírová
Sohlasím s p. Veseckým
Ladislav Vesecký
Hlídací pes - Je vidět, odkud vítr vane. Z Pražské kavárny. Přeji panu prezidentu , Zemanovi aby byl svůj a i nadále vlastenec. Nemá zapotřebí se klanět diktátu z Washingtonu. Nemáme důvod něco Slovákům závidět.
Zdenka Jírová
Nedělejte z íčka politické noviny s předvolební kampaní. K tomu určitě není určen.
Lidmila Nejedlá
Článek mě nenadchnul, vlastně nic užitečného nesděluje. Je to styl drbů. Přesně jako předvolební mítinky. Lídři stran své vize nesdělují, ale pomlouvají ostatní lídry. Tak právě tohle nemám ráda. Právě proto, že mi kromě svobody záleží i na slušnosti!
Karel Kafka
Podle mého je náš milý pan prezident Zeman toxikoman,alkoholik a těžký kuřák,který se celý život nehýbe a přežírá se,což je vidět na jeho "inteligentním" výrazu tváře a na jeho viditelně chátrajícím těle. A jestli se nemýlím,tak i mozek je součástí těla. Závidím bratrům Slovákům jejich prezidenta. K.