Modré z nebe
FOTO: autorka

Modré z nebe

17. 10. 2016

Tak jsem se vydala opět do Prahy, mým cílem byla mj. výstava fotografa Jiřího Píši, která je v současné době v Malostranské Besedě. Nachodila jsem zas mnoho km, nožky bolely, ale výstavu jsem si nemohla nechat ujít.

Cestou jsem nezahálela a fotila, co mne do očí "cvrnklo". Zvláštní, že teprve po mnoha letech jsem zjistila, že u Karlova mostu jsou zámečky pro štěstí a lásku asi, což mne velice zaujalo a nejen mne, lidí tam bylo dost, vždyť touha po lásce blízká je všem. No, já žádný zámeček neměla, třeba někdy jindy s kamarádem Lukym ho také "přišpendlíme." Jeden tam byl s mým jménem, ale ten patřil jiné Evě s "Adamem."

Cestou po Karlově mostě jsem přišla i k "doteku štěstí", jak já tomu říkám, na něj jsem narazila také prvně po mnoha letech. Ten druhý Jana Nepomuckého z jiného místa znám, ale na tento jsem si sáhla prvně v životě. Podle legendy kolem hlavy zemřelého Jana Nepomuckého svítilo pět hvězd.

Pokud chcete postrčit osud správným směrem, popojděte několik kroků ke Starému Městu a na levém zábradlí mostu najděte kříž s 5 hvězdami. Prstem se dotkněte každé z nich a pak položte levou dlaň na kříž. To, co si v tu chvíli budete přát, se vám splní. Při pátrání historie o tomto světci jsem přišla ale na ještě zajímavější postup.

Dvouramenný kříž je to pravé místo spojené se smrtí sv. Jana Nepomuckého. Zde je možno získat světcovu přímluvu a navíc také možnost propojení  s magickými silami Karlova mostu.

- levou ruku položte na kříž

- ukazováčkem pravé ruky se dotkněte mosazného kolečka na stěne vpravo

- šlápněte pravou nohou na menší mosazný váleček vpravo na zemi

- takto spojeni nechte proudit staletou magickou sílu Karlova mostu do vědomí i nevědomí

Zajímavé, co říkáte? Alespoň pro mne. Při příští návštěvě Prahy se takto zkusím propojit. Ale řekla bych, že už nyní jsme štěstíčkem propojeny já a má fenka Meginka, protože tu jsme jedna pro druhou.

Cestou jsem potkala muže na lavičce, ale dle mé kamarádky příliš studený je... No, člověčí teplo mu chybí, zas  umí naslouchat, řekla bych, ale nepřisedla jsem, času bylo málo.

Šla jsem kolem mnoha zajímavých dveří, nejvíce se mi líbily ty modré, kdoví, třeba za nimi "modré z nebe" je.

A konečně cíl mé cesty, výstava fotografií Jiřího Píši. Byť nožky bolely, vyšlapala jsem do 3. patra a stálo to za to. Jakoby člověk v jiném světě byl - v tom kouzelném. Chcete-li poznat Prahu okem mága fotografie, nenechte si výstavu ujít. Je i možnost tam zakoupit kalendář a knihu.

Na zpáteční cestě jsem neodolala na Národní třídě v čajovně a koupila jsem čajíček, zázvorový s chilli a potěšila jsem snad chůvičku Meginky Vlastičku tímto hřejivým douškem po návratu.

Tak se přátelé zahřejte nejen čajíčkem v tento podzimní čas, ale hlavně prožitky, ty přec život dělají životem.

A "nezamykejme" svá srdce a nevhazujme "klíč" do Vltavy.

 

(K článku použity snímky fotografií Jiřího Píši z výstavy a snímky autorky).

      

 

Hodnocení:
(4.2 b. / 5 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Soňa Prachfeldová
Praha je nádherná a také ji vnímám celou duší, když se mi podaří zajet. Moc pěkné paní Evo !
Eva Krausová
Jiří, ano život je o vnímání a teprve díky němu vznikají třeba i snímky... Evi B., nemáme to jednoduché poznávat "na otočku", ale kdoví, třeba právě proto o to víc prožíváme v okamžiku jediného dne.
Eva Balúchová
Evi,já bych taky vydržela chodit po Praze a poznávat.Zahrady bych taky ráda prošla,ty si nechám na jaro.Ale taky jezdím na otočku a to se toho moc nestihne.Ten pán na 8.fotce sedí i v Brně na Mendlově náměstí u pivovaru.
Jiří Libánský
Máte sympatické vnímání světa. Záměrně nepíšu vidění, ale vnímání. Nemáme pro to výraz. Ale vnímání mi připadá blíž. Není to totiž jen obraz, který v očích vytváří svazky odražených fotonů.
Eva Krausová
Ivanko K. , já jezdím do Prahy léta a teprve nyní jsem zámečky viděla. Na webu jsem viděla dokonce snímek, kde bylo místo jako mé úvodní foto a kolem J.Nepomuckého samý zámeček - tak to by se nelíbilo ani mě. Ale pod Karlovým mostem mi to nijak nevadí, jak píše Ilonka K.bývají v různých zemích. Zámeček se jménem by mne dost zaujal, ať už by visel kdeko-li jinde... Lásku uzamknout nelze naštěstí, ač jsou lidé, co "zamčená" srdce mají a ne a ne je otevřít pro druhé...
ivana kosťunová
O doteku štěstí jsem nevěděla, určitě pokusím štěstí při nějaké návštěvě Prahy. Zámečkům pro štěstí nejsem příliš nakloněná od té doby, kdy jsem si přečetla, že svojí vahou ničí kulturní památky. A logicky - copak lze lásku zamknout ? Na to je příliš prchavá. Ještě bych chtěla zmínit krásné úvodní foto.
Ilona Kolářová
Propojení energie určitě někdy vyzkouším, do Praha jezdím docela často. Zámečky jsou skoro všude, v každém městě, v každé zemi. V Salzburgu jeden most přes Salzach z obou stran úplně svítí a v obchodech tam prodávají barevné zámečky nejrůznějších tvarů, dokonce i s určitými jmény.
Eva Krausová
No, vy Pražáci máte tolik možností poznávání. Já bývám v Praze vždy jen na otočku a to se toho moc stihnout nedá. Přitom v Praze je tolik zajímavých míst, teď by mne lákalo poznat zahrady kolem Hradu, musí to tam být nádhera na podzim. O možném propojení energie s Karlovým mostem jsem se dočetla až po návratu, takže také to někdy zkusím... Ač zas máte výhodu vy Pražáci, "propojit" bych se šla až večer nebo brzy ráno, dokud tam nejsou lidé, a to já prostě nemohu...Ach jo.
Zuzana Pivcová
Přiznám se, že takto jsem most nestudovala. Příště to pro zajímavost zkusím. A ty fotky jsou jako obvykle pro mě velmi zajímavé.