Jsou mezi námi
FOTO: autorka

Jsou mezi námi

30. 10. 2016

Žijí na ulicích a je jich stále více. Narazíme na ně už všude a také všude překážejí. Perou se o místo ke své existenci. Vypadají opuštěně a někdy i bez péče. Jejich vizáž je často opravdu  zoufalá, ale vidíme, že i když tak zanedbaně nevypadají, na ulici jsou stejně.

Jejich možnost ubytování je stále menší. Jsou ve velkých městech i v menších městech, ale i na vesnicích. Zvlášť, když je počasí nevlídné, určitě hrozně trpí a na jejich zevnějšku se to promítne. Je na ně opravdu smutný pohled, hlavně na podzim a v zimě, když padá hodně sněhu. Jejich možnosti jsou omezené a jejich závislost na okolnostech je veliká.

Je to opravdu neveselé a vypadá to, že jejich situace se ještě zhorší. Je jich čím dál více a zdá se, že zaplní úplně všechno a nakonec budou světu vládnout.  Začínají  se velice nevraživě tvářit. Snaží se ale  o svou nepostradatelnost a už v tom umí chodit velmi dobře.

Ti, co k nim nemají žádný vztah, je  začínají nenávidět, ale změnit nic neumí. Jsou totiž stále silnější. Na ulicích se spolčují a někdy je jich neúnosně moc pohromadě. Umí se totiž i prosazovat a  mají sílu. Pokud si chcete být jisti životem, uhněte jim.

Jestli ale máte možnost umístit je do tepla, pod střechu a dobře se o ně postaráte, umí se i odvděčit. Udělají pro vás, co mohou. Musíme jenom doufat, že jednou je z ulice dostaneme.

Hodnocení:
(5 b. / 8 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie
TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Lidmila Nejedlá
Kdyby šlo jen o místo...co ovzduší, hluk, lidem se zkracují nohy...dobrá otázka pro budoucnost, Hanko.
Anna Čípová
Jo, kam s nimi? U nás v Rožnově se kvůli zaparkovaným autům nemohli dostat hasiči k požáru v panelovém domě. A to byl horor.
Marie Magdalena Klosová
Pěkně řečeno.mm
Jarmila Komberec Jakubcová
Dnes když se staví nové RD musí mít i parkovací místa pro auta a to buď garáže či ohraničená místa na svém pozemku. My máme v rodině auta 3 a parkujeme 2 auta v garáži a jedno před ní. Tím nikoho neomezujeme. Když jedu do práce mám opět vyhrazené své parkovací místo před budovou. Bohužel já se třeba bez auta neobejdu, bydlím v okrajové části Plzně kde MHD jezdí velmi sporadicky, nemáme zde žádné obchody. Děti se musí vozit do škol auty a tak i na nákupy. I Plzeň je plná aut, chybí parkovací zóny a hlavně záchytná parkoviště při příjezdu do města. Lidé většinou využívají pak k parkování parkoviště hypermarketů. Prostě nic není dokonalé. Já třeba když jedu do Prahy dávám také auto k Metropoli na Zličíně a pak jedu metrem kam potřebuji.
Zuzana Pivcová
Já auto nemám, a proto nedokážu uvažovat, jak by, kdyby. Situace v Praze je ale dost zlá. Ve špičce se městské spoje zaklíní do kolony aut a vůbec nejezdí na čas. Ve většině aut sedí jen sám řidič. Taky trčí v koloně. Takže mu asi nejde o čas, ale, jak říká jedna moje kolegyně, "přece nebude jezdit sockou!" V panelákové ulici, kde bydlím, stojí auta "čumákem" k chodníku, za ně se postaví kolmo mnohdy další řada a ti od chodníku troubí mnohdy časně ráno na ty nové, protože nemohou vyjet. Pokud máte dům a auto v garáži, nic proti tomu. Ale jak říkám, zde je to mnohdy na pováženou. Autobus z Ruzyně nemůže přes auta dojet na konečnou ve Veleslavíně a řidič občas vypustí lidi předčasně vystoupit na ulici. Když jsem měla před lety přítele z Londýna, tak ten jezdil do práce do centra zásadně metrem, říkal, že je to mnohem rychlejší než autem.
Hana Šimková
Jo, ta nadílka přišla ve Frymburku. Zasypala všechna auta a řidiči je museli dlouho vyhrabávat.Ani tam garáží moc není.
Hana Rypáčková
Když kroužím několikrát pozdě večer kolem bloku domů a nemám kam zaparkovat, nadávám na počet aut. Ale garáže se mi taky nelíbí. Zohavují město. Máme i poschoďový parkovací dům, ale kdo by poctivě a pracně auta jen na noc uklízel? Stejně parkují na ulici. Dnes jsem jela přes Volyni, ale jen kolem průmyslovky přes Nihošovice.
Naděžda Špásová
Hanko, to vůbec není namířeno proti vám. Taky jsem to myslela spíš v žertu. S množením našich miláčků s vám souhlasím.
Jana Šenbergerová
Vidím to stejně jako Hanka. Moc pěkně to napsala i nafotila. Už i v naší "díře" na konci světa jich bude brzy víc než domů. :-)
Hana Šimková
Horor!!! za chvíli se všichni budeme pohybovat líně v zácpách a z té krásy přírody moc neuvidím. A už vás nechám na pokoji, nevěděl a jsem kam jsem to šlápla.
Hana Šimková
Helenko, opravdu nemyslím jenom auta odložená.
Hana Šimková
Pane Romane, kam bych je dala vážně nevím Je to jenom zamyšlení a až vás zaplaví, tak mně je to jedno, já tady nebudu.
Hana Šimková
Elenka má pravdu, jistě že je to nadsázka, ale ne moc velká.
Hana Šimková
Aut začíná být skoro více, než lidí.
Hana Šimková
Ještě jednou se omlouvám, nechtěla jsem ubližovat vašim miláčkům, ale v Praze musíte jezdit přes hodinu kolem bloku než se vám podaří zaparkovat. A půjde to dál kam ?
Elena Valeriánová
Mně se článek naopak líbí. Vnímám z něj tak trochu nadsázku a připomíná mi Nerudův fejeton Kam s ním. Opravdu kam s nimi? Je to problém nás všech. Jistě auta k životu "potřebujeme", ale i dnes jsou lidé, co auto nemají. Cestují, přemisťují se a žijí, možná i o něco bohatší o zážitky sdílení s jinými lidmi. Přijde doba, kdy i my se budeme muset vzdát pohodlí našeho plechového miláčka. Pro svoji bezpečnost i pro bezpečnost jiných.
Hana Šimková
Jistě víte, že když chcete zaparkovat, dá vám to práci. A o tom mluvím.
Hana Šimková
Podívejte se okolo sebe, jak jsou všechna místa zaplavená . Jistě , že auta za to nemůžou, ale kde budou za chvíli stát?
Hana Šimková
Tak to jsem trochu přestřelila, ale já přece nemám nic proti autům, ale jsem proti tomu,že musí být na ulicích. Opravdu za chvíli nikam nevejdou.
Naděžda Špásová
Hanko, tentokrát s vámi nesouhlasím. Bez auta si už život představit nedovedu a ani nechci. Nebýt auta, neviděla bych tolik krásných míst. Na auto mi, prosím, nesahejte.
ivana kosťunová
Je to jako vše od vás skvěle napsané, ale jsem z toho trochu rozpačitá. Mohla bych naopak popsat případy, kdy auta zachraňují lidské životy, kdy dobře poslouží. Nebo byste chtěla například zboží vozit na káře, nebo koňským povozem ? Je to jako s veškerou technikou. Pomáhá, ale i silně omezuje. V každém případě váš článek nutí k zamyšlení a proto je dobrý.
Roman Procházka
Milá Hanko... A kdo ta auta kupuje? Kdo se o ně a jak stará? No přece opět a zase jen my, lidé. Dřív bylo jedno auto na 4 rodiny, a dnes? Kdyby pes a kočka uměli řídit, tak si je snad pořídí. Kdo nemá auto, není asi Čech, a tak to podle toho vypadá. Není to vinou aut, ty patří k životu, jako mobil, který nebyl a bez něj si většina lidí život neumí představit. A kam byste, Hanko ta auta z ulic dala?
Helenka Červenka
Hani, trochu tápu, o kterých autech je řeč. Pakliže všeobecně o všech dopravních prostředcích, pak poslední věta je sci-fi. Auta používáme cca 120 let a ještě nejméně tolik používat budeme. Když znovu a znovu čtu článek...možná máš na mysli auta "odložená", nepoužívaná, neregistrovaná, tudíž zbytečná a patřící do šrotu. V tom by tvá poslední věta měla smysl....a v to bych taky chtěla doufat.