Karlova Studánka - tady vás baví svět
FOTO: Elena Valeriánová

Karlova Studánka - tady vás baví svět

9. 11. 2016

Horské lázně Karlova Studánka jsou od mého bydliště „co bys kamenem dohodil a zbytek doběhl,“ přes pár kopečků, autem nebo autobusem asi 38 km.

Když mi byly nabídnuty lázně, překvapila jsem doktorku, že chci právě sem, do Karlovy Studánky. Rozlohou malé lázně ležící na 46 ha v kouzelné krajině pod Pradědem. Říká se, že je zde nejčistší vzduch ve střední Evropě a ten pravidelně dýchají necelé tři stovky místních obyvatel. „V současnosti lázně patří státu a specializují se na léčbu onemocnění cest dýchacích a plic. K léčbě hojně napomáhá také zdejší horské klima. Dále se zde léčí pacienti s cévními nemocemi, s kloubními a páteřními obtížemi a pacienti po onkologických nemocech.“ prozradil všeználek internetový a dodává „Řád německých rytířů, nyní Německý řád, podniká kroky k navrácení Karlovy Studánky. V případě, že by došlo k navrácení, nadále by sloužila svému účelu a byla by přístupná veřejnosti.“ a moje poznámka k tomuto zjištění: z toho bych opravdu nadšením nejásala. Možná by to Karlově Studánce bylo ku prospěchu, ale...! Znáte to: sliby chyby.

Do Studánky jsem nastoupila jedno říjnové zamračené pondělí na celé tři týdny. Těšila jsem se jak budu podnikat procházky okolními lesy, vylezu na Praděd, budu pít léčivou vodu a vše v poklidu zachycovat svým soňáčkem. Nějak jsem nepočítala s tím, že bude skoro celé tři týdny pršet. Vždyť říjen je u nás – v Jeseníkách – jedním z nejkrásnějších měsíců. Tedy skoro vždy, listnaté lesy se zbarví do zlatova, zlato je přerušováno nachovou červení, po obloze plují oblaka s příslibem prvního sněhu.

Ale přece se nenechám otrávit počasím. Máme za sebou dvě velmi teplá a suchá léta, tři zimy prakticky bez sněhové nadílky, a tak je jasné, že vody je potřeba. Na procházky se dá chodit i v dešti a fotit také.

Hned další den pobytu mi začínají procedury – cvičení v bazénu, v tělocvičně , koupele, plynové injekce, masáže, inhalace, parafín – atd, atd. Když se podívám na rozpis, vyděsím se, že to přece nemohu stíhat. Stihla jsem všechno a v pohodě, jsem vzorný pacient, nevynechám ani jednu proceduru.

Dny ubíhají a já v lázních oslavím nejen výročí sňatku, ale i své půlkulatiny. K příjemným překvapením patří mé návštěvy. Jedna z nich je docela tajemná. Mé milé kamarádky z íčka. Jitka, Anička, Zdenka. Strávíme spolu jeden víkend. A právě v sobotu o tomto íčkařském víkendu se ráno vyhoupne krásný podzimním sluncem malovaný den. A my si ho spolu krásně užijeme.

Za svůj pobyt jsem nachodila „pár“ kilometrů lázeňskými okruhy, nafotila docela dost fotek podzimní krajiny a nabrala nové síly do další dnů. Jen na ten Praděd vylezu jindy.

Nad vchodem do každého lázeňského domu se večer rozsvítí romantické lucerny, které vykouzlí jedinečnou atmosféru. Opava, Odra, Libuše, Bezruč, Knížecí dům, Vlasta, Letní lázně, Praděd a slavný filmový Slezský dům. Zde se točila komedie století S tebou mě baví svět.

Co říci závěrem? Kdo má rád klid, procházky, čerstvý vzduch, pro toho jsou Horské lázně Karlova Studánka tím pravým ořechovým. A ti ostatní se musí poohlédnout jinde.

Ale mějte na paměti: TADY VÁS BAVÍ SVĚT!

Hodnocení:
(5 b. / 12 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie
TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Hana Práglová
Studánku mám ráda.Byli jsme tam se seniory na dovolených a spokojenost byla obrovská. Tak je evidentní,že jste byli spokojeni i vy.Přeji vám to.
Dana Kolářová
Kouzelná fotoreportáž a pozvánka do lázní Karlova Studánka.
Jiřina Votavová
Pěkný podzim. Jeseníky až z Krušných hor jsme také před pár lety navštívili. Jeli jsme vlakem a autobusem. Jednou jsme je poznávali z původní Zlaté Opavici v Holčovicích a pak ještě zase týden z Malé Morávky. Viděli Bruntál, Biskupskou kopu, Lázně Jeseník a Zlaté Hory, Petrovy kameny, Ovčárnu, Švýcárnu, vyšli na Praděd, navštívili samozřejmě i Karlovu Studánku. Asi se tam opět někdy vrátíme.
Marie Seitlová
Elen, krásně jsi popsala svůj pobyt v Karlové Studánce. Je to moc hezké místo v Jeseníkách. Pěkné fotky.
Naděžda Špásová
Karlovu Studánku bych jednou chtěla navštívit. Hlavně, že sis, Elen, ty lázně užila. Fotky jsou moc pěkné.
Soňa Prachfeldová
Tam musí být nádherně ! Fotky to jen potvrzují. Elenko, tak jsi načerpala zdraví, sílu a ještě nádherné záběry . Skvělé !
Alena Vávrová
Díky Elenko, ve mně jsi ty krásné vzpomínky opět probudila svými fotkami a řádky. Bohumíňajdy se asi taky tetelí blahem ;-).
Jana Šenbergerová
Asi tomu nebudete věřit, ale přestože máme Karlovu Studánku také co by dohodil kamenem, bez auta se tam tak snadno nedostaneme. Ale docela často tudy projíždíme autobusem, takže se můžeme kochat aspoň pohledem. A co teprve když se projdete kolem Bílé Opavy až k chatě Barborce! Nejkrásněji je tam po deštích, kdy je říčka opravdu bílá, jak se na ní tvoří pěna. Je to krásně vidět na nádherných Eleniných fotkách. Tady na sto procent platí "zemský ráj to na pohled". Nepochybuji, že jste si to hezky užily. A tebe, Elen, budou nepochybně celou zimu hřát krásné vzpomínky. :-)
Helena Votíková
V Karlově Studánce jsem byla poprvé s rodiči, když mi byly tři roky. Táta, nadšený turista, to tady měl moc rád. Elenko díky za pěkný článek a super fotky, už máme plán pro příští rok. :-) .
Alena Tollarová
Nejradši bych něco napsala ke každé fotce zvlášť, ale to prostě nejde. Tak jen zvolám Na zdraví!
Hana Rypáčková
Už jsem to včera přečetla a prohlédla. Je to nádherné místo a jiný tam tráví dovolenou a ty jsi měla krásné místo pro lázeňský pobyt. Krásné, krásné, krásné...Ten pramen mi taky nevadí...Chodníček kolem Bílé Opavy byl jistě opravený, naposledy jsme se tam i brodili....
ivana kosťunová
Krásné místo - to se to pak fotí !
Eva Krausová
Elen, v Karlově studánce jsem byla s přítelem. Připadala jsem si tam jako v pohádce. Je tam kouzelně. Líbí se mi Vaše snímky. To máte super, mít tyto lázně tak blízko bydliště. Pro mne je to neskutečně daleko, bohužel...
Anna Čípová
Elenko, je tam opravdu krásně a fotky jsou toho důkazem. A ať načerpaná síla vydrží co nejdéle.
Věra Lišková
Už asi neuvidím K. Studánku na vlastní oči a tak děkuji za krásné seznámení slovem i obrazem.
Libor Farský
Elenko, moc milé počteníčko i pokoukáníčko
Lenka Hudečková
Milá Elenko, článek jsem objevila až dnes, je krásně napsaný (jak jinak) a fotky jsou super. Užila sis to jistě, a děvčata při své návštěvě také :-) ♥♥♥
Eva Balúchová
Ve Studánce jsem kdysi byla a ráda jsem se jí prošla s tebou znovu.Fotky máš krásné,ale to není žádné překvapení.Docela mě nalákaly,ráda bych se tam ještě někdy podívala.
Marie Novotná
Elen,to je moc hezké vzpomínání.A připomenulo mi to prozázky se Zdeňkou.Tudy mne vodila,Je tam kouzelně krásně.Fotky dokazují,jak jste se měly.
Zuzana Pivcová
Krásné fotky včetně těch s vámi, určitě nevypadáte na seniorky, které si tam léčí svoje neduhy! :-) Tak ještě, že jste tam nepotkaly německé řádové rytíře!