Maléry a já. A vy!
FOTO: autor

Maléry a já. A vy!

22. 11. 2016

Snad to nebude vypadat nestydatě, že chci udělat radost jak vám, tak sobě?  

Pro pobavení spoluobčanů (a nejen seniorů) jsem předloni, v 66 letech, napsal a s pomocí nakladatelství Petrklíč vydal knížku o tom, jaké příhody, události, průšvihy a maléry mě potkaly na cestě životem. Jmenuje se Maléry a já a můžete ji dostat prostřednictvím www.malery.cz (ano, knížka má své vlastní www stránky).

Není to román, je to neformální vyprávění postavené na faktech. Takové, jaké můžete slyšet při přátelském posezení kolem stolu. Není to obyčejný životopis, to by vás určitě nebavilo. Knížka je ve skutečnosti složená z desítek epizod převážně z mého života (od dětství do současnosti), v nichž se svou vlastní aktivitou či zcela náhodně dostávám do prekérních situací, které někdy řeším sám, někdy někdo jiný a někdy vůbec nikdo. To vše na pozadí skutečných událostí od 50. let přes roky 1968, 1989 až po současnost. V různých městech ČR a v různých zemích Evropy, kam mě život zavál. Z Náchoda přes Mariánské Lázně do Liberce, od Finska přes Portugalsko po Korsiku.

Píšu třeba o tom, proč jsem se musel koupat ve studeném moři před nastoupenou delegací Evropské unie (1999), jak se na vojně skácel vojín Sklenařík do náručí náčelníka generálního štábu (1972) a jak došlo k tomu, že za války přijel z Itálie až do Náchoda vagón s čokoládou (1917). Dozvíte se, zda byla na věži v Poličce spáchána dětská loupež (50. léta) nebo o tom, jak mi MUDr. Dbalý (smutně proslulý, obviněný a dnes již bývalý ředitel nemocnice na Homolce) přilepil zpět mozkovou plenu, kterou jsem si v hlavě nezodpovědně odtrhl (1998). Či o tom, jak jsem Václavu Havlovi radil, jak přestat kouřit (90. léta) nebo jak musel Matěj Čepelka zdrhat z Náchoda, aby mu nevyřízli jazyk (tedy to bylo už někdy v půlce 17. století).    

Čili, jak tušíte, i když se nad většinou příhod budete smát a někdy docela pustě řehtat, není to vždy jen veselé a k popukání. Taky tu je mnoho zážitků z vlastního podnikání. To vše ale odlehčenou formou a s mnoha vlastními a cizími moudrostmi. Na ty se zvlášť těšte. Já vím, že jsou někdy bláznivé jako celé vyprávění. Že jsem se docela odvázal. Některé krotké jsem vybral hned, ostatní si najdete přímo v publikaci.   

 - Závistivce nejvíc dožerete, když jim odpustíte.

- Některé lidi musíme užívat jen ve velmi malých dávkách.

- Když ti je nejhůř, pomoz druhým.

- Já si myslím - život je něco, co by si měl každý zkusit aspoň jednou!

Ale citáty opravdu nejsou tím hlavním. Objednejte si a čtěte. Pak mi napište mail na oldrich.cepelka@tima-liberec.cz protože cepelka@malery.cz bude fungovat již jen do 10. prosince.

Vždycky jsem se řídil heslem: svou budoucnost si nejlíp předpovíš tak, že ji uskutečníš. Když budeš čekat, až se něco stane, tak můžeš jen reagovat a vždycky budeš trochu rozmrzelý, že se nestalo to, co by sis přál především. Mám ještě další pravidla, třeba: cítíš-li, že je třeba něco udělat, pak je lepší se do toho pustit s rizikem, že to nevyjde, než to celé hodit za hlavu. Proto jsem za minulého režimu založil kontroverzní Běh na Ještěd (trochu legračně mne vyšetřovala StB), při běhu z práce jsem zachraňoval staršího člověka, korupčníky jsem vyhodil ze dveří atd. - vše je založeno na skutečnosti, jen jsem někdy malinko „přitáhl“ to vyústění příběhu, aby byl čtivější.

Jak se píše na zadní straně obálky knihy, „Maléry a já je skvělá kombinace pro sqjelé večery“. Knížku oceníte nejen vy sami, ale i vaše dospělé děti, příbuzní, známí, sousedé, protože je zábavná a přitom připomíná léta, kterými jsme všichni prošli. Ideální dárek na vánoce! A musím vás upozornit: kdo se do ní jednou začte, ten už se neodečte… 

Abych řekl všechno: v knihkupectví se prodávala za 298 Kč, já dnes mohu zbývající výtisky nabídnout za 160 + 30 Kč za poštovné a 10 Kč za sousedku, která mi knížku zabalí a napíše adresu.   Jo a kdyby vás popudilo, jakou si tu dělám reklamu, tak to jednoduše vysvětlím: Většině autorů dělá reklamu někdo jiný, hlavně nakladatelství (které ji zaplatí) a recenzenti. Já vydal knihu vlastním nákladem, to znamená, že jsem uhradil veškeré výdaje (grafická úprava, tisk, vazba, distribuce), aby se mohla objevit na pultech. Udělal jsem to kvůli vám, čtenářům, a tak se taky musím snažit, abyste si ji koupili. J

Váš
Oldřich Čepelka

objednavky@malery.cz 

www.malery.cz

 

Hodnocení:
(4 b. / 4 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Oldřich Čepelka
Zatím díky za komentáře. Vše by mělo fungovat, můžete jít i přímo na www.malery.cz . Objednávky bereme, potřebujeme před vánoci prodávat. Hlavně se ale nespokojte s tím, co čtete, knížka je určitě mnohem lepší. :-)
Jitka Prušová
Když je ti nejhůř, pomoz druhým- to rozhodně funguje! Prošla jsem si pár týdnů dozadu protivný období - starosti, stresy a dilemata a už jsem měla sama sebe plný zuby, jak se v tom plácám a nejsem schopna s tím nic udělat. Kráčím ulicí , hlavě mi zase šrotuje už ta obehraná chmurná písnička co nemá konce, před OD míjím člověka na vozíku, registruju, že mu chybí noha. Vracím se k němu. "Nepotřebujete peníze?" Tak jsem ho překvapila, že nebyl schopen reakce a jen na mne zíral. Vrazila jsem mu bez dalšich slov 200,-, Kč , nečekala na díky a pokračovala v chůzi- a všechno ze mne najednou spadlo, byla jsem z tý depky venku.
Helena Lepková
Omlouvám se, špatně jsem načetla počet hvězdiček, článek se mi moc líbil. Příště budu pečlivější.
Libor Farský
Není to v pořádku, viz třeba hned na této stránce vlevo dole. Nemůže to nějak souviset s výpadkem Google?
Redakce i60
Odkaz v adrese jsme opravili, teď už by to mělo být v pořádku.
Zuzana Pivcová
Mně se ukázalo to, o čem píše Libor. Když jsem ale odmazala nějaké záhadné číslice na konci a zůstala normální mailová adresa, napsala jsem na ni a mail odešel. Takže doufám, že jsem tím udělala objednávku. :-))
Libor Farský
Dobrý den. Dovoluji si Vás upozornit, že adresa, která se leckde opakuje : objednavky@malery.cz nefunguje. Hlásí to, že výchozí klient není správně nainstalován.
Alena Vávrová
Nedávno jsem se tu někde zmínila, že jsem si knížku již půjčila v knihovně a moc jsem se nasmála. A taky jsem synovi-kuřákovi přečetla, jak se dá "volním" způsobem přestat ze dne na den kouřit. No a že jsem tam viděla i dost podobností čistě náhodných se svými maléry, je nasnadě.
Zuzana Pivcová
Vzhledem k tomu, že jsem bývala tak trochu Kalamity Jane a navíc jsem se pohybovala hodně mezi lidmi, z toho dost muži, a tak jsem leccos vyposlechla, bude se mi Vaše kniha asi líbit. :-))